Քաղաքական 12:19 12/01/2023 Հայաստան
2022 թ. հոկտեմբերին Պրահայում կապիտուլյանտ փաշինյանը վերջնականապես ու պաշտոնապես համաձայնել է ճանաչել Արցախը Ադրբեջանի մաս՝ առանց դրա անջատման հնարավորության։
Դրանից հետո որևէ միջնորդ կողմ, այդ թվում Ռուսաստանը կամ Իրանը, այլևս չի կարող բարձրացնել Արցախի՝ Ադրբեջանի կազմից դուրս լինելու հարցը։ Որովհետև ՀՀ դե-ֆակտո ղեկավարը, որպես հայկական կողմի պաշտոնական ներկայացուցիչ, ասել է, որ «մենք»՝ այսինքն հայերս, կողմ ենք, որ Արցախը լինի Ադրբեջանի կազմում։ Սա փաստ է։ Փաստ, ոչ թե կարծիք։
Վերջ։
Ու հիմա գնում է մի կողմից էդ հանձումը լիարժեք իրականացնելու տեխնիկական կողմի քննարկումը (իրավունքներ, ֆլան-ֆստան), իսկ մյուս կողմից՝ Հայաստանում հնարավոր ընդվզումը չեզոքացնելու կամ կանխելու գործողությունները (ԶԼՄ-ների օրենքի խստացում, նոր այլ բռնապետական օրենքներ, ՀՅԴ վրա հարձակումներ, ազգային պատգամավորներին մանդատից զրկել և այլն)։
Սա է ողջ պատկերը։
Ասեմ ավելին, հաջորդ քայլով ճիշտ նույնը՝ ավելի արագ լինելու է Սյունիքի հետ։
Միակ լուծումը դե-ֆակտո թուրքամետ իշխանության հեռացումն է՝ առանց «բայց»-երի։
հ.գ. Ուղիղ ու հստակ մեղադրելու փոխարեն եթե Արցախի իշխանությունները շարունակեն լղոզված մեղադրել կապիտուլյանտին, ապա մի քանի ամսից կլինեն կամ Բաքվի բանտում կամ Երևանում տնազուրկ նախկին պաշտոնյա»։

Политика 16:17 12/01/2023 Армения
В октябре 2022 года в Праге капитулянт Пашинян окончательно и официально согласился признать Арцах частью Азербайджана без возможности его отделения.
После этого ни одна сторона-посредник, в том числе – Россия или Иран, отныне не могут заявить о вопросе нахождения Арцаха вне состава Азербайджана. Поскольку де-факто руководитель Армении, как официальный представитель армянской стороны, сказал, что “мы”, то есть – армяне, выступаем за, чтобы Арцах был в составе Азербайджана. И это факт. Факт, а не мнение.
Конец.
И сейчас идет обсуждение технической стороны полной реализации этой сдачи с одной стороны (права, и тому подобное), а с другой – действия по нейтрализации или предотвращению возможного восстания в Армении (ужесточение закона о СМИ, новые и другие диктаторские законы, нападения на АРФД, лишение народных депутатов мандатов и др.).
А это полная картина.
Скажу более, следующий шаг будет точно таким же, только быстрее и уже с Сюником.
Единственное решение – отстранение де-факто протурецких властей – без каких-либо “но”.
p.s. Вместо прямых и четких обвинения, если власти Арцаха продолжат размыто обвинять капитулянта, то через несколько месяцев окажутся либо в бакинской тюрьме, либо бывшими должностными лицами без дома в Ереване».