Ադրբեջանն իր շարունակական գործողություններով նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկել ԼՂ հայությանը. Միրզոյան
Հունվարի 14-ին Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի գլխավորած պատվիրակությանը: ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ նախարար Միրզոյանը ողջունել է Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահի մակարդակով առաջին այցը Հայաստան` ընդգծելով, որ այն վկայում է հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված պատմական բարեկամության և երկկողմ առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին:
«Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև համագործակցության հարուստ օրակարգին վերաբերող հարցեր: Գոհունակությամբ ընդգծվել է միջխորհրդարանական մակարդակով ձևավորված սերտ համագործակցությունը և այս առումով առանձնահատուկ կարևորվել է երկու երկրների օրենսդիր մարմիններում գործող բարեկամական խմբերի գործունեությունն ու բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցությունը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցերի:
Երկուստեք անդրադարձ է կատարվել 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ կյանքի ճանապարհի` Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով օրեցօր ահագնացող հումանիտար իրավիճակին և դրա հանգուցալուծման հրամայականին: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն իր շարունակական գործողություններով նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկել Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը երախտագիտություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի և Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման առնչությամբ տարբեր մակարդակներում և ձևաչափերում Ֆրանսիայի սկզբունքային դիրքորոշման համար»,- հայտնում են ԱԳՆ-ից:
- Ֆրանսիան չէ, որ պետք է սահմանի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը. Յաել Բրաուն-Պիվեն
- Ինչու Ֆրանսիան չի ճանաչում Արցախի անկախությունը. պարզաբանում է Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը
- Ամեն ինչ կանենք, որպեսզի խուսափենք մարդասիրական աղետից. Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը՝ Արցախի շրջափակման մասին

Мирзоян – Яэль Брон-Пиве: Азербайджан стремится подвергнуть этнической чистке армян Нагорного Карабаха
Арарат Мирзоян 14 января принял делегацию во главе со спикером Национального собрания Франции Яэль Брон-Пиве. Подробности представляет пресс-служба МИД Армении.
Арарат Мирзоян приветствовал первый визит в Армению на уровне спикера Национального собрания Франции, подчеркнув, что он свидетельствует об исторической дружбе, основанной на общих ценностях армянского и французского народов и высоком уровне привилегированных двусторонних отношений.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся насыщенной повестки сотрудничества между Арменией и Францией. С удовлетворением было подчеркнуто тесное сотрудничество, сложившееся на межпарламентском уровне, и в этой связи - особое значение деятельности групп дружбы, действующих в законодательных органах двух стран, и взаимодействие на многосторонних площадках.
Стороны обсудили вопросы, связанные с региональной безопасностью и стабильностью.
Стороны коснулись блокады с 12 декабря 2022 г. Лачинского коридора – единственной дороги жизни, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией и миром, обостряющейся день ото дня, отметив настоятельную необходимость ее разрешения.
Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан своими непрерывными действиями стремится к этнической чистке армян Нагорного Карабаха.
Он выразил признательность за принципиальную позицию Франции на различных уровнях и форматах в отношении агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении и незаконного блокирования Лачинского коридора.