Տնտեսություն 15:25 16/01/2023 Տարածաշրջան
Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարության Քաղաքացիական ավիացիայի գործակալության ամփոփած տվյալների համաձայն՝ 2022 թվականին Վրաստանի օդանավակայանները սպասարկել են ընդհանուր առմամբ 4 441 316 ուղևորի, ինչը 78%-ով ավելի է 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածում տեղափոխված ուղևորների թվից։ 2019 թվականին տեղափոխված ուղևորների թվի համեմատ, ուղևորահոսքի վերականգնման ցուցանիշը կազմում է 85%։ Այս մասին գրում է վրացական «Առաջին ալիք»-ը։
Քաղաքացիական ավիացիայի գործակալության տվյալներով՝ անցյալ տարի Թբիլիսիի միջազգային օդանավակայանը սպասարկել է 2 998 785 ուղևորի։ 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը կազմում է 78%։ Բացի այդ, Թբիլիսիի միջազգային օդանավակայանը ուղևորահոսքի նշված ցուցանիշով 81%-ով վերադարձել է 2019 թվականին գրանցված ուղեւորահոսքի քանակական ցուցանիշին։
«Քութաիսիի միջազգային օդանավակայանով տեղափոխվել է 796063 ուղևոր։ Ուղևորահոսքի աճը 2021 թվականի համեմատ կազմում է 182%։ 2019 թվականի համեմատ Քութայիսիի օդանավակայանի ուղեւորահոսքի վերականգնման ցուցանիշը կազմում է 91%:
Բաթումիի միջազգային օդանավակայանը սպասարկել է 616885 ուղեւորի։ 2021 թվականի համեմատ աճը կազմում է 20%, իսկ 2019 թվականի համեմատ՝ ուղեւորահոսքի վերականգնման ցուցանիշը 99% է։
Տեղական նշանակության օդանավակայաններում նկատվում է նաև ուղևորահոսքի աճի դրական դինամիկա: 2022 թվականին Մեստիան սպասարկել է 9385 ուղևորի, ինչը 83 տոկոսով ավելի է 2021 թվականին փոխադրված ուղևորների թվից և 9 տոկոսով ավելի, քան 2019 թվականին մինչև համաճարակի ընդունված ուղևորների թիվը։
Անցյալ տարի Ամբրոլաուրիի օդանավակայանն ընդունել է 2657 ուղևոր, ինչը 33 տոկոսով ավելի է 2021 թվականին սպասարկված ուղևորների թվից և 35 տոկոսով ավելի, քան 2019 թվականին ընդունված ուղևորների թիվը։ 2019 թվականի համեմատ «Նատախտարի» օդանավակայանում ուղեւորահոսքն աճել է 96 տոկոսով, իսկ 2021 թվականի համեմատ՝ 148 տոկոսով։ Օդանավակայանը սպասարկել է 17541 ուղեւորի։
Ըստ աղբյուրի՝ 2022 թվականին Վրաստանի օդանավակայաններում ընդհանուր առմամբ իրականացվել է 21430 չվերթ։ Դրանցից կանոնավոր չվերթների թիվը կազմել է 16290, չարտերայինը՝ 5140։ 2021 թվականի թռիչքների թվի համեմատ թռիչքների թիվն աճել է 43 տոկոսով, իսկ 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ վերականգնման ցուցանիշը 88 տոկոս է։

Экономика 15:35 16/01/2023 Регион
Согласно подытоженным данным Агентства гражданской авиации Министерства экономики и устойчивого развития Грузии, в 2022 году аэропорты Грузии обслужили в общей сложности 4 441 316 пассажиров, что на 78% больше, чем количество перевезенных пассажиров за аналогичный период 2021 года, а в отношении количества перевезенных пассажиров в 2019 году показатель восстановления пассажиропотока составляет 85%.
По информации Агентства гражданской авиации, в прошлом году Тбилисский международный аэропорт обслужил 2 998 785 пассажиров. Рост по сравнению с аналогичным периодом 2021 года составляет 78%.
«Кутаисский международный аэропорт Кутаиси обслужил 796 063 пассажиров. Увеличение пассажиропотока по сравнению с 2021 годом составляет 182%, а по сравнению с 2019 годом, показатель восстановления пассажиропотока Кутаисского международного аэропорта составляет 91%.
Батумский международный аэропорт обслужил 616 885 пассажиров. В сравнении с 2021 годом рост составляет 20%, а по сравнению с 2019 годом коэффициент восстановления пассажиропотока составляет 99%.
В 2022 году в аэропортах Грузии было совершено 21 430 рейсов, из которых количество регулярных рейсов составило 16 290, чартерных рейсов – 5 140.
По сравнению с числом выполненных рейсов в 2021 году, количество рейсов увеличилось на 43%, а в сравнении с аналогичным периодом 2019 года коэффициент восстановления составил 88%.
По состоянию на 1 января, в аэропортах Грузии по 60 направлениям работает 41 авиакомпания. В 2022 году в стране добавилось 9 новых авиамаршрутов, а на авиарынок зашли 10 новых авиакомпаний (Condor Airlines, Flyone Armenia, Varesh Airlines, Flyadeal, Armenia Airways, Pars Air, Southwind Airlines, Air Moldova, Thai Air Asia X и FlyArna).
По количеству перевезенных пассажиров в 2022 году в Грузии лидирует авиакомпания Wizz Air, которая владеет 13% долей рынка и перевезла 588 226 пассажиров.