Քաղաքական 23:10 18/01/2023 Արցախ
«2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը պետք է գտնվի Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության և պաշտպանության ներքո։ Այսպիսով, եռակողմ հայտարարությունը հենց ռուսական խաղաղապահ զորախմբին է լիազորում վերահսկել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը։ Կասկած չկա, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմն ունի բոլոր անհրաժեշտ, այդ թվում` տեխնիկական հնարավորությունները ստուգելու տրանսպորտային միջոցները՝ միջանցքի անվտանգ գործունեությունն ապահովելու նպատակով»,- նշված է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության մեկնաբանությունում ի պատասխան «Արցախպրես» գործակալության հարցին, թե  Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Ս. Վ. Լավրովի հայտարարությունն այն մասին, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմը, որը եռակողմ հայտարարությամբ լիազորված է վերահսկել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը, ունի տրանսպորտային միջոցները ստուգելու բոլոր հնարավորությունները:
ԱԳՆ-ից նաև նշել են. «Միևնույն ժամանակ, հարկ է նշել, որ եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Ադրբեջանը պետք է երաշխավորի Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը՝ առանց որևէ սահմանափակումների»։

Политика 10:27 19/01/2023 НКР
Управление информации и по связям с общественностью МИД Республики Арцах агентству «Арцахпресс» прокомментировало заявление министра иностранных дел РФ С.В.Лаврова о том, что Российский миротворческий контингент, уполномоченный по Трехстороннему заявлению контролировать движение по Лачинскому коридору, имеет все возможности проверять транспортные средства.
«В соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, Лачинский коридор должен находиться под контролем и охраной миротворческого контингента Российской Федерации. Таким образом, трёхстороннее заявление уполномочивает именно российский миротворческий контингент контролировать движение по Лачинскому коридору. Нет сомнения в том, что РМК обладает необходимыми возможностями, в том числе технического характера, для проверки транспортных средств с целью обеспечения безопасного функционирования коридора.
В то же время, необходимо отметить, что, согласно трёхстороннему заявлению, Азербайджан должен гарантировать безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях без каких-либо ограничений», – отметили в МИД Арцаха.