Մշակույթ 12:15 21/01/2023 Հայաստան
Պետական ֆինանսական աջակցություն ստացած «Ավրորայի լուսաբացը» վավերագրական-անիմացիոն ֆիլմը առաջիկա օրերին մեկը մյուսին հաջորդելով մասնակցելու է միանգամից չորս փառատոնի։
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից հայտնում են, որ Իտալիայում ֆիլմի պրեմիերան կանցկացվի Տրիեստի կինոփառատոնում /Trieste Film Festival - Alpe Adria Cinema/, ֆիլմը կցուցադրվի Alpe Adria կինոթատրոնում, որին կհաջորդի հանդիպում-քննարկում ռեժիսոր Իննա Սահակյանի և գեղարվեստական ղեկավար Տիգրան Առաքելյանի հետ։
Շվեդիայում ֆիլմի պրեմիերան կանցկացվի Գյոթեբորգի կինոփառատոնի շրջանակում / Göteborg Film Festival/ ինչպես օֆլայն, այնպես էլ առցանց հարթակներում: Ֆիլմի ավստրալիական պրեմիերան կանցկացվի Եվրոպա-Եվրոպա / Europa Europa Film Festival /կինոփառատոնի շրջանակում Մելբուռնում և Սիդնեյում: Ֆինլանդական պրեմիերան կանցկացվի Հելսինկիում՝ վավերագրական ֆիլմերի DocPoint - Helsinki Documentary Film Festival կինոփառատոնում:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը ֆիլմի ստեղծագործական և տեխնիկական կազմին մաղթում է հաղթանակներ ու հաջողություններ:
«Ավրորայի լուսաբացը» հայ-գերմանա-լիտվական համատեղ արտադրության ֆիլմ է (արտադրող ընկերություններ՝ «Բարս մեդիա», «Gebrueder Beetz Filmproduktion», «Artbox Laisvalaikio Klubas»): Ռեժիսոր և սցենարիստ Իննա Սահակյան, պրոդյուսերներ` Վարդան Հովհաննիսյան, Քրիստիան Բից, Յուստե Միխայլինայտե: Ֆիլմը ստեղծվել է Զորյան ինստիտուտի գիտական աջակցությամբ և Հայոց ցեղասպանության բանավոր պատմության արխիվի հիման վրա:

Culture 14:58 21/01/2023 Armenia
The animated documentary Aurora’s Sunrise, produced with the financial support of Armenia’s National Cinema Center, will be screened at four festivals in the coming days.
The Italian premiere of the film will be held at the Trieste Film Festival. The film will be screened at Alpe Adria Cinema, followed by a Q&A session with its director Inna Sahakyan and art director Tigran Arakelyan, the National Cinema Center reports.
The Swedish premiere of the film will be held as part of the Göteborg Film Festival both offline and online. The Australian premiere of the film will be held as part of the Europa Europa Film Festival in Melbourne and Sydney, while the Finnish premiere of the film will be held at the DocPoint Documentary Film Festival in Helsinki.
More information on the film screenings is available here.
“The National Cinema Center of Armenia extends its best wishes for the continued success of the film,” it said.
A co-production of Armenia, Lithuania and Germany, the animated documentary by Inna Sahakyan tells the extraordinary story of Aurora Mardiganian, who survived the Armenian Genocide as a teenager, and later came to Hollywood where she starred in a 1919 silent film based on her account of the massacre.
This film was made possible with the academic contribution of the Zoryan Institute and is based on its Oral History Archive.