Իրավունք 11:32 23/01/2023 Արցախ
Արցախում հիվանդանոցների 70%-ը, որոնք ջեռուցվում են գազի կիրառմամբ, կագնած են ջեռուցման լրջագույն խնդիրների առաջ. ՄԻՊ զեկույց
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է զեկույց Ադրբեջանի կողմից Արցախի կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների  բնականոն աշխատանքի դիտավորյալ խափանման հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ։
Արցախի ՄԻՊ գրասենյակի հաղորդմամբ, զեկույցում փաստեր են ներկայացվել Ադրբեջանի կողմից Արցախի կենսական ենթակառուցվածքների՝ գազամատար խողովակի, էլեկտրական լարերի, հեռահաղորդակցության և համացանցի լարերի բնականոն աշխատանքի դիտավորյալ խափանումների պատճառով Արցախի ժողովրդի իրավունքների համատարած ու լայնածավալ խախտումների վերաբերյալ, որոնք շարունակվող շրջափակման պայմաններում քաղաքացիական բնակչությանը կանգնեցնում են հումանիտար աղետի առաջ։
Ցուրտ եղանակային պայմաններում, երբ Արցախի տարածքում միջին ջերմաստիճանը տատանվում է -2 - +2 աստիճան ցելսիուսի շրջակայքում, երբեմն հասնելով նաև -5 աստիճան ցրտի, բնակելի տները, տեղահանված անձանց ժամանակավոր բնակության վայրերը, բոլոր տեսակի կրթական ու առողջապահական հաստատություններն ու մասնավոր ձեռնարկությունները, պետական հիմնարկները գազը օգտագործում են որպես ջեռուցման հիմնական միջոց։ Գազամատակարարման դիտավորյալ խափանումները բնակչությանը զրկում են գազով ջեռուցման և տաք ջրի հնարավորություններից:
Հայաստանից դեպի Արցախ եկող բարձրավոլտ լարերի վնասման և դրանց վերականգնման աշխատանքներն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու հետևանքով հունվարի 9-ից շարունակում է դադարեցված մնալ նաև էլեկտրականության ներմուծումը։ Բնակիչներին մատակարարվում է տեղում արտադրվող էլեկտրաէներգիա, որի ծավալների անբավարարության պատճառով, բնակչությունը էլեկտրականություն է ստանում 6-ժամյա հովհարային անջատումների գրաֆիկով, որը գրեթե անհնար է դարձնում գազի մատակարարմամբ ջեռուցումը էլեկտրական ջեռուցմամբ փոխարինելը։
Գազամատակարարման խափանումները և էլեկտրականության սահմանափակ օգտագործման հնարավորությունը ուղիղ ազդում են նաև ընտանիքներում սննդի բնականոն կազմակերպման վրա։
Էլեկտրականության խնայողության նպատակով պետական հաստատությունները  հունվարի 19-ից անցել են կարճ աշխատանքային ռեժիմի, որը բացասաբար է ազդում հանրությանը անհրաժեշտ ծառայություններ մատուցելու և հանրային կյանքը կազմակերպելու գործընթացի վրա։
Ստեղծված իրավիճակը մեծապես ազդել է Արցախում կրթական պրոցեսի բնականոն կազմակերպման վրա․ հանրապետության բոլոր ուսումնական հաստատություններում դադարեցվել են ուսումնական աշխատանքները ջեռուցման բացակայության պատճառով, ինչը հանգեցրել է 20 000-ից ավելի երեխաների կրթության իրավունքի խախտմանը։
Հումանիտար ծանրագույն իրավիճակը ազդել է նաև առողջապահական համակարգի բնականոն գործունեության վրա։ Առողջապահական կազմակերպությունների և հիվանդանոցների 70%-ը, որոնք ջեռուցվում են գազի կիրառմամբ, կագնած են ջեռուցման լրջագույն խնդիրների առաջ։ Դրանցում այս պահի դրությամբ ստացիոնար բուժօգնություն է ստանում 156  հիվանդ՝ այդ թվում 45 երեխա։
Տնտեսական գործունեություն ծավալող հարյուրավոր ձեռնարկություններ ևս մեծ կորուստներ են ունենում գազամատակարարման խափանումների հետևանքով։
Գազամատակարարման խափանումների և էլեկտրաէրեգիայի սահմանափակ հնարավորության պայմաններում, տների ջեռուցման և այլ կենսական պայմանների ապահովման համար նկատվում է բնակչության կողմից փայտանյութի օգտագործման ծավալների մեծացում, ինչը նշանակում է, որ առանց այն էլ սահմանափակ անտառային ֆոնդը լուրջ կորուստներ է ունենալու։
Համայնքներում առաջացել է հանրային տրանսպորտի պատշաճ գործունեության, աղբահանության կազմակերպման հետ կապված խնդիրներ, որը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ հանրային տրանսպորտի և աղբահանության համար օգտագործվող մեքենաներն ու տեխնիկան աշխատում են գազի, բենզինի և դիզվառելիքի օգտագործմամբ, իսկ շրջափակման պայմաններում առկա է նաև էներգակիրների սղություն։
Զեկույցն ուղարկվել է միջազգային կազմակերպություններին և իրավապաշտպան կառույցներին։ Զեկույցն՝ այստեղ։

Law 12:57 23/01/2023 NKR
The Artsakh Republic’s Human Rights Defender Gegham Stepanyan has released an interim report “On the violations of human rights of Artsakh people as a result of the deliberate disruption of the critical infrastructure in the midst of the blockade of Artsakh by Azerbaijan since December 12, 2022.”
The report presented facts regarding the widespread and large-scale violations of the Artsakh people’s rights due to deliberate disruptions of the vital infrastructures of Artsakh, including gas pipeline, electric lines, telecommunications and internet wires, which in the conditions of the ongoing blockade put the civilian population on the verge of a humanitarian catastrophe, the ombudsman’s office reports.
In cold weather conditions, when the average temperature in the territory of Artsakh fluctuates between -2C to +2C, sometimes dropping to -5C, houses, places of temporary residence of displaced persons, all kinds of educational and health institutions and private enterprises, state institutions use gas as the main means of heating. Deliberate disruptions in gas supply deprive the population of the possibility of gas heating and hot water.
As a result of the damage to the high-voltage lines coming from Armenia to Artsakh and the blocking of their restoration works by Azerbaijan, the import of electricity has been suspended since January 9. Residents are supplied with locally produced electricity. Due to insufficient volumes, the population receives electricity on a 6-hour rolling blackouts schedule, which makes it almost impossible to replace gas-fired heating with electric heating.
Gas supply disruptions and the limited use of electricity also directly affect the normal organization of food in families.
In order to save electricity, state institutions have switched to a short working regime since January 19, which has a negative impact on the process of providing necessary services to the public and organizing public life.
The current situation greatly affected the normal organization of the educational process in Artsakh, all educational institutions of the Republic are closed due to the lack of heating, which led to the violation of the right to education of more than 20,000 children.
The severe humanitarian situation also affected the normal functioning of the healthcare system. 70% of healthcare organizations and hospitals, which are heated using gas, face serious heating problems. At the moment, 156 patients, including 45 children, are receiving inpatient medical care.
Hundreds of enterprises also experience large losses as a result of gas supply disruptions.
In the conditions of gas supply interruptions and limited possibility of electricity, to provide heating of houses and other living conditions, there is an increase in the volume of wood used by the population, which means that the already limited forest fund will suffer serious losses.
In the communities, there have been problems related to the proper operation of public transport and the organization of garbage collection, which is due to the fact that the machines and equipment used for public transport and garbage collection work with the use of gas, petrol and diesel fuel, and there is also a shortage of energy carriers in the conditions of the blockade.