Իրավունք 19:58 24/01/2023 Արցախ
ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը Կրթության միջազգային օրվա առթիվ նամակ է ուղարկել ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գլխավոր տնօրենին և մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող այլ միջազգային կազմակերպություններին ու դերակատարներին:Այս մասին հայտնում են ԱՀ ՄԻՊ-ից։
Պաշտպանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամին, Արցախի կարևոր ենթակառուցվածքների աշխատանքի միտումնավոր խափանումներին և դրանց հետևանքով երեխաների կրթության և այլ հիմնարար իրավունքների խախտմանը:
Պաշտպանը նշել է, որ անընդունելի է միջազգային հանրության կողմից ցուցաբերած  անգործունյա վերաբերմունքը, որը հանգեցնում է Արցախի տասնյակ հազարավոր երեխաների կրթության և այլ հիմնարար իրավունքների կոպիտ խախտմանը, և կոչ արել նշված կազմակերպություններին և դերակատարներին կոչերից և դատապարտումներից անցնել կոնկրետ հասցեական քայլերի և հավատարիմ մնալ ՄԱԿ-ի Երեխաների իրավունքների մասին 1989թ. կոնվենցիայով ամրագրված սկզբունքներին:

Право 20:11 24/01/2023 НКР
Защитник прав человека (Омбудсмен) Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Гегам Степанян по случаю Международного дня образования направил письмо Комиссару Совета Европы по правам человека, Генеральному директору ЮНИСЕФ, и другим международным организациям, и субъектам, занимающимся защитой прав человека. Об этом сообщает пресс-служба Омбудсмена НКР.
Он обратился к гуманитарному кризису, сложившемуся в результате блокады Азербайджаном Арцаха, преднамеренным нарушениям важных инфраструктур Арцаха, а также нарушению вследствие этого основополагающих прав на образование детей и другие права.
Омбудсмен отметил, что неприемлемо бездеятельное отношение международного сообщества, которое ведет к грубому нарушению образования и других основных прав десятков тысяч арцахских детей, и призвал указанные организации и акторов перейти от призывов и осуждений к конкретным целенаправленным шагам и оставаться приверженными принципам, установленным Конвенцией ООН о правах ребёнка от 1989 г.