«Ժողովուրդ». ՊՆ-ն ողբերգական հրդեհի հենց հաջորդ օրն իր կարիքների համար մարդատար ավտոմեքենաներ է գնել
«ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը Ազատ գյուղի ողբերգական հրդեհի հենց հաջորդ օրն իր կարիքների համար մարդատար ավտոմեքենաներ է գնել:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը պաշտոնական աղբյուրներից տեղեկացավ, որ ՊՆ-ն թվով 15 ավտոմեքենա է ձեռք բերել, իսկ պայմանագիրը կնքվել է հունվարի 20-ին՝ 15 զինծառայողի կյանք խլած հրդեհից 1 օր հետո: Մեզ հայտնի դարձավ, որ Պաշտպանության նախարարությունը գնել է 2023 թվականի արտադրության, սպիտակ երանգի, «Հունդաի Էլանտրա» մակնիշի մեքենաներ: Պայմանագիրը կնքվել է «Կապիտալ մոթորս» ընկերության հետ:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ մեքենաների գնման գումարը, առանց ԱԱՀ-ի, կազմել է 165 մլն դրամ. լրացուցիչ ԱԱՀ-ն կազմել է 33 մլն դրամ: 15 մեքենան պետական բյուջեի վրա արժեցել է 198 մլն դրամ կամ մոտ 489 հազար ԱՄՆ դոլար: ՊՆ կարիքների համար նախատեսված մեկ ավտոմեքենայի համար ծախսվել է 13 մլն 200 հազար դրամ կամ 32 հազար 592 դոլար (ներառյալ ԱԱՀ-ն):
Դե, իհարկե, բնական է, որ ՊՆ-ն ավտոմեքենա է գնում իր կարիքների համար, բայց բանակն այս պայմաններում պահելու, անփութության հետևանքով 15 զոհ տալու ֆոնին նման պահվածքն առնվազն անազնիվ է:
Ստացվում է, որ, մի կողմից, առաջնագծի զինվորները զրկված են տաքանալու տարրական պայմաններից, մյուս կողմից՝ ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաները պետք է երթևեկեն 2023 թվականի արտադրության, չօգտագործված ավտոմեքենաներով: Ինչ խոսք, հայրենիքը պաշտպանելու յուրովի մոտեցում է»։

Пресса дня 12:37 25/01/2023 Армения
«Жоховурд»: Минобороны Армении буквально на следующий день после трагического пожара закупило для своих нужд 15 автомобилей
«Министерство обороны Армении на следующий же день после трагического пожара в селе Азат закупило для своих нужд легковые автомобили.
Как узнала газета из официальных источников, Минобороны Армении закупило 15 легковых автомобилей, договор был подписан 20 января, на следующий день после пожара, унесшего жизни 15 военнослужащих.
Нам стало известно, что Минобороны приобрело 15 автомобилей марки Hyundai Elantra 2023 года выпуска, белого цвета. Договор был заключен с компанией KAPITAL MOTORS.
15 автомобилей обошлись госбюджету в 198 млн. драмов или около 489 тыс. долларов. На одну машину, предусмотренную на нужды МО, было потрачено 13 млн 200 тыс. драмов или 32 тыс. 592 доллара (включая НДС).
Ну, разумеется, естественно, что МО закупает машины для своих нужд, но на фоне содержания армии в таких условиях, на фоне 15 потерь по причине халатности, такое поведение, как минимум, нечестное.
Получается, что, с одной стороны, солдаты на передовой лишены элементарных условий в плане отопления, с другой стороны, высокопоставленные должностные лица Минобороны должны ездить на неиспользованных автомобилях 2023 года выпуска. Это, наверное, такой уникальный подход к защите Родины».