Հասարակություն 10:25 27/01/2023 Արցախ
«Ադրբեջանի կողմից Արցախն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամը մեղմելու նպատակով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից Արցախի ժողովրդին նվիրաբերած 100 տոննա պարենամթերքը, ՀՀ և արտասահմանյան մի շարք բարեգործական կազմակերպությունների ուղարկած ավելի քան 250 տոննա հումանիտար բեռը, ինչպես նաև Արցախի երեխաների համար նախատեսված ամանորյա նվերները ցավոք սրտի շարունակում են գտնվել Գորիս քաղաքում և դեռևս անհնարին է հասցնել Արցախ՝ ճանապարհի փակ լինելու պատճառով։
Տեղեկացնում ենք նաև, որ շարունակվում են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ բանակցությունները՝ ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակում հումանիտար բեռը Արցախի Հանրապետություն հասցնելու ուղղությամբ: Բարեգործական բեռն Արցախ տեղափոխելու հնարավորության դեպքում այն կպահեստավորվի ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարությունում և անվճար կբաշխվի սոցիալապես խոցելի խմբերին՝ ըստ նախարարության ցուցակների»։

Society 12:56 27/01/2023 NKR
More than 250 tons of humanitarian cargo cannot reach Artsakh (Nagorno-Karabakh) amid the ongoing Azerbaijani blockade, the Artsakh InfoCenter reported on Friday.
"In response to media inquiries, we inform that 100 tons of food donated by the Hayastan All-Armenian Fund for the people of Artsakh to alleviate the humanitarian crisis caused by Azerbaijan's closure of the only road connecting Artsakh with the outside world, as well as more than 250 tons of humanitarian aid donated by a number of Armenian and foreign charitable organizations, and New Year's gifts prepared for the children of Artsakh, still remain in Goris and cannot be delivered to Artsakh due to the road closure," it said in a statement.
"We also inform that negotiations are underway with the command of the Russian peacekeeping forces to organize, in the current crisis situation, the transportation of the humanitarian cargo to the Republic of Artsakh. If the humanitarian aid reaches Artsakh, it will be stored at the Ministry of Social Development and Migration of Artsakh and will be distributed free of charge to socially vulnerable groups according to the ministry's lists," the InfoCenter added.