Քաղաքական 09:40 30/01/2023 Հայաստան
Արցախի օպերատիվ շտաբը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում սոցիալական ծանր վիճակի մեղմացմանն ուղղված ծրագրեր է գործի դնելու:
Սոցիալ-տնտեսական առումով ևս Արցախում բազմաթիվ խնդիրներ կան` գործազրկությունից, կոմունալ վճարներից մինչև վառելիքի ճգնաժամ և Արցախը միայն իր ռեսուրսներով, բյուջեի վերաբաշխումներով խնդիրը չի կարող լուծել:
Շրջափակման պայմաններում նոր աշխատատեղերի բացման թեման նույնիսկ տեղին էլ չէ քննարկել, այստեղ սոցիալական նոր փաթեթ պետք է ներդնել, որն առանց Հայաստանի ու միջազգային կազմակերպությունների միջամտության գրեթե անհնարին է իրագործել:
Այս համատեքստում պետք է դիտարկել աշխատանքը կորցրած և սոցիալական ծանր վիճակում գտնվող ընտանիքների կոմունալ վճարների մասնակի կամ ամբողջական փոխհատուցման հարցը:
Քննարկելի է նաև սոցիալական ծանր պայմաններում գտնվող ընտանիքների երեխաների դեղորայքի և սննդամթերքի նվազագույն ծավալի ապահովման հարցը:
Տարեվերջին հայտարարվեց, որ ՀՀ-ում փոխվարչապետի գլխավորությամբ հանձնաժողով է ստեղծվել, որը պետք է զբաղվի Արցախի սոցիալ-տնտեսական, հումանիտար խնդիրներով, նույնիսկ մի քանի մլրդ գումար հատկացվեց:
Արցախի մասով պետք է շտապել, որպեսզի գոնե լուծման ենթակա հարցերը օպերատիվ կարգավորում ստանան` որոշակի առումով մեղմելու առանց այն էլ մարդկանց ծանր պայմանները»։

Политика 10:38 30/01/2023 Армения
«Вследствие инициированной Азербайджаном блокады свыше 10 тысяч человек в Арцахе стали безработными.
Оперативный штаб Арцаха сообщил, что в ближайшее время запустит программы, нацеленные на облегчение тяжелой социальной ситуации.
В Арцахе множество проблем также в социально-экономическом плане: от безработицы, коммунальных платежей до кризиса с топливом, и Арцах не может решить проблему только своими ресурсами и бюджетным распределением.
В условиях блокады даже не уместно обсуждать тему открытия новых рабочих мест, здесь должен быть введен новый социальный пакет, реализовать который без вмешательства Армении и международных организаций практически невозможно.
В этом контексте следует рассматривать вопрос о частичной или полной компенсации коммунальных платежей семьям, потерявшим работу и находящимся в тяжелом социальном положении.
Подлежит обсуждению вопрос также обеспечения минимальным количеством лекарств и продуктов питания детей из семей, находящихся в трудных социальных условиях.
В конце года было объявлено, что в РА создана комиссия под руководством вице-премьера, которая должна заниматься социально-экономическими и гуманитарными проблемами Арцаха, даже было выделено несколько миллиардов.
Надо поторопиться по части Арцаха, чтобы хотя бы вопросы, которые необходимо решить, получили оперативное урегулирование, чтобы определенным образом облегчить и без того тяжелое положение людей».