Մշակույթ 13:04 02/02/2023 Հայաստան
Եղիշե Չարենցի անվան Գրականության և արվեստի թանգարանում բացվել է «Հոբելյարը» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը՝ նվիրված անվանի գրող, արձակագիր, դրամատուրգ Ալեքսանդր Շիրվանզադեի ծննդյան 165-ամյակին։
Ցուցահանդեսում ներկայացված են Շիրվանզադեի գրական և ստեղծագործական գործունեության տարբեր տարիների հոբելյանական միջոցառումների հրավիատոմսեր, ուղերձներ, արխիվային լուսանկարներ, նամակներ, ստացած նվերները և այլն։
«Մենք շատ ենք անդրադարձել Շիրվանզադեին։ Նրա ամբողջական արխիվը մեզ մոտ է գտնվում, մեր մշտական ցուցադրությունում ներկայացված է։ Մտմտում էի՝ այս հոբելյանին ինչ ներկայացնենք, որ հետաքրքիր լինի, տարբերվող։ Հայտնաբերեցի, որ բավականին մեծ քանակությամբ նյութեր կան նվիրված իր գրական գործունեության 30-ամյա հոբելյանին, որը նշվել է 1911 թվականին, 50-ամյա հոբելյանին, որն արդեն սովետական շրջանում  է նշվել»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Գրականության և արվեստի թանգարանի գիտքարտուղար, գրական բաժնի պատասխանատու Մարինե Հարոյանը։
Նրա խոսքով, շատ հետաքրքիր նյութ է ոչ այնքան գրականագիտական, որքան մշակութաբանական առումով։
Մ. Հարոյանն ասաց, որ այս ուղերձներից, հեռագրերից պարզ է դառնում, թե ինչ նվերներ են իրար մատուցել, ինչ են մաղթել, նաև առաջարկություններով հանդես եկել։
1911 թվականին Շիրվանզադեի գրական գործունեության 30-ամյակը նշելու համար ստեղծված է եղել հանձնաժողով։
«1911 թվականին Հայաստանը չի ունեցել պետականություն, բայց ունեցել է  շատ կազմակերպված հասարակության, ժողովուրդ, կանայք ինչ դեր են ունեցել հասարակական, քաղաքական կյանքում։  Բավականին շատ հասարակական բարեգործական կազմակերպություններ են գործել»,- ասաց նա։
Շիրվանզադեն հոբելյանի առիթով նամակներ է ստացել տարբեր քաղաքներից՝ Թբիլիսի, Բաքու, Շամխոր, Ալեքսանդրապոլ, Փոթի...  Եղել են նաև անհատական ուղերձներ, որոնք ավելի շատ նամակների տեսքով են եղել։
Գրական գործունեության 50-ամյակը նշելու համար նույնպես հանձնաժողով է ստեղծված եղել։ Այս շրջանի ուղերձները տարբեվում են նախորդներից, դրանք արդեն նախկին շքեղությունը չեն ունեցել։
«Շիրվանզադեն այն դասականներից է, ով իր կենդանության օրոք արդեն գնահատված է եղել, ինչպես, օրինակ, Կոմիտասը, Թումանյանը։ Նրանք մեծ ճանաչում և համբավ են ունեցել, դրա համար նրանց հոբելյաններն այդպիսի մեծ արձագանք է ունեցել»,- ասաց Գրականության և արվեստի թանգարանի գիտքարտուղարը։
Թանգարանում նախկինում այս թեմատիկայով  ցուցադրություն չի եղել, այժմ, Մ.Հարոյանի խոսքով, մտածում է տարբեր հեղինակներին նվիրված շարք անել, ովքեր իրենց կյանքի օրոք գնահատված են եղել ու հոբելյանները նշվել են մեծ շուքով։
Նա ասաց, որ հետաքրքրի մշակույթ է եղել, որը, ցավոք, այժմ չկա։
Նշենք, որ դեռ կենդանության օրոք Շիրվանզադեն իր արխիվի մեծ մասը, կահույքը նվիրել է թանգարանին։ Թանգարանի մշտական ցուցադրության մեջ առանձին հատված նվիրված է հենց Շիրվանզադեին, որտեղ նույնությամբ ձևավորված է Շիրվանզադեի աշխատասենյակը։

Культура 16:05 02/02/2023 Армения
В Музее литературы и искусства имени Егише Чаренца в Ереване открылась временная экспозиция «Юбиляр», посвященная 165-летию со дня рождения известного писателя, прозаика, драматурга Александра Ширванзаде.
На выставке представлены пригласительные билеты разных лет на юбилейные мероприятия по случаю литературной и творческой деятельности Ширванзаде, послания, архивные фотографии, письма, полученные подарки и т.д.
«Мы много обращались к Ширванзаде. Его полный архив у нас, представлен в нашей постоянной экспозиции. Раздумывала, что представить на этот юбилей, чтобы было интересно и необычно. Я обнаружила, что имеется достаточно большое количество материалов, посвященных 30-летию его литературной деятельности, которое отмечалось в 1911 году, и 50-летнему юбилею, который отмечался уже в советский период», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am ученый секретарь Музея литературы и искусства, ответственная за литературный отдел Марине Ароян.
По ее словам, это очень интересный материал не столько с литературоведческой, сколько с культурологической точки зрения.
М. Ароян указала, что из представленных посланий и телеграмм становится ясно, какие подарки преподносили друг другу, чего желали, с какими предложениями выступали.
В 1911 году была создана комиссия по празднованию 30-летия литературной деятельности Ширванзаде.
«В 1911 году у Армении не было государственности, но было очень организованное общество, люди. А какую роль женщины играли в общественной и политической жизни? Действовало достаточно много общественных благотворительных организаций», – сказала она.
По случаю юбилея Ширванзаде получал письма из разных городов: Тбилиси, Баку, Шамхор, Александрополь, Поти... Были и индивидуальные послания, больше в виде писем.
Для празднования 50-летия литературной деятельности также была сформирована комиссия. Послания этого периода отличаются от предыдущих, в них уже не было прежней пышности.
«Ширванзаде – из классиков, получивших признание уже при жизни, как, например, Комитас, Туманян. У них было большое признание и слава, поэтому их юбилейные торжества имели такой большой размах», – рассказала ученый секретарь Музея литературы и искусства.
Выставки по этой тематике в музее раньше не было, теперь, по словам М.Ароян, думают о серии, посвященной разным авторам, которые получили признание при жизни и чьи юбилеи отмечались с большим размахом.
Она сказала, что тогда была интересная культура, которой, к сожалению, уже нет.
Отметим, что еще при жизни Ширванзаде подарил музею большую часть своего архива, мебель. В постоянной экспозиции музея отдельный раздел посвящен самому Ширванзаде, где с точностью оформлен и кабинет Ширванзаде.