Ինչու է հայ հասարակությունը հիասթափված Ռուսաստանից
Հայ հասարակությունում հիասթափությունը կապված է նրա հետ, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ փաստաթղթի ստորագրումից հետո Ռուսաստանը չարձագանքեց այնպես, ինչպես սպասում էր Հայաստանը։ Այս մասին «Հայաստանն ու Ռուսաստան-Արևմուտք գլոբալ առճակատումը. 2022թ. Արդյունքները» թեմայով Երևանում անցկացվող քննարկմանն ասաց ՌԴ ԱԳՆ միջազգային հարաբերությունների Մոսկվայի պետական համալսարանի Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող Ալեքսեյ Տոկարևը։
Նրա խոսքով՝ հասարակությունում մեկը դա անվանում է դավաճանություն, մյուսը կարծում է, որ դաշնակցային հարաբերությունները բավարար արդյունավետ չեն օգտագործվում։ «Դա բերել է հիասթափության, տխրության, նույնիսկ ագրեսիայի Հայաստանում։ Հասարակության համար նաև անհասկանալի է, թե ինչու Ռուսաստանը չի օգնում, երբ Ադրբեջանը հրետակոծում է Հայաստանի տարածքը, ի վերջո մենք դաշնակիցներ ենք և պետք է կանգնենք նրանց կողքին։ Ինչպես հասկանում եմ, այս տրամադրություններ են տարածված հայ հասարակության շրջանում»,- նշեց գիտաշխատողը։
Ալեքսեյ Տոկաևի խոսքով՝ գիտի, որ շատերին զայրացնում է իր ռուս գործընկերների, ինչպես նաև քաղաքական գործիչների մի շարք մոտեցումները ստեղծված իրավիճակում։
Նա նաև նշեց, որ այս ամենից հետո իր համար անհասկանալի է, թե եթե իշխանությունները երկիրը պարտության հասցրեցին, ապա այդ դեպքում ինչու նրանք նորից ընտրվեցին։ «Ըստ լոգիկայի՝ դա կամ այդքան ուժեղ պարտություն չէր հայ հասարակության համար, կամ էլ առաջնորդներն են ուժեղ, որ նրանք նորից մանդատներ ստացան։ Անհասկանալի է, որ ակնհայտորեն պարտվածն ընտրվում է»,- ասաց Տոկաևը։

Политика 15:14 04/02/2023 Армения
«Разочарование в армянском обществе связано с тем, что после подписания трехстороннего соглашения от 9 ноября 2020 года, Россия не отреагировала так, как этого ожидала Армения», – заявил доктор политических наук, ведущий научный сотрудник Института международных исследований МГИМО МИД РФ Алексей Токарев, который участвует в международном круглом столе на тему «Армения и глобальное противостояние Россия – Запад: итоги 2022 года».
По его словам, в обществе это кто-то называет предательством, другие же считают это недостаточным выполнением союзнических отношений. «Это состояние привело к разочарованию, грусти, даже агрессии в Армении. Для общества это также непонятно, почему Россия не помогает, когда Азербайджан обстреливает территорию Армении, в конце концов мы же союзники и должны вступаться за своего союзника. Как понимаю, именно эти настроения распространены в армянском обществе», – отмечает доктор политических наук.
По словам А. Токаева, он знает, что многие возмущены подходами его российских коллег, а также политиков в сложившейся ситуации, считающих, что «Армения никуда не денется».
Он отметил также, что после этого для него непонятно, если власти довели страну до поражения, то в таком случае почему их снова избрали. «По логике вещей, это было не столь большое поражение для армянского общества, либо же лидеры такие крутые, что снова получили мандаты. Непонятно, почему очевидно проигравший победил на выборах», – подчеркнул Токаев.