Քաղաքական 15:58 06/02/2023
Արցախի Հանրապետության կառավարության հրապարակել է շրջափակման 57-րդ օրվա՝ փետվարի 5-ի դրությամբ երկրում տիրող իրավիճակը.
Արցախի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ Ադրբեջանի կողմից շրջափակման ընթացքում Արցախի ծննդատներում արդեն ծնվել է 204 երեխա։ Ադրբեջանական կողմի ահաբեկչական վարքագծի պատճառով նորածին երեխաներն ու նրանց մայրիկներն ամեն օր առերեսվում են լուրջ խնդիրների հետ՝ կապված մանկական սննդի, տակդիրների, դեղորայքի և այլ առաջին անհրաժեշտության պարագաների սղության հետ։
Արցախից Հայաստան հիվանդների տեղափոխումը շարունակում է իրականացվել բացառապես Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ։ Փետրվարի 5-ի դրությամբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 70 հիվանդ:
Արցախի Հանրապետության  պետական եկամուտների կոմիտեից, նախնական տվյալներով 2023 թվականի հունվար ամսվա ընթացքում ԱՀ պետական բյուջե է մուտքագրվել 1,902.3 մլն դրամ հարկային եկամուտներ և տուրքեր, որը պլանավորված 2,800.0 մլն դրամ ցուցանիշի համեմատ թերակատարվել է 32.1 տոկոսով, իսկ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 28.5 տոկոսով:
Պլանային առաջադրանքի և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ թերակատարումները պայմանավորված են 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման հետևանքով տնտեսությունում ստեղծված իրավիճակով, մասնավորապես, մի շարք հարկ վճարողների գործունեությունների դադարեցմամբ,  որի հետևանքով  իրացման շրջանառություն և դրան համարժեք հարկային պարտավորություններ վերջիններիս մոտ չեն առաջացել և ըստ այդմ բյուջե չեն մուտքագրվել:
Օրվա վիճակագրական թարմացումներ
6 երեխա գտնվում է մանկական հիվանդանոցի նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
9 չափահաս բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Արդեն 204 երեխա ծնվել է շրջափակման մեջ:
Արցախի բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով մոտ 580 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից։
Ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնականորեն առնվազն 5,100 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը։
Ավելի քան 22,400 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը:
Կարևոր փաստեր
Ադրբեջանի կառավարության գործակալները ահաբեկչական գործողություններով 57 օր շարունակ շրջափակման պայմաններում պատանդ են պահում Արցախի 120,000 բնակչությանը:
Շրջափակման պատճառով Արցախի 120,000 բնակչությունը (ներառյալ՝ շուրջ 30,000 երեխա, 20,000 տարեց, 9,000 հաշմանդամություն ունեցող անձ) կրում է բազմաթիվ զրկանքներ և, ի թիվս այլ իրավունքների խախտման, կանգնած է թերսնման և ցրտահարման մեծ ռիսկի առջև:
Շրջափակման պայմաններում սննդի սրացող սղության պատճառով հունվարի 9-ից փակվել է 41 մանկապարտեզ, 20 երկարօրյա ուսումնական հաստատություն։
5,528  երեխա այլևս չի կարողանում մանկապարտեզ հաճախել՝ զրկվելով համապատասխան խնամք և սնունդ ստանալու հնարավորությունից:
Արդեն 53 օր է Արցախի Հանրապետությունը գտնվում է տոտալ շրջափակման մեջ, իսկ ադրբեջանցի «բնապահպանները», որոնց թվում են Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների գործակալներ, Ապրիլյան պատերազմի մասնակից,...  դարձել են անձեռնմխելի՝ նոր բախման շանտաժով։

Politics 16:45 06/02/2023 NKR
The Artsakh government has provided updates on the situation in the country as the blockade imposed by Azerbaijan entered the 57th day on Monday 6 February.
According to the Artsakh Ministry of Health, 204 children were born in Artsakh maternity hospitals during the blockade. As a result of Azerbaijan’s ongoing blockade and campaign of terror against the population of Artsakh, newborns and their mothers face serious issues daily stemming from shortages of baby food, diapers, medicine, and other basic necessities.
The transfer of patients from Artsakh to Armenia continues to be carried out exclusively through the mediation of the International Committee of the Red Cross. As of February 5, a total of 70 patients have been transported from Artsakh to Armenia by the ICRC.
The State Revenue Committee of Artsakh reported that according to preliminary data, 1,902.3 million drams in tax revenues and duties were deposited into the state budget of the Republic of Artsakh in the month of January 2023, which was 32.1% less than the projected amount of 2,800.0 million drams and 28.5% less than the amount collected during the same period last year.
The deficit is due to the economic issues resulting from the blockade of Artsakh by Azerbaijan since December 12, 2022, in particular, by the termination of the business activities and the corresponding absence of tax liabilities of a number of taxpayers.
Update of daily statistics
• 6 children are in the neonatal and intensive care units of the children’s hospital.
• 9 adult patients are in the intensive care unit, 4 of whom are in critical condition.
• 204 children have been born under the blockade.
• 580 people have been deprived of the opportunity to receive necessary medical treatment due to suspensions of planned surgeries in all medical facilities of Artsakh.
• As of now, 70 patients have been transferred from Artsakh to Armenia to receive appropriate medical care with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.
• At least 5,100 people have lost jobs and sources of income as a result of the impact on the economy.
• More than 22,400 tons of vital supplies, which would have been delivered during the period of the blockade, have not reached Artsakh. Only a meager amount has since been delivered by the ICRC and the Russian peacekeeping forces.
Key facts
• For 57 days, the 120,000 people of Artsakh have been held hostage by a terroristic blockade carried out by agents of the Azerbaijani government.
• As a result of the blockade, the 120,000 people of Artsakh, including about 30,000 children, 20,000 elderly, and 9,000 people with disabilities, are suffering numerous hardships and face a high risk of malnutrition and frostbite, among other rights violations.
• 41 kindergartens and 20 day schools have been closed since January 9 due to the worsening food shortage under the blockade.
• 5,528 children are no longer able to attend kindergarten and are being deprived of the opportunity to receive proper care and nutrition.
Since the beginning of the blockade, many countries and international organizations have condemned Azerbaijan’s actions and called for the lifting of the blockade. The issue was also discussed in the UN Security Council, the European Court of Human Rights obliged Azerbaijan to take all necessary and sufficient measures to end the blockade, and the issue will soon be discussed in the UN’s International Court of Justice (The Hague) within the proceedings of the Committee on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination. The European Parliament adopted a resolution on the humanitarian consequences of the blockade of Artsakh.