Չորս ժամ տևած հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանը անդրադարձել է իր պաշտոնավարման տարիների ՀՀ արտաքին քաղաքականության հայեցակարգին
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 6–ին «ՀՀ արտաքին քաղաքականությունն ու անվտանգության ճարտարապետությունը 2008–2018 թվականներին» թեմայով բանախոսությամբ հանդես է եկել «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ Քաղաքացիական կրթության դպրոցի շրջանակներում: Դպրոցի մասնակիցներից բացի, հանդիպմանը մասնակցել են ոլորտի փորձագետներ և Հայաստանի արտաքին քաղաքականությամբ հետաքրքրված գործիչներ:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից հայտնում են, որ երեկոյան մեկնարկած և մոտ չորս ժամ տևած հանդիպման ժամանակ նախագահ Սարգսյանը նախ համառոտ անդրադարձել է իր պաշտոնավարման տարիների ՀՀ արտաքին քաղաքականության հայեցակարգին:
Այնուհետև, հանդիպման օրակարգով նախատեսված թեմատիկ բաժանումների համաձայն, Սերժ Սարգսյանը լսարանին ներկայացրել է հարևան պետությունների հետ ՀՀ հարաբերությունների, ՀՀ-ՌԴ դաշնակցային հարաբերությունների, ՀՀ-ԵՄ, ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, խոսել նաև ՀՀ–Թուրքիա երկխոսության նախաձեռնության («Ֆուտբոլային» դիվանագիտություն») վերաբերյալ:
Բանախոսության ընթացքում ՀՀ երրորդ նախագահը պատասխանել է դպրոցի մասնակիցներին և հրավիրված փորձագետներին հետաքրքրող հարցերին:

Armenia’s third President Serzh Sargsyan, head of the Republican Party of Armenia (RPA), on Monday delivered a lecture on the country’s foreign policy and security architecture in 2008-2018 within the framework of the school of Civic Consciousness NGO.
In addition to the school students, the meeting was attended by experts and figures interested in Armenia's foreign policy, Sargsyan's office reported on Tuesday.
During the meeting, which lasted about four hours, Serzh Sargsyan touched on the concept of Armenia's foreign policy during his presidency.
Afterwards, in accordance with the meeting agenda, he presented to the attendees efforts aimed at the development of Armenia's relations with neighboring states, Armenian-Russian allied relations, as well as Armenia-EU, Armenian-U.S. relations. He also spoke about the Armenia-Turkey dialogue ("football" diplomacy).