Քաղաքական 15:39 08/02/2023 Արցախ
Կարիք չկա Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահներին ՄԱԿ-ի մանդատով օժտել, և Բաքուն և Երևանը համաձայն են նրանց աշխատանքի ձևերի հետ և աջակցում են դրան: «ՌԻԱ Նովոստի»,-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ միջազգային կազմակերպությունների դեպարտամենտի տնօրեն Պետր Իլյիչևը։
«ԼՂ հակամարտության գոտում կայունության պահպանման միակ երաշխավորը մնում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմը, որին պետք չէ ՄԱԿ-ի մանդատ տալ, քանի որ առաջին եռակողմ՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ արդեն հստակորեն ամրագրված են մեր խաղաղապահների գործունեության եղանակները։ Այդ կապակցությամբ հակամարտության կողմերի միջև կա կոնսենսուս, և այս փաստն այստեղ առանցքային է»,-ասել է Իլյիչևը։
Նրա խոսքով, պետք է հատկապես նշել, որ «ռուս խաղաղապահների գործունեությանն աջակցում են ինչպես Բաքվում, այնպես էլ Երևանում, ինչը առանցքային նշանակություն ունի տարածքի վերջնական կարգավիճակի անորոշության համատեքստում»։
Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի սկզբին ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների մանդատի ժամկետի ավարտից հետո կարող է հետևել խնդրանքը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ տարածաշրջան միջազգային խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու վերաբերյալ։ Բացի այդ, Փաշինյանը նախկինում Ռուսաստանին կոչ էր արել բարձրացնել Ղարաբաղի հարցը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում: Ըստ նրա՝ Մոսկվան պետք է Անվտանգության խորհրդում նախաձեռնի «ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդից մանդատ տալու հարցը, կամ հավելյալ խաղաղապահ բազմազգ կոնտինգենտի ուղարկելով Ղարաբաղ»։ Մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետի խոսքերը՝ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել է, որ միջազգային խաղաղապահները կարող են Ղարաբաղ ներգրավվել միայն հակամարտության բոլոր կողմերի համաձայնությամբ։

Политика 10:12 08/02/2023 В мире
Наделять российских миротворцев в Нагорном Карабахе мандатом ООН нет необходимости, и Баку, и Ереван согласны с модальностями их работы и поддерживают ее, заявил в интервью РИА Новости директор департамента международных организаций МИД России Петр Ильичев.
"Единственным гарантом поддержания стабильности в зоне нагорнокарабахского конфликта остается российский миротворческий контингент. Необходимость наделять его мандатом ООН отсутствует, так как модальности деятельности наших миротворцев уже чётко зафиксированы в первом трехстороннем заявлении лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года. По этому поводу среди участников спора наблюдается консенсус, и данный факт носит здесь ключевой характер", - сказал Ильичев.
По его словам, следует особо отметить, что "деятельность российских миротворцев поддерживают и в Баку, и в Ереване, что имеет ключевое значение в условиях неопределенности окончательного статуса территории".
Никол Пашинян в начале января заявил, что после истечения срока мандата российских миротворцев в Нагорном Карабахе может последовать запрос в Совет Безопасности ООН об отправке в регион международного миротворческого контингента. Кроме того, Пашинян ранее призывал Россию поднять в СБ ООН вопрос Карабаха - по его словам Москве следовало бы инициировать в Совбезе "рассмотрение вопроса наделения российского миротворческого контингента мандатом СБ ООН или направления в Карабах дополнительного миротворческого многонационального контингента". Комментируя слова армянского премьера, пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что международные миротворцы могут привлекаться к работе в Карабахе только при согласии всех сторон конфликта.