Իրավունք 14:35 10/02/2023 Հայաստան
Փաստաբան. Ոստիկանության կողմից ցուցաբերվող վարքագիծը վախի մթնոլորտ ստեղծելու քաղաքական հրահանգի տպավորություն է թողնում
Փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը գրում է.
«Ամենացավալին այն է, որ զարմացած չեմ ոստիկանության Էրեբունու բաժնում տեղի ունեցած աննախադեպ ոտնձգության փաստով։ Վերջին շրջանում ոստիկանության կողմից ցուցաբերվող վարքագիծը վախի մթնոլորտ ստեղծելու քաղաքական հրահանգի տպավորություն է թողնում։ Արդյունք է նաև այդ համակարգը մեկ անձի իշխանության պահպանման, քաղաքական, տնտեսական, անձնական հարցերով հրահանգներ կատարող գործիքի վերածելու։
Փաստաբանների նկատմամբ տեղի ունեցած խայտառակ ոտնձգությունն ընդհանուր իրավիճակի անխուսափելի հետևանքներից է։
Ոտնձգության հեղինակները պետք է հանրության համար տեսանելի ու հստակ պատիժ ստանան, այլապես երևույթը կդառնա ամենօրյա սովորություն։
Պետք է բոլոր միջոցները ձեռնարկել նաև հարցը հրապարակային ու բացահայտ միջազգային համապատասխան կազմակերպություններին ներկայացնելու ուղղությամբ, թույլ չտալով նրանց շարունակելու արդեն գրեթե 5 տարի ձգվող «խորհրդավոր» լռությունը»։

Право 15:59 10/02/2023 Армения
Ерванд Варосян: Поведение полиции производит впечатление политического заказа на создание атмосферы страха
«Самое печальное, что я не удивлен фактом беспрецедентного посягательства, имевшего место в полицейском отделе Эребуни. В последнее время демонстрируемое полицией поведение производит впечатление политического заказа на создание атмосферы страха. Это также является результатом превращения этой системы в инструмент для удержания власти одного человека, выполнения приказов по политическим, экономическим и личным вопросам.
Позорное посягательство в отношении адвокатов – одно из неизбежных последствий общей ситуации.
Виновные в посягательстве должны понести видимое для общественности и четкое наказание, иначе это явление станет повседневной привычкой.
Необходимо принять все меры также для публичного и открытого представления данного вопроса соответствующим международным организациям, не позволив им продолжать хранить продолжающееся уже почти 5 лет «загадочное» молчание».