Առողջություն 16:31 11/02/2023 Արցախ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոնե ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 7 անձ այսօր՝ փետրվարի 11-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ  մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Իսկ 1 բուժառու, ով պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել է ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողի հետ վերադարձել է Արցախ։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ տեղեկատվական շտաբից։
«Արևիկե բուժմիավորումում 5 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոնե ՓԲԸ-ում 12 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչիե միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 90 հիվանդ։

Здоровье 16:51 11/02/2023 НКР
В связи с блокированием единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 7 человек из ЗАО “Республиканский медицинский Центр” министерства здравоохранения Республики Арцах (НКР) с тяжелыми онкологическими и сердечно-сосудистыми  заболеваниями, а также патологиями, требующими экстренного оперативного вмешательства, 11 февраля при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста были перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения.ИнфоЦентр Арцаха представляет подробности.
1 пациент, ранее в рамках государственного заказа направленный для лечения в Армению, вернулся с сопровождающим в Арцах.
В медицинских учреждениях, находящихся в ведении министерства здравоохранения Республики Арцах, плановые операции по-прежнему не проводятся.
5 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации медобъединения “Аревик”.
В ЗАО “Республиканский медицинский Центр” 12 пациентов находятся в реанимационном отделении, 4 из них - в критическом состоянии.
На сегодняшний день при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста из Арцах в Армению было доставлено в общей сложности 90 больных.