Իրավունք 16:22 11/02/2023 Աշխարհում
Apple-ի համահիմնադիրը The Street պորտալին տված հարցազրույցում պատմել է, թե ինչպես են Իլոն Մասկն ու Tesla-ն մեծ գումարներ «գողացել» իր ընտանիքից, ինչպես նաև համեմատել են Twitter-ի ղեկավարին Սթիվ Ջոբսի հետ։
«Ես նրանց (Ջոբսին և Մասկին) դասում եմ այն մարդկանց կատեգորիայի մեջ, ովքեր կարողանում են շփվել և ցանկանում են համարվել կարևոր անձնավորություն և նմանվել պաշտամունքի առաջնորդի»,-«Գազետա ռու»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Վոզնյակը՝ համեմատելով գործարարներին։
Ըստ Վոզնյակի՝ շատերը կհետևեն այս տեսակի մարդկանց, ինչ էլ որ նրանք ասեն։ Նա իրեն հակադրեց այս արխետիպին՝ ասելով, որ սիրում է ազնիվ ապրել ու գոյություն ունենալ։ Հենց այս հատկանիշից, նրա կարծիքով, զուրկ է Մասկին, որը, , բազմիցս գերագնահատել և թերագնահատել է իր Tesla ընկերության ներուժը։
«Մեծ ազնվություն անհետանում է, երբ նայում ես Իլոն Մասկին և Tesla-ին: Ընտանիքիս՝ ինձ ու կնոջս այսքան գումարից են զրկել։ Նրանք ասացին բաներ, որոնց իրական լինելը մենք իսկապես հավատում էինք»,-ասել է Վոզնյակը:
Apple-ի համահիմնադիրը Tesla-ի սեփականատեր է դարձել 2016թ. Եվ, ինչպես խոստովանել է Վոզնյակը, նա մեծ գումարներ է ծախսել իր էլեկտրական մեքենան արդիականացնելու վրա՝ տեղադրելով ութ տեսախցիկ և հատուկ սենսորներ ինքնաշխատ երթևեկության համար, որոնք Մասկը խոստացել էր գործարկել մինչև 2016 թվականի վերջ, իսկ հետո՝ մինչև 2017 թվականը։ Բայց դա էլ չեղավ։

Общество 17:12 11/02/2023 В мире
Сооснователь Apple в интервью с порталом The Street рассказал, как Илон Маск и Tesla «украли» у его семьи много денег, а также сравнил главу Twitter со Стивом Джобсом. Его слова приводит «Газета.Ru».
«Я отношу их (Джобса и Маска) к категории людей, способных общаться и желающих, чтобы их считали важной персоной и похожими на лидера культа», — сказал Возняк, сравнивая бизнесменов.
По словам Возняка, многие люди последуют за таким типом людей, что бы они ни говорили. Он противопоставил себя этому архетипу, сказав, что ему нравится жить и существовать честно. Именно этой черты, по его мнению, не хватает Маску, который, по словам Возняка, неоднократно переоценивал и недооценивал потенциал своей компании Tesla.
«Большая честность исчезает, когда смотришь на Илона Маска и Tesla. Они лишили мою семью, меня и мою жену, стольких денег. Они говорили вещи, в реальность которых мы действительно верили», — сказал Возняк.
Сооснователь Apple стал владельцем Tesla в 2016 году. И, как признался Возняк, он потратил очень много денег на модернизацию своего электромобиля, установив восемь камер и специальные датчики для работы автопилота, который Маск обещал запустить к концу 2016 года, а потом к 2017 году. Но этого тоже не случилось.