Մենք պատասխանատու չենք այսօրվա իշխանությունների, ՔՊ-ական մեծամասնության առաջ. Սեյրան Օհանյան
«Դատախազի միջնորդագրերի ներկայացմանը մենք չմասնակցեցինք, քանի որ կարծում ենք, որ բոլոր գործերի վաղեմության ժամկետններն անցած են, եթե մենք ստորագրեինք այդ մասին փաստաթուղթն, ապա ԱԺ-ում քննարկումներ չէին լինի»,-խորհրդարանկան ճեպազրույցների ժամանակ հայտնեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը՝ պատասխանելով իր նկատմամբ հասարակական քրեական հետապնդման թույլտվություն ստանալու՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդության վերաբերյալ հարցին:
Նա ասաց, որ ինքը և Արմեն Չարչյանը հրաժարվել են ստորագրել միջնորդագրերը, որովհետև գտնում են, որ մեղավոր չեն և այդ գործերը շինծու են:
«Որևիցե մի շահ, որևէ մի հարցում չենք ունեցել և որևիցե մի շրջանակի հետ մենք պայմանավորվածություններ չենք ունեցել»,-ասաց Օհանյանը:
Ըստ նրա՝ ԱԺ քննարկմանը չեն մասնակցել, քանի որ գործող իշխանությունների համար անվտանգային խնդիրենը գերակա չեն և այդ միջնորդություններն իրականացվել է հանրության ուշադրությունը շեղելու համար, մյուս կողմից էլ համզոված էին, որ, ինչպես մյուս հարցերը, այնպես էլ իր և պրոֆեսոր Չարչյանի նկատմամբ միջնորդությունը մեծամասնությունը դակելու է:
«Մենք պատասխանատու չենք այսօրվա իշխանությունների, ՔՊ-ական մեծամասնության առաջ: Հիմա մեղադրանք է առաջադրվել, գործերը գտնվում է դատաիրավակա համակարգում և մեր անմեղությունն մենք այնտեղ կապացուցենք և կներկայացնենք մեր հանրությանը»,-հայտարարեց պաշտպանության նախկին նախարարը:
Անդրադառնալով խորհրդարնում գլխավոր դատախազի հնչեցրած շեշտադրումներին՝ Օհանյանն ասաց. «Նախ այնտեղ զորամաս չէ, մի քանի անգամ այն զորամաս անվանելով իշխանությունը փորձում է նորից շեղել մեր հանրության ուշադրությունը: Դրանք հին և չշահագործվող հողամաս և ավերված շինություններ էին»:
Օհանյանի խոսքով՝ բանակի ձևավորման առաջին փոլում շատ շինություններ օգտագործվել են որպես ժամանակավոր զինվորական կացարաններ, բայց ԶՈւ զարգացմանը զուգահեռ կառուցվել են ավելի լավ շինություններ, մշտական տեղակայման վայրեր և այդ շինությունները դուրս են մնացել շահագործումից:
«Ավելորդ ծախսերի աղբյուր են դրանք եղել: Նրանց պահպանման համար ավելի մեծ ծախսեր էր արվում քան նրանց հիմնական գներն էին, և այն ձևակերպվել է պետության համապատասխան օրգանների կողմից»,-հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը և շարունակեց. «Դատախազության ներկայացրածը ոչ թե միջնորդություն էր, այլ ակնհայտ մեղադրանք, իսկ մեղադրանքն առաջադրում են իրավապահ մարմինները, որոնց առաջ էլ պատասխանատու ենք լինելու հետագայում»:
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանն էլ լրացրեց իր գործընկերոջ միտքը՝ ասելով. «Մի իշխանություն, որը տասնյակ զորամասեր է հանձնել թշնամուն հանցավոր գործողության հետևանքով, հիմա էլ ՊՆ-ի 71 հատ գույք, այդ թվում նաև զորամաս համարվող տարածքներ է հանել վաճառքի, մեղադրում է անպիտան հողատարածքն օտարելու մեջ»:
Մինասյանի խոսքով՝ գործը քաղաքացիաիրավական է և իշխանությունները, փորձելով այն տեղափոխել քրեաիրավական հարթություն, հստակ նպատակ ունեն արժեզրկել այն բոլոր ձեռքբերումները, որոնք ունեցել է պետույունը՝ անվտանգությամբ, պաշտպանությամբ, բանակը կայացրածների հերոսությամբ:
«Պատահական չէ ԱԺ նախագահի սխալ է ձևակերպում, դուք էլ լսեցիք: Սեյրան Օհանյանը «Ազգային հերոս» չէ, այլ «Արցախի հերոս» է, բայց իրենց շեշտադրումը, թե պետք է զրկել հերոսի կարգավիճակից, ցույց է տալիս իրենց վարած քաղաքականության գիծը՝ իրենց նպատակը մեր զույգ հանրապետությունների անկախության և անվտանգությանն ապահովմանն ուղղված գործողությունների վարկաբեկումն է:
«Արցախի հերոսի» կոչումը շնորհում է Արցախի իշխանությունները, այլ ոչ թե՝ Հայաստանի: Սրանք սովոր են, որ Արցախի իշխանությունների փոխարեն էլ իրենք որոշում կայացնեն, դրա համար էլ նրա 75%-ը հանձնում էին թշնամուն»,-հայտարարեց Արծվիկ Մինասյանը:
- Ցանկության դեպքում հնարավոր է սահմանը բացել, հուսանք՝ Թուրքիայի կառավարությունն ավելի կհակվի այս գործընթացին. ՔՊ-ական պատգամավոր
- Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում կհարուցվի
- Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին քվեարկությունը կլինի այսօր

Политика 15:06 13/02/2023 Армения
Сейран Оганян: Мы не несем ответственности перед действующими властями Армении и парламентским большинством от «ГД»
«Мы не участвовали в представлении ходатайств прокурора, поскольку полагаем, что срок давности всех дел уже истёк, если мы подпишем документ об этом, то обсуждений на эту тему в парламенте не было бы», – заявил в ходе брифинга в Национальном Собрании руководитель фракции «Айастан» («Армения») Сейран Оганян, отвечая на вопрос, касающийся ходатайства Генпрокурора РА о даче согласия на возбуждение уголовного преследование в его отношении.
С. Оганян отметил, что он и Армен Чарчян отказались подписывать ходатайства, поскольку считают, что не являются виновными и эти дела являются сфабрикованными.
«У нас не было ни единой выгоды в каком-либо вопросе, у нас не было договоренностей ни с одной группой», – отметил С. Оганян.
По его словам, они не участвовали в обсуждении в НС, поскольку для действующей власти проблемы с безопасностью не являются приоритетными, и эти ходатайства были составлены для отвлечения внимания общественности.
«Мы не несем ответственность перед действующими властями и парламентским большинством от “Гражданского договора”. Сейчас выдвинуто обвинение, дела находятся в судебной системе, и мы докажем нашу невиновность там», – заявил Сейран Оганян.
Обратившись к озвученным в НС обвинениям со стороны прокурора, С. Оганян сказал: «Во-первых, неудивительно, несколько раз назвать строения “воинской частью” власть пытается снова отвлечь внимание общественности. Это – старый и неэксплуатируемый земельный участок, и разрушенные строения».
По словам С. Оганяна, на первом этапе формирования армии многие строения использовались в качестве временных военных казарм, но параллельно с развитием ВС были построены здания хорошего качества, места постоянной дислокации и эти строения уже вышли из эксплуатации.
«Они были источником лишних трат. Для их сохранения делалось больше трат, нежели была их реальная стоимость, и они были оформлены соответствующими органами государства», – заявил Сейран Оганян и продолжил: «Представленное генпрокуратурой было не ходатайством, а обвинением, а обвинение выдвигают правоохранительные органы, перед которыми мы и будет нести ответственность в дальнейшем».
Секретарь от фракции «Айастан» Арцвик Минасян же дополнил мысль своего коллеги, подчеркнув: «Власть, которая передала противнику десятки воинских частей в результате преступных действий, сейчас выставила на аукцион 71 военный объект, находящийся на балансе Минобороны, в том числе считающиеся воинскими частями территории, обвиняет в отчуждении бесполезных земельных участков».
По словам А. Минасяна, дело является гражданско-правовым и власти, пытаясь уместить его в уголовно-правовое измерение, преследуют цель обесценить все достижения, которые были у государства.
«Не случайно, председатель НС неправильно формулирует, вы только послушайте. Сейран Оганян не “Национальный герой”, а “Герой Арцаха”, но то, что они акцентируют, мол, нужно лишить звания героя, показывает линию проводимой ими политики: это – дискредитировать действия, направленные на обеспечение независимости и безопасности наших республик.
Звание “Герой Арцаха” присуждается властями Арцаха, а не Армении. Они привыкли, что принимают решения вместо властей Арцаха, поэтому сдали 75% врагу», – заявил А. Минасян.