Քաղաքական 12:19 13/02/2023
«Թուրքիայի պահվածքը, վարքագիծը, Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ որդեգրած քաղաքականությունն ու Հայաստանի գործողությունները և հայտարարությունները համահունչ չեն»,- խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը՝ պատասխանելով Հայաստանի կողմից մարդասիրական օգնություն Թուրքիա ուղակելու մասին հարցերին։
«Եթե Հայաստանի կողմից ձեռնարկվող քայլերը, հայտարարությունները, հումանիտար բեռ ուղարկելը, որքան էլ ինձ զարմանալի է զորակցություն հայտնելը,  փորձ է արվում  տեղավորել հայ-թուրքական հարաբերությունների համատեքստում, ակնհայտ է, որ այստեղ կա  «պերեբոռ», որովհետև հատկապես 44-օրյա պատերազմից, դրան հետևած ադրբեջանական հարձակումներից հետո, Թուրքիայի նկատմամբ այդպիսի վերաբերմունքը,  բնականաբար, չի տեղավորվում տրամաբանության մեջ»,- նշեց նա։
Տ.Աբրահամյանն ասաց, որ կհասկանար Հայաստանի այդ պահի իշխանությանը, որն որևէ չոր տեքստով ցավակցություն  կփոխանցեր, բայց եթե հետևում են ընդհանուր նամակագրությանն ու  հայտարարությունը, Հայաստանի իշխանություններն ամենաբարձր մարկարդակով նույնիսկ զորակցություն են հայտնում Թուրքիային, մի քանի անգամ հումանիտար բեռ են փոխանցում, գրեթե նույնքան փրկարարներ են ուղարկել, որքան մշտապես Հայաստանի բարեկամ Սիրիա։
«Ակնհայտորեն, Թուրքիայի վարքագիծը, Թուրքիայի՝ Հայաստանի նկատմամբ իրականացրած քաղաքականությունը և Հայաստանի՝ այս իրավիճակում քայլերը համահունչ չեն»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նա չի կարծում, որ հայ-թուրքական հարաբերություններում ճիշտ դիրքավորվելու համար Հայաստանի հումանիտար բեռը կամ զորակացություն էր կարևոր լինելու։
Հարցին՝ Թուրքիան պաշտոնապես, նախագահ էրդողանի մակարդակով չի ուզում նշել, որ Հայաստանն օգնություն է  տալիս, ի՞նչ է սա նշանակում, Աբրահամյանը պատասխանեց. «Դա առաջին հերթին ցույց է տալիս, որ Հայաստանի իշխանությունների  ջանքերն առավելագույսն ի ցույց դնելու իրենց նվիրվածությունը Թուրքիային, թուրք ժողովրդին կամ հայ-թուրքական հարաբերություններին, Թուրքիայի քաղաքական էլիտայի համար որևէ դերակատարություն չունեն։ Եթե Թուրքիան անհրաժեշտություն տեսնի Հայաստանի հետ առանց նախապայմանների  հարաբերություններ ստեղծելու կամ կարգավորելու համար, ապա նույնիսկ այս կետին էլ չէր հասնի  իրավիճակը և Թուրքիան այդ հանգուցալուծմանն ավելի վաղ կգնար։
Եթե Թուրքիան նման ցանկություն ունենար, ապա գոնե ողբերգության այս օրերին իրավիճակին համահունչ կպահեր և այն սահմանը, որը բացվել էր հումանիտար բեռների տեղափոխման համար, դա կբացվեր ոչ միայն բեռների փոխանցման համար, այլ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման խորհրդանշանական գործընթացի շրջանակներում պարզապես կբացվեր։
Բայց Թուրքիայի և Ադրբեջանի նպատակները մեր տարածաշրջանում լրիվ այլ են, ենթադրում են ագրեսիայի, ճնշումների միջոցով Հայաստանի եթե ոչ ամբողջությամբ, գոնե տարբեր բնակավայրերի նկատմամբ ամբողջությամբ  վերահսկողության հասնելուն և դրան ինչ ճանապարհով կգնան՝ ցույց կտա ժամանակը»։

Политика 15:45 13/02/2023 Армения
«Поведение Турции, ее позиция, проводимая ею в отношении Армении и Арцаха политика и действия и заявления Армении – не созвучны», – заявил в ходе брифинга в парламенте 13 февраля секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян, отвечая на вопросы об отправке Арменией гуманитарной помощи в Турцию.
По его словам, многочисленные заявления властей Армении в поддержку Турции, отправка гуманитарного груза – явный перебор. «Не нужно забывать и об активной роли Анкары в вопросе поддержки Баку в период 44-дневной войны, а также последующих агрессивных действий, направленных против Армении», - сказал депутат. По его мнению, такое отношение властей к Турции не вписывается в рамки логики.
«Я бы понял нынешнее руководство Армении, если бы оно ограничилось каким-либо сухим текстом с соболезнованиями. Но мы видим нынешний обмен посланиями и письмами. Говорится о какой-то поддержке на высшем уровне. Отправлено несколько машин с гуманитарной помощью. Но, что примечательно, в Турцию и дружественную Армении Сирию отправили почти равное число спасателей», – перечислил Тигран Абрамян.
«Очевидно, что поведение Турции, политика Турции в отношении Армении и шаги Армении в этой ситуации – не соразмерны», – сказал оппозиционный депутат.
Он не считает, что отправленный Арменией гуманитарный груз или выраженная ею поддержка будут иметь значение для позиционирования в армяно-турецких отношениях.
По его словам, отсутствие благодарностей со стороны президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана лишь показывает, что для турецкой политической элиты не имеют значения усилия властей Армении максимально продемонстрировать свою преданность Турции, туоецкому народу или приверженность нормализации армяно-турецких отношений.
Он отметил, что если бы Турция действительно хотела бы нормализации отношений с Арменией без предусловий, то граница была бы открыта не только для гуманитарной помощи.
«Однако цели Турции и Азербайджана в нашем регионе – совсем иные. Они предполагают путем агрессии или давления добиться полного контроля над некоторыми населенными пунктами Армении, если не сказать – над Арменией полностью. Пойдут они путем мягкой силы или прямой агрессии – покажет время», – сказал Абрамян.