Տնտեսություն 19:00 18/02/2023 Աշխարհում
Tesla-ն դիտարկում է Sigma Lithium Corp.-ի ձեռքբերման հնարավորությունը: Ընկերություն՝ որն արդյունահանում է լիթիում, որը էլեկտրական մեքենաների մարտկոցների հիմնական տարրն է: «Գազետա ռու»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով սեփական աղբյուրներին։
Լրագրողների տվյալներով՝ Իլոն Մասկի ղեկավարած ընկերությունը վերջերս քննարկել է պոտենցիալ հաճախորդի հետ միաձուլման հարցը։ Գործարքը գնահատվում է 3 միլիարդ դոլար, ասվում է, որ Sigma Lithium-ը լիթիումի արդյունահանման մի քանի տարբերակներից մեկն է, որին դիտարկում է Tesla-ն:
Bloomberg-ի աղբյուրներն ասում են, որ բանակցությունները վաղ փուլում են և կարող են ոչնչով ավարտվել: Գործարքի հիմնական ռիսկը գնի հարցն է. անցած տարվա ընթացքում Sigma Lithium-ի բաժնետոմսերը եռապատկվել են, ուստի ընկերությունը կարող է սահմանել այնպիսի գին, որը Tesla-ին դուր չի գալիս:
Եթե գործարքն իսկապես կայանա, Sigma Lithium-ը կլինի Մասկի երկրորդ բազմամիլիարդանոց գնումը վերջին շրջանում: 2022 թվականի վերջին Tesla-ի ղեկավարն ավարտել էր Twitter-ի ձեռքբերումը 44 միլիարդ դոլարով։

Общество 19:01 18/02/2023 В мире
Tesla обдумывает поглощение компании Sigma Lithium Corp., которая занимается добычей лития, основного элемента в аккумуляторах для электрокаров. Об этом сообщает издание Bloomberg, ссылаясь на собственные источники.
Как передает информацию «Газета.ру», управляемая Илоном Маском компания недавно обсуждала вопрос слияния с потенциальным клиентом. Сумма сделки оценивается в $3 млрд. Отмечается, что Sigma Lithium – один из нескольких вариантов в сфере добычи лития, к покупке которых присматривается Tesla.
Источники Bloomberg утверждают, что переговоры находятся на ранней стадии и вполне могут закончиться ничем. Основным риском для сделки является вопрос цены – за последний год акции Sigma Lithium выросли в три раза, поэтому компания может выставить ценник, который не устроит Tesla.
Если сделка все же состоится, Sigma Lithium станет второй многомиллиардной покупкой для Маска за последнее время. В конце 2022 года глава Tesla завершил сделку по приобретению Twitter за $44 млрд.