Կրթություն, գիտություն 13:00 18/02/2023 Հայաստան
Իշխանությունների կամքից է կախված, որպեսզի գիտությունը զարգանա այնպես, ինչպես հարկն է։ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԳԱԱ Վիկտոր Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանի առաջատար գիտաշխատող, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու Հայկ Հարությունյանը։
Գիտնականի խոսքով, թեև վերջին տարիներիյն ավելացել են գիտության ոլորտին բյուջեից  ֆինանսավորումը, սակայն  ցանկացած ոլորտում պետք է այն  ճիշտ օգտագործվի և կառավարվի։
Մասնավորապես, անդրադառնալով ոլորտի խնդիրներին, Հարությունյանը հիշեցնում է  «հայտնի» արբանյակի դեպքը, որը ուղարկվել էր տիեզերք։
«Մենք հաճախ անում ենք սենսացիոն հայտարարություններ՝ ասելով իբր տիեզերք արբանյակ ենք արձակել, այն դեպքում, երբ երբեք արբանյակ չենք արձակել։ Հույս ունենք, որ այս բնագավառին հավուր պատշաճի ուշադրություն կդարձվի և մի օր, այնուամենայնիվ կունենանք արբանյակ։ Մեր օրերում այն ավելի քան կարևոր նշանակություն ունի՝ ոչ միայն գիտական, այլև ռազմական տեսանկյունից։ Վաղը մեզ օդի և ջրի պես պետք է լինելու արբանյակ, որը կարող է դիտումներ կատարել, այլ ոչ թե մի «խաղալիք» ուղարկել այնտեղ, որը չգիտենք ինչի համար էր։ Հույս ունեմ, որ մի օր կունենանք»,- ասաց Հարությունյանը։
Մեր դիտարկմանը, թե այդ դեպքում ի՞նչ է ուղարկվել տիեզերք,գիտաշխատողն արձագանքեց․
«Դա ընդրանրապես ոչինչ էր, ոչ մի բան էր։ Այն դիտարկումները, որոնք անհրաժեշտ են, նման արբանյակներով չեն անում։ Դա պարզապես սենսացիոն հաղորդում էր, քանի որ դրանից հետո որևէ զարգացում չեղավ։ Ամենապարզ բանը՝ հետախուզական դիտարկումներ անելն է կամ, թեկուզ ունենալ մեր սեփական կապի միջոցները, որոնք թույլ կտան կախված չլինել այլ երկրներից։ Մեր կապը հիմա գնում է արբանյակներով, որոնք մերը չեն և ցանկացած ժամանակ կարող են անջատվել»։
Տիեզերքում արբանյակ ունենալը անհնարին բան չէ և Հայաստանը կարող է ունենալ այն։
«Հայաստանի համար հնարավոր լուծում է։ Մենք ունենք մեծ ֆինանսներ՝ նույնիսկ դղյակներ են կառուցվում։  Հայաստանը միշտ էլ կարող է գտնել այն գումարները , որոնք պետք են արբանյակ ունենալու համար։ Բայց դրա համար անհրաժեշտ է լուրջ մասնագետների հետ քննարկումներ անցկացնել։ Շոու կամ աղմուկ բարձրացնելու փոխարեն իսկապես անել մի բան , որն օգտակար է։ Պետք ավելի շատ գործել, քան խոսել»,- հորդորեց Հարությունյանը։
Հիշեցնենք, որ 2022թ․-ի մայիսի 25-ին Հայաստանը տիեզերք է արձակել իր առաջին արհեստական արբանյակը։ Արբանյակն արձակվել է ԱՄՆ Կանավերալի հրվանդանում գտնվող տիեզերակայանից՝ SpaceX ընկերության տիեզերանավով՝ հայկական պետական «Գեո կոսմոս» փակ բաժնետիրական ընկերության և իսպանական «Սատլանտիս» ընկերության համագործակցության արդյունքում։ Հայտնի է միայն, որ ArmSat-1-ը գործելու է առնվազն չորս տարի։

Общество 13:38 18/02/2023 Армения
Специалист – о запуске космического спутника Армении: Вместо шоу или шумихи стоит сделать что-то полезное
От воли властей Армении зависит, чтобы наука развивалась как надо. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал ведущий научный сотрудник Бюраканской обсерватории имени Виктора Амбарцумяна Национальной академии наук Республики Армения, кандидат физико-математических наук Айк Арутюнян.
По словам ученого, хоть в последние годы увеличилось финансирование научной сферы, однако, в любой сфере следует использовать науку грамотно.
В частности, обратившись к проблемам сферы, А. Арутюнян напомнил космический спутник Армении.
«Мы зачастую делаем сенсационные заявления, о том, что запустили в космос спутник, хотя никогда не запускали спутник. Надеемся, что этой области будет уделено должное внимание и однажды у нас все же будет спутник. В наши дни это имеет крайне важное значение, не только с научной, но и военной точки зрения. Завтра нам как воздух нужен будет спутник, который сможет вести наблюдения, а не запускать “игрушку”, которую мы не знаем зачем запустили. Надеюсь, что у нас будет спутник», – отметил А. Арутюнян.
На замечание, что в таком случае запустили в космос, он ответил:
«Ничего особенного, это ничто. Все необходимые наблюдения не могут быть осуществлены подобным спутником. Это было просто сенсационным заявлением, поскольку после этого не произошло никаких развитий. Самое нужное – это проведение разведывательных наблюдений, или, хотя бы иметь собственные средства связи, которые позволят не зависеть от других стран. Наша связь сейчас обеспечивается по спутникам, которые не наши и в любой момент могут быть отключены».
Запуск спутника в космос – это не из области чего-то невозможного, и у Армении он может быть.
«Армения может решить эту задачу. У нас есть большие финансы. Армения всегда может найти эти средства, которые требуются для запуска спутника. Но для этого необходимо проведение обсуждений со специалистами. Вместо шоу или шумихи стоит сделать что-то полезное. Нужно больше действовать, чем говорить», – призвал А. Арутюнян.
Напомним, 25 мая 2022 года в 22.35 по ереванскому времени с мыса Канаверал в США на корабле Space-X на орбиту Земли выведен первый космический спутник Армении.