Օրվա մամուլ 09:27 22/02/2023 Հայաստան
«Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը վերաինտեգրվում է Արցախի քաղաքական կյանքին, որտեղից հեռացել էր 44-օրյա պատերազմից հետո՝ հրաժարվելով Արցախի հերոսի կոչումից և Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնից: Թեև դա գնահատվեց որպես պատասխանատվությունից խույս տալու և պարտության մեղքը ռազմաքաղաքական ղեկավարության ուսերին դնելու փորձ։
Նախօրեին Բաբայանը Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում ներկա է գտնվել Արցախի Վերածննդի օրվա կապակցությամբ կազմակերպված հանդիսավոր միջոցառմանը, ճիշտ է՝ նա Արցախի Հանրապետության գործող և նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի ու Բակո Սահակյանի, ինչպես նաև պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի հետ առաջին շարքերում չի նստել, բայց Արցախի մեր աղբյուրներն ասում են, որ Բաբայանն ակտիվ հանդիպումներ է ունենում իր թիմակիցների հետ՝ նախապատրաստվելով հաջորդ ընտրություններին: Նա չի թաքցնում, որ եթե Սահմանադրությունը փոխվի, ինքը դեմ չի լինի զբաղեցնել պետնախարարի պաշտոնը, սակայն ո՛չ հանրային շրջանակներում, ո՛չ իշխանական, նրան չեն պատրաստվում որևէ պաշտոն առաջարկել։
Հիշեցնենք, որ Արցախում Սահմանադրության փոփոխության հարցը նորից օրակարգ է մտել: Փետրվարի 13-ին Արայիկ Հարությունյանը ստորագրել է հրամանագիր՝ «ռազմական դրության ժամանակ հանրապետության նախագահի պաշտոնը թափուր մնալու դեպքում Ազգային ժողովի կողմից նախագահի ընտրության և դրա առանձնահատկությունների վերաբերյալ» նախագիծն ուղարկելով ԱԺ: ԱԺ-ն պետք է քննարկի և ընդունի փոփոխությունը` առանց հանրաքվեի, ձայների երկու երրորդով, որից հետո խորհրդարանը ֆորսմաժորային իրավիճակներում Արցախի նախագահ նշանակելու իրավունք կստանա»։

Пресса дня 12:30 22/02/2023 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что бывший командующий Армией обороны Арцаха Самвел Бабаян реинтегрируется в политическую жизнь республики, откуда ушел после 44-дневной войны, отказавшись от звания Героя Арцаха и должности секретаря Совета безопасности. Хотя этот шаг был расценен как попытка ухода от ответственности и перекладывания вины за поражение на военно-политическое руководство страны.
«Накануне Бабаян присутствовал в Дворце культуры и молодежи Степанакерта на мероприятии по случаю Дня возрождения Арцаха. Хотя как действующий и бывшие президенты Республики Арцах Аркадий Гукасян и Бако Саакян, а также госминистр Рубен Варданян он не сидел в первых рядах, однако наши источники в Арцахе говорят, что Бабаян проводит активные встречи с членами своей команды, готовясь к следующим выборам. Он нее скрывает, что в случае внесения изменений в Конституцию, не против занять должность государственного министра, однако ни в общественных, ни во властных кругах ему не собираются предлагать какую-либо должность.
Напомним, вопрос изменений в Конституцию снова на повестке в Арцахе. 13 февраля Араик Арутюнян подписал указ и представил на обсуждение парламента проект, который касается «выборов президента со стороны Национального Собрания и особенностей этих выборов в случае, если должность президента становится вакантной во время военного положения». Парламент должен обсудить и принять изменения, без референдума, двумя третьими голосов, после чего в форс-мажорных ситуациях президент Арцаха может назначаться», - пишет газета.