Քաղաքական 13:54 25/02/2023 Հայաստան
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո մենք ապրում ենք բոլորովին այլ երկրում։ «Բեկում» խորագրով համաերիտասարդական ֆորումում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը։
Նրա խոսքով՝ պատերազմը, ինչպես նաև գործող իշխանությունների քաղաքականությունն ու որդեգրած գաղափարախոսոթյունը բերել են այնպիսի արդյունքների, որ Հայաստանն այլևս Արցախի անվտանգության երաշխավորը չէ։ Ավելին, ըստ Թևանյանի, Հայաստանն արդեն իր իսկ անվտանգության երաշխավորը չէ։
«Հայաստանը հիմա գոյություն ունի ֆիզիկապես երկու գործոնի շնորհիվ՝ Ռուսաստանի և Իրանի։ Եթե այս երկու գործոնները չլինեն, ուղղակի Հայաստանն ու Արցախը չեն լինի։ Արցախը բառիս բուն իմաստով պաշտպանում են ռուս խաղաղապահները, Սյունիքի համար Իրանը պատրաստ է մտնել առճակատման մեջ, հայ-թուրքական սահմանը պաշտպանվում է ռուսական զորքերի կողմից և Հայաստանը դեռևս գոյություն ունի աշխարհաքաղաքական որոշակի բալանսի արդյունքում»,- նշեց Անդրանիկ Թևանյանը։
Պատգամավորն ասաց՝ իշխանությունները համոզում են, թե մեր բարեկամը Թուրքիան է, որը բաց տեքստով հայտարարում է՝ իր խնդիրը Հայաստանի և Արցախի ոչնչացումն է, իսկ դրա հետ կապված Շուշիում պատերազմից հետո հռչակագիր է ստորագրել Ադրբեջանի հետ։ «Ձեզ համոզում են, որ կարող են Ադրբեջանի հետ հարաբերություններն իրեց ուզած նախապայմաններով կարգավորել ու խաղաղ ապրել։ Ահա այս միջավայրում ենք մենք ապրում»,- ընդգծեց նա։

Политика 15:28 25/02/2023 Армения
После 9 ноября 2020 года мы живем в совершенно другой стране. Об этом в своем выступлении на молодежном форуме «Перелом» 25 февраля заявил депутат парламента от фракции «Армения» Андраник Теванян.
По его словам, война, а также политика и идеология действующих властей Армении привели к таким последствиям, что Армения более не является гарантом безопасности Арцаха, более того, она не является даже гарантом собственной безопасности.
«Армения сейчас физически существует благодаря двум факторам – России и Ирану. Если бы не эти два фактора, Армении и Арцаха попросту не было бы. Арцах в буквальном смысле этого слова защищают российские миротворцы. За Сюник готов вступить в конфронтацию Иран, армяно-турецкую границу охраняют российские войска. И Армения все еще существует в результате определенного геополитического баланса», – сказал Андраник Теванян.
И при всем этом, по словам депутата, власти Армении пропагандируют, что Россия является нашим врагом, а наш друг – Турция, которая открытым текстом заявляет, что ее задача – уничтожение Армении и Арцаха и которая в связи с этим после войны подписала в Шуши декларацию с Азербайджаном.
«Они убеждают вас, что могут урегулировать отношения с Азербайджаном при тех предварительных условиях, которые им нужны, и жить мирно. Вот среда, в которой мы живем», – подчеркнул он.