Քաղաքական 10:33 28/02/2023 Հայաստան
«35 տարի առաջ այս օրերին հավաքական Ադրբեջանը՝ իշխանությունները և ժողովուրդը, կազմակերպել և իրականացնում էին հայերի կոտորածը Սումգայիթ քաղաքում։
Այն հայերի, որոնք Ադրբեջանի քաղաքացիներ էին, օրինապաշտ էին ու խաղաղ ապրում էին «եղբայրության»  դրոշի ու կարգախոսների ներքո։
Ադրբեջանն այդպես էլ չպատժվեց ու պատասխան չտվեց սումգայիթյան կոտորածների համար։
Ավելին՝ 1991-ին ԽՍՀՄ-ից անկախանալիս ներկայիս Ադրբեջանը հրաժարվեց Խորհրդային Ադրբեջանի իրավահաջորդը լինելուց և դա արեց այդ թվում 1988-1991 թթ․-ի Սումգայիթի, Բաքվի, Գանձակի հայերի ցեղասպանությունների համար պատասխանատվությունից խուսափելու համար։ Թե բա՝ ես ուրիշ Ադրբեջան եմ, էն խորհրդային Ադրբեջանի մեղքերն իմը չեն․․․
Բայց արի ու տես, որ Խորհրդային Ադրբեջանի հանցանքներից հրաժարվող այսօրվա Ադրբեջանը Խորհրդային Ադրբեջանին բռնակցված Արցախից ու Նախիջևանից հրաժարվել չի ցանկանում․ հանցանքներն իմը չեն, բայց տարածքներն իմն են․․․
Եթե մենք այսօր ունենայինք ազգային ու հայկական շահով առաջնորդվող իշխանություններ, նրանք առնվազն Ադրբեջանին կասեին՝ չէ, էդպես չի լինում, թե էն սովետական Ադրբեջանի տարածքներին հավակնություն ունես, ուրեմն սովետական Ադրբեջանի հանցանքներն էլ քոնը պիտի համարես, պիտի ընդունես, պատիժ կրես, պատասխան ու հատուցում տաս։ Իսկ եթե սովետական Ադրբեջանի հանցանքներից հրաժարվում ես, ուրեմն՝ Արցախի ու Նախիջևանի անունն անգամ տալու իրավունք չունես։
Բայց դե փաստն էն է, որ ազգային իշխանություն չունենք․․․
դեռ․․․
Նկարներում՝
․ 27-ամյա Մելքումյան Իրինան է, ում բռնաբարելուց, խոշտանգելուց , գլուխը ջարդելուց հետո ադրբեջանցիք վառել էին,
․ 70-ամյա Մելքումյան Փիրուզան է, ում ադրբեջանցիք ծեծել էին, իսկ հետո կացնով մարմինը կտոր-կտոր արել,
․ 86-ամյա Մովսեսովա Երսիլյան է, ում գլուխն ու կողերը ջարդել էին ադրբեջանցիք ու ամենից զատ 31 դանակի հարված հասցրել։

Политика 13:18 28/02/2023 Армения
Учредитель центра стратегических исследований Альвина Агабабян на своей странице в Facebook написала:
«35 лет назад в эти дни коллективный Азербайджан – власти и народ – организовали и осуществили погромы армян в городе Сумгаит.
Армян, которые были гражданами Азербайджана, были законопослушными и мирно жили под знаменем и лозунгами «братства».
Азербайджан так и не был наказан и не ответил за погромы в Сумгаите.
Более того, при обретении независимости от СССР в 1991 году нынешний Азербайджан отказался быть правопреемником Советского Азербайджана и сделал это в том числе, чтобы избежать ответственности за геноциды армян в Сумгаите, Баку и Гандзаке в 1988-1991 годах. Мол, я – другой Азербайджан, грехи того Советского Азербайджана – не мои...
Однако, как оказалось, отказывающийся от преступлений Советского Азербайджана нынешний Азербайджан не желает отказываться от Арцаха и Нахиджевана, которые были присоединены к Советскому Азербайджану: преступления – не мои, но территории – мои...
Если бы сегодня у нас были руководствующиеся национальными и армянскими интересами власти, то они хотя бы сказали Азербайджану: нет, так не бывает, если у вас претензии на территории того Советского Азербайджана, значит, вы должны считать своими и преступления Советского Азербайджана, принять их, понести наказание, дать ответ и компенсацию. А если вы отказываетесь от преступлений советского Азербайджана, то вы даже не имеете права упоминать Арцах и Нахиджеван.
Но дело в том, что у нас нет национальной власти...
Пока...
На снимках:
.27-летняя Ирина Мелкумян, которую после изнасилования, пыток и перелома костей черепа азербайджанцы сожгли.
. 70-летняя Фируза Мелкумян, которую азербайджанцы избили, а затем тело топором разрубили на куски.
. 86-летняя Ерсиля Мовсесова, голову и ребра которой азербайджанцы сломали, нанесли 31 ножевой удар.