Հասարակություն 16:21 28/02/2023 Արցախ
Ադրբեջանի կողմից Արցախի միջանցքի՝ հնարած պատճառաբանությամբ արգելափակումը  Հանրապետությանը 70 օրից ավելի է թշնամու կողմից տոտալ շրջափակման մեջ է դրել։ 70 օր արցախցիները փորձում են հաղթահարել տարբեր դժվարություններ՝ սկսած սննդի հետ կապված խնդիրներ, էլեկտրաէնեգիայի, գազամատակարարման անջատումներ։ Այս դժվարություններն ավելի ակնառու են հիմնականում այն ընտանիքներում, որտեղ կան փոքրահասակ երեխաներ։
Շրջափակումը փոխել է մարդկանց կենսակերպը, մարդկանց մղում է քարից հաց քամելու մտքերին, որոնց իրականացումը մինչև դեկտեմբերի 12-ը գուցե թվար ծիծաղելի կամ անիրագործելի։
Ստեփանակերտից երեք երեխաների մայր Վիկտորյան Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմում է, որ «մի քիչ դժվար ժամանակաշրջան է» այժմ, այնուհետև բացատրում է, թե ինչու է ասում «մի քիչ դժվար», որովհետև ամեն ինչ համակերպվելու վրա է։
«Գազամատակարարման անջատումից հետո փակվեցին դպրոցներն ու մանկապարտեզները։ 3 բալիկների հետ մնացի տանը, որոնցից մեկը նորածին է։ Ամուսինս աշխատում է։
Սկզբից, իրոք, դժվար էր, որովհետև փոքրիկը մի քիչ ավելի շատ է խնամք պահանջում։ Անընդհատ նրան պիտի ուշադրություն դարձնես։ Այնպես չէ, որ անփորձ եմ կամ չեմ կարողանում կողմնորոշվել ինքս։ Այդքանը հասկանալով՝ պետք է երեքին էլ  կարողանայի ուշադրություն դարձնեի։
Փառք Աստծո, կարողացել եմ հաղթահարել այդ փուլը, չեմ էլ հիշում, թե ինչպես եմ արել, որ ինձ համար սովորական է դարձել։
Գազամատակարարման վերականգնմամբ պայմանավորված՝  Արտյոմն ընդամենը մեկ շաբաթ հաճախեց դպրոց, մինչև նորից անջատեցին։ Իսկ Արփին Նոր տարուց հետո այդպես էլ մանկապարտեզ չգնաց։
Իհարկե, երեխաներն անընդհատ բողոքում էին, թե ինչո՞ւ են այդքան շատ տանը մնում,  ինչո՞ւ չեն գնում մանկապարտեզ  կամ դպրոց։
Ես էլ փորձում եմ նրանց ոչ թե կտրել իրականությունից, ոչ թե չպատմել, թե ինչ է կատարվում, այլ ուղղակի չեմ բողոքում երեխաների մոտ, աշխատում եմ լավատեսորեն տրամադրվել և նրանց էլ այդպես տրամադրել, որ իրենք էլ այդ ամենի միջով չանցնեն, ինչպես ասում են՝ մանկությունը ամենալավ տարիքն է մարդու համար և պետք է լավ վայելես»,- ասում է Վիկտորյան։
Նա համոզված է, որ թշնամին փորձում է խաթարել իրենց երեխաների անհոգ մանկությունը, գուցե ինչ-որ տեղ հասել է դրան, բայց նաև համոզված է՝ իրենք  պետք է այնքան ուժեղ լինեն, որ իրենց բալիկները չանցնեն այդ ամենի միջով, թեկուզ հաղթահարեն դա հավուր պատշաճի։
«Շրջափակման սկզբնական շրջանում մենք մի քիչ պահուստավորած ապրանքներ ունեինք, ամուսինս էլ սկզբի օրերին որոշակի ապրանքներ ձեռք բերեց։ Այդ դժվար շրջանը կարողացանք հաղթահարել։ Փոքրիկի համար անհրաժեշտ պարագաներն էլ ունեի, ինքն էլ սնվում է կրծքի կաթով։
Միշտ մտածում էի՝ բա որ վերջանա, ի՞նչ ենք անելու։ Մենք մի կողմ, բա երեխաները ո՞նց են սնվելու։ Պետք է լավ տրամադրվես։ Այդ լույսը մեզ համար եղան կտրոնները, որի շնորհիվ էլ կարողացանք ուտելիք ձեռք բերել»,- ասում է նա։
Արցախցիների առօրյայի կազմակերպման մեջ էլ շրջափակումը փոփոխություններ է մտցրել։
«Բալիկները շատ պահանջկոտ, շատ հետաքրքրասեր են, ամեն ինչին ուզում են տեղյակ լինել, իրենց մասնակցությունն ունենալ։
Դրա համար առավոտից երեկո իրենցով էի լինում զբաղված ՝ գրել, ջնջել, նկարել, ծեփով ինչ-որ բան պատրաստել։ Ես չէի կարող նրանց մերժել, առանց այն էլ իրենց օրակարգից զրկված էին, իրենց սովորական կյանքով չէին ապրում, դրա համար ստիպված պետք է այնպես անեի, որ այդ ամենի պակասը չզգան։
Իհարկե, լավ է, որ մանկապարտեզները  բացվեցին, ես փոքրիկի հետ կարողանում եմ ավելի շատ ժամանակ կանցկացնել։
Ես Արցախի այս ծանր պայմաններում հանդգնել եմ ունենալ իմ 3-րդ բալիկին, ուրեմն ես պարտավոր եմ խնամել իմ բալիկներին՝ անկախ Արցախի գլխին ծանրացած փորձություններից։
Կապված էլեկտրաէներգիայի անջատումների հետ՝ սկզբից դժվար էր, որովհետև ցուրտ էր, տանը ջերմաստիճանը իջնում էր։ Արդեն որոշել էինք փայտե վառարան դնել, բայց անջատումները դարձան մեկ ժամով, այդ ընթացքում  տանը ջերմաստիճանն այդքան էլ չի իջնում։
Մի կողմից էլ միշտ մտածել եմ, որ պետք է դժվարությունների առաջ էլ կանգնենք, պետք է կարողանանք հաղթահարել, թող մի քիչ դժվարության էլ բախվենք, թող մի քիչ ցրտին էլ դիմակայենք, գուցե, Աստված մի արասցե, ավելի վատ պայմաններ են լինելու, որ դրանց էլ կարողանանք դիմակայել։
Ես մտածում եմ, որ ավելի շատ պետք է պայքարել, այդ հաղթահարելու ուժը երեխաներին փոխանցել, որպեսզի կարողանան շարունակել ապրել այստեղ։
Թողնել, գնալ բոլորն են կարողանում, դժվարություններից փախչելն ամենից հեշտ բանն է, բայց երբ կարողանում ես դժվարութունը հաղթահարել՝ քեզ համար պատիվ է»,- ասում է երեք երեխաների մայրը։
Նա պատմում է նաև, թե ինչպես իրենց պատշգամբում բանջարանոց սարքեցին ու արդեն իրենց ձեռքով մշակած կանաչին են օգտագործում. «Շրջափակման սկզբնական շրջանում սննդի հետ կապված շատ բաների մասին էինք մտածում։
Ամուսինս՝ Արմենը, արմատներով Ասկերանի շրջանի Դաշուշեն գյուղից է, ում պապիկը լավ գյուղատնտես էր։ Արմենն էլ պապիկի նման շատ է սիրում հողը ու գյուղատնտեսությունը։
Արցախում ապրելով՝ չունենալ սեփական հողատարածք, որ գոնե դու քեզ համար մի փոքրիկ բանջարանոց ունենաս, ուղղակի անթույլատրելի է, մենք դա մի փոքր ուշ հասկացանք, որին նպաստեց նաև շրջափակումը։
Այդ ժամանակ առաջացավ միտք, որ գոնե մի փոքրիկ բանջարանոց սարքենք, մեր սիրելի կանաչիները ցանենք։ Սկզբից ամուսնուս ասածին կատակով վերաբերվեցի, ինձ չէր թվում, որ ամուսինս լուրջ է տրամադրված, մինչև մի ոչ աշխատանքային օր այս ամենը իրագործեց»։
Նա նշում է, որ հիմնականում ցանել են սոխ, ռեհան, գինձ, կոտեմ և այլ տեսականի։ Ամենից ուրախալի պահը նրանց համար այն է, որ այդ փոքրիկ կանաչիներից արդեն քաղում են և ճաշերի մեջ օգտագործում։
Վիկտորյան կես կատակ կես լուրջ ասում է՝ ով տեսնում է իրենց այդ փոքրիկ ձեռքբերումը, ասում է՝ բա ինչ դաշուշենցի, որ կանաչի չունենա (Արցախում դաշուշենցիք համարվում են շատ կանաչի ուտող)։
«Արցախում ապրելն այդքան էլ հերոսություն չէ։ Արցախում ապրելով Արցախն ես հերոսացնում, ոչ թե դու ես հերոսանում։
Յուրաքանչյուր արցախցի Արցախն է ներկայացնում։  Հեռվից հայրենիքը սիրել ես չեմ ընդունում։ Հանգամանքների բերումով մարդ կարող է հայտնվել մի ուրիշ կետում, բայց երբ վտանգի պահին քո կաշին փրկելու համար լքես հայրենիքը, դա արդեն աբսուրդ է։
Դեռ մանկուց Արցախն ինձ համար հերոսական երկիր է եղել։
Եթե թողնեմ Արցախը և գնամ, ես կհամարեմ Արցախը դավաճանած։
Իհարկե, մտածում եմ իմ երեխաների անվտանգության մասին, բայց դա նույնն է, եթե քո ծնողը հիվանդ է, թողնես, գնաս, ու հուսաս միայն Աստծո հրաշքին։
Արցախն ապրում է արցախցիներով»,- ասում է Վիկտորյան։
Արցախցիները չեն ուզում պարտվել շրջափակման կենցաղին, չեն ուզում, որ «թուրքը ուրախանա»։ Բայց դա չի նշանակում, որ այս հարցազրույցը կարդալուց հետո Հայաստանում ապրողները պիտի հանգստանան, թե՝ դե ապրում են, էլի...

Общество 18:18 28/02/2023 НКР
Уже свыше 70 дней Азербайджан по надуманным причинам продолжает блокаду Лачинского коридора - единственной связывающей Республику Арцах (НКР) с Арменией и миром дороги.
На протяжении 70 дней арцахцы пытаются преодолеть различные трудности, начиная от проблем с продовольствием, электроэнергией, газоснабжением. Эти трудности более очевидны в семьях, где есть дети.
Блокада изменила быт людей, заставляет людей в буквальном смысле варить кашу из топора, что до 12 декабря 2022 года могло показаться людям смешным или нереальным.
Мать троих детей Виктория в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала, что сейчас «немного трудный период», потом объяснила, почему говорит «немного трудный», поскольку со всем можно смириться.
«После прекращения газоснабжения закрылись школы и детсады. Я осталась дома с тремя детьми, один из которых – новорожденный. Муж работает.
Сначала, правда, было сложно, поскольку младший ребенок требует больше внимания. Нужно постоянно уделять ему внимание. Не так, что у меня нет опыта, но трудно уделять внимание всем троим.
Слава Богу, мне удалось преодолеть этот этап, не помню даже, как получилось, что это стало для меня обыденным явлением.
После восстановления газоснабжения Артем ходил в школу всего неделю, затем подачу газа снова прервали. А вот Арпи так и не пошла в садик после Нового года.
Конечно, дети постоянно жалуются, почему им приходится столько сидеть дома, почему они не посещают школу или детсад.
Я же не пытаюсь абстрагировать их от реальности, или не рассказывать о происходящем, просто не жалуюсь при детях, стараюсь настроиться оптимистично и их тоже настраивать таким образом, чтобы они сумели пройти через все трудности: как говорят, детство – лучший период для человека, нужно наслаждаться», – говорит Виктория.
Она убеждена, что Азербайджан пытается испортить беззаботное детство арцахских детей, может, ему это в некоторой степени и удалось, но Виктория убеждена также, что нужно быть максимально сильными, чтобы их дети не были вынуждены проходить через подобное, даже если они могут преодолеть трудности должным образом.
«В начале блокады у нас был определенный запас продуктов питания, мой супруг в первые дни закупил определенные товары. Мы сумели преодолеть этот тяжелый период. Тогда было всё необходимое для новорожденного, он пока на грудном вскармливании.
Задумываюсь над тем, что будет дальше. Ладно мы, но что будут есть наши дети? И этим светом в конце тоннеля стали талоны, благодаря которым мы сумели приобрести продукты питания», – говорит она.
Блокада внесла изменения также в организацию быта арцахцев.
«Наши дети очень любознательные, хотят быть в курсе всего, принимать в этом участие.
Поэтому я занимаюсь с утра и до вечера только ими. Они не живут нормальной жизнью, поэтому мы делаем всё, чтобы они ни в чем не нуждались.
Хорошо, конечно, что детсады открылись, теперь я могу проводить больше времени с младенцем.
В тяжелых условиях блокады Арцаха я родила третьего ребенка, значит я обязана заботиться о нем, независимо от испытаний, выпавших Арцаху.
Что касается веерных отключений электроэнергии, сначала было трудно, поскольку было холодно, температура воздуха в доме была низкой. Уже приняли решение установить печку на дровах, но электроэнергию стали отключать на час, и в этот период дома температура не снижалась.
С другой стороны, всегда думала, что мы столкнемся с трудностями, нужно суметь преодолеть, пусть даже мы столкнемся с трудностями, можем перетерпеть эти трудности, выдержим холод, может, нас ждут условия хуже.
Думаю, что нужно больше бороться, передать детям силу по преодолению трудностей, чтобы они могли продолжить жить здесь.
Оставить всё и уйти – самый простой способ избежать проблем, но, когда удается их преодолеть, – это честь», – сказала Виктория.
Она рассказала, как они соорудили на балконе огород и уже срывают зелень, которую сами же и вырастили: «Мы задумывались над проблемой с продуктами питания ещё в начале блокады.
Мой супруг – Армен – корнями из села Дашушен Аскеранского района, его дед – хороший фермер. Армен очень любит землю и сельское хозяйство.
У нас нет земельного участка, чтобы посадить собственный огород и выращивать овощи. И во время блокады появилась идея соорудить хотя бы небольшой огород, выращивать любимую зелень. Сначала я несерьезно отнеслась к предложению супруга, мне казалось, что муж настроен несерьезно, но в один из выходных мы реализовали нашу идею».
Она отметила, что в основном посадили лук, базилик, кориандр, кресс-салат и другие виды зелени. Виктория рассказывает, что они уже собрали первый «урожай».
«Жить в Арцахе – не героизм, живя в Арцахе, ты героизируешь Арцах, а не сам становишься героем.
Не принимаю того, что некоторые любят свою страну издалека. Конечно, исходя из обстоятельств, любой человек может оказаться в другой стране, но, если ты покидаешь родину ради спасения собственной шкуры, то это уже абсурд.
Для меня Арцах был героическим государством ещё с детства.
Если я покину Арцах и уеду, то предам Арцах.
Конечно, я думаю о безопасности своих детей, но это то же самое, если оставить больных родителей и уйти, полагаясь лишь на Бога.
Арцах живет арцахцами», – рассказывает Виктория.
Арцахцы не хотят проигрывать быту блокады,  не хотят «радовать турка». Но это не значит, что после прочтения данного интервью проживающие в Армении должны успокоиться, дескать, справляются же…