Հասարակություն 20:20 28/02/2023 Հայաստան
Բժշկական գիտությունների թեկնածու, «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի նախկին փոխտնօրեն Քրիստինա Վարդանյանը գրում է.
«Երբ ես խոսում եմ կանաչ ֆոնդի խնդիրների մասին, որ առաջանում են փնթի շինարարության հետևանքով, հաճախակի հանդիպում եմ տարբեր «մասնագետների» դիմադրությանը։
Ուղղակի խորհուրդ կտամ ուսումնասիրել միջազգային փորձը, ուղղեցույցերը և կատարել Երևանի ավագանու որոշումը։ Երկար տարիներ խոր էտի դեմ էի պայքարում՝ «մասնագետները» քարոզում էին ծառերի երիտասարդացումը։ Ու նույն մասնագետները այսօր բացահայտեցին և հայտարարեցին, որ խոր էտը վնասել է քաղաքի Կանաչ ֆոնդին և ծառերը պետք է հատվեն։
Իսկ ի՞նչ-որ մեկը պատասխան տալու է Երևանում բույսերի զանգվածային ոչնչացման համար։ Նկարները՝ տարբեր փողոցներում այս տարի իրականացվող «բարեկարգմանն» են վերաբերում։ Noli nocere…»։

Общество 20:35 28/02/2023 Армения
Кандидат медицинских наук, заместитель директора некоммерческой организации «Озеленение и охрана окружающей среды» Кристина Варданян пишет:
«Когда я говорю о проблемах зеленого фонда, которые возникают вследствие неаккуратного строительства, зачастую сталкиваюсь с противостоянием различных “экспертов”.
Просто посоветую изучить международный опыт, все рекомендации и исполнить решения Совета старейшин Еревана. Долгие года я боролась против глубокой обрезки деревьев: “специалисты” пропагандировали омоложение деревьев. И те же специалисты сегодня обнаружили и заявили, что это навредило Зеленому фонду города и деревья нужно спилить.
Кто-то ответит за массовое уничтожение растений в Ереване? Фотографии касаются “реформ”, осуществляемых на различных улицах города в этом году. Noli nocere (Не навреди)».