Թուրքիայի նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան մայիսի 14-ին
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հաստատել է, որ երկրում համընդհանուր ընտրությունները նշանակված են մայիսի 14-ին։ Այդ մասին հայտնում է «ՌԻԱ նավոստի»-ն:
Մինչ այդ Habertürk հեռուստաալիքը, հղում անելով սեփական աղբյուրներին, հայտնել էր, որ ավերիչ երկրաշարժերի ֆոնին Թուրքիայում համընդհանուր ընտրությունները կարող են հետաձգվել վեց ամսից մինչև մեկ տարի ժամկետով։ Ըստ ԶԼՄ-ի՝ իշխող կուսակցության պահանջով համապատասխան նախաձեռնությամբ հանդես կգա Բարձր ընտրական հանձնաժողովը։ Այնուամենայնիվ, նախագահի խոսնակ Իբրահիմ Կըլինը մատնանշել է մայիսին կայանալիք համընդհանուր ընտրությունների մասին, եթե առաջիկա օրերին հակառակի վերաբերյալ քաղաքական կոնսենսուս չլինի:
«Ժամանակը մոտենում է, իմացեք, որ մայիսի 14-ին ժողովուրդը կանի ամեն անհրաժեշտը»,-ասել է Էրդողանը չորեքշաբթի օրը կուսակցության ժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ։

Политика 14:59 01/03/2023 Регион
Президент Турции Тайип Эрдоган подтвердил, что всеобщие выборы в стране планируются на 14 мая. Информацию передает РИА Новости
Ранее телеканал Habertürk со ссылкой на собственные источники сообщил, что на фоне серии разрушительных землетрясений всеобщие выборы в Турции могут быть отложены на срок от шести месяцев до года. По данным издания, с соответствующей инициативой выступит высшая избирательная комиссия (YSK) по просьбе правящей партии. Однако официальный представитель президента Ибрагим Калын заявил о тенденции к проведению всеобщих выборов в мае, если в ближайшие дни не будет обратного политического консенсуса.
"Время близится. Знайте, что народ сделает все необходимое 14 мая", - сказал Эрдоган в ходе выступления на заседании партии в среду.