Քաղաքական 11:09 02/03/2023 Հայաստան
Արեգնազ Մանուկյան. Հույն նախարարը «հարիֆ» է՝ կասեն աթոռներից ցեմենտով կառչած հայաստանյան «շուստրի» իշխանականները
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանը գրում է.
««Հարիֆ» հույն նախարարն ու Հայաստանի «շուստրի» իշխանությունը
Հունաստանի ենթակառուցվածքների և տրանսպորտի նախարար Կոստաս Կարամանլիսը հրաժարական է տվել գնացքների բախման հետևանքով տեղի ունեցած ողբերգությունից հետո։ Այս պահի դրությամբ զոհվածների թիվը 36 է, տուժել է 85 մարդ, որոնցից 72-ը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում։
«Փաստ է, որ մենք հունական երկաթուղին ստացել ենք 21-րդ դարին չհամապատասխանող վիճակում։ Ես իմ պաշտոնավարման ժամանակ բոլոր ջանքերը գործադրել եմ երկաթուղում իրավիճակը բարելավելու համար, սակայն դա բավարար չի եղել ողբերգությունը կանխելու համար»,-նշել է հրաժարական տված հույն նախարարը։
Կոստաս Կարամանլիսը նաև ընդգծել է, որ նման ողբերգությունից հետո անհնար է շարունակել ապրել այնպես, կարծես դա չի եղել, և նա կարծում է, որ Հունաստանի քաղաքացիները պետք է վստահեն քաղաքական համակարգին։
«Այդ պատճառով ես հրաժարական եմ տալիս։ Դա այն է, ինչ ես համարում եմ իմ պարտքն անել՝ որպես նվազագույն հարգանքի նշան այն մարդկանց հիշատակին, ովքեր այդքան անարդարացիորեն զոհվել են»,-ասել է նա։
Հայաստանի ներկա չափանիշներով հույն նախարարը «հարիֆ» է՝ կասեն աթոռներից ցեմենտով կառչած հայաստանյան «շուստրի» իշխանականները։
Ի՞նչ է եղել որ, մի քանի տասնյակ մարդ է զոհվել և վիրավորվել, հետո՞ ինչ։ Օրինակ կարելի է հազարավոր զոհերի, տասնյակ հազարավոր վիրավորների,  հաշմանդամների ու տնավերների, գերիների, կացարանում այրվածների ֆոնին հուժկու ձևով պեռաշկի ուտել, եգիպտացորեն կռծել փողոցի մեջտեղում, ֆոտոսեսիաներ անել և ոչ մի դեպքում հրաժական չտալ։ Կարելի է 120 հազար արցախցիների ճակատագրի վրա խաչ քաշել ու մտածել միայն սեփական գրպանները լցնելու, թանկարժեք մեքենաներ և տներ գնելու, պարգևավճարներ ստանալու մասին ու․․․ պահել աթոռը։
Իրենք հո «հարի՞ֆ» չեն, որ «կակոյ նիբուծ» զոհերի, տարածքային կորուստների ու խայտառակ ձախողումների պատճառով հրաժարական տան։ Չէ՞ որ իրենք սիրում են բոլորին, խոնարհվում բոլորի առաջ ու հպարտանում բոլորով»։

Политика 13:45 02/03/2023 Армения
Министр инфраструктуры и транспорта Греции Костас Караманлис заявил, что уходит в отставку из-за столкновения поездов с последовавшим возгоранием, в результате которого, по последним данным спасательной службы, погибли 36 человек.
"Это факт, что мы получили греческую железную дорогу в состоянии, не соответствующем XXI веку. За эти 3,5 года мы приложили все усилия, чтобы улучшить ситуацию. К сожалению, этих усилий оказалось недостаточно, чтобы предотвратить такую катастрофу", - говорится в распространенном заявлении Караманлиса.
"Когда происходит что-то настолько трагичное, невозможно продолжать жить так, как будто этого не было, - пояснил министр. - Я немного лет в политике, но считаю необходимым элементом нашей демократии, чтобы граждане нашей страны доверяли политической системе. Это называется политической ответственностью. По этой причине я ухожу в отставку с поста министра инфраструктуры и транспорта. Я считаю своим долгом сделать это в качестве минимального знака уважения к памяти людей, которые так несправедливо ушли, и взять на себя ответственность за бесконечные ошибки греческого государства и политической системы. От всего сердца я еще раз выражаю свою боль и поддержку семьям погибших".
По нынешним меркам Армении, греческий министр – «простак», сказали бы вцементировавшиеся в свои кресла «шустрые» армянские власти.
А что случилось-то? Несколько десятков человек погибли и пострадали, что с того? Например, можно на фоне тысяч жертв, десятков тысяч раненых, получивших инвалидность и лишившихся крова, пленных и заживо сгоревших в казарме «мощно» есть посреди улицы пирожки и грызть кукурузу, делать фотосессии и ни в коем случае не подавать в отставку.
Можно поставить крест на судьбе 120 тысяч арцахцев и думать лишь о наполнении собственных карманов, приобретении дорогостоящих автомобилей и домов, получении премий и… удерживать занимаемое кресло.
Действительно, не простаки же они, чтобы из-за каких-то жертв, территориальных потерь и позорных фиаско подавать в отставку? Ведь они любят всех, преклоняются перед всеми и гордятся всеми».