Առողջություն 14:02 02/03/2023 Աշխարհում
ԱՄՆ Սենատը միաձայն ընդունել է օրինագիծ, որը պահանջում է կառավարությունից գաղտնազերծել COVID-19-ի ծագման մասին բոլոր հետախուզական տվյալները: «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, ասել է նոր օրենքի նախաձեռնողներից մեկը՝ հանրապետական սենատոր Ջոշ Հոուլին:
«Այսօր Սենատը միաձայն ընդունեց իմ օրինագիծը ՝ պահանջելով գաղտնազերծել կառավարության մոտ առկա կորոնավիրուսի ծագման վերաբերյալ բոլոր հետախուզական տվյալները։ Մարդիկ պետք է իմանան ճշմարտությունը»,- գրել է Հոուլին Twitter-ում:
Ավելի վաղ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի տնօրեն Քրիստոֆեր Ռեյն ասել էր, որ գործակալությունը համարում է COVID-19-ի լաբորատոր ծագման ամենահավանական վարկածը, իսկ համաճարակի աղբյուրը, ամենայն հավանականությամբ, եղել է Ուհանում հնարավոր լաբորատոր միջադեպը։
Մինչ այս Wall Street Journal-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին, հայտնում էր, որ ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարությունը եզրակացրել է, որ կորոնավիրուսի լաբորատոր արտահոսքը սկիզբ է դրել համաճարակին։ Ըստ հրապարակման զրուցակիցների՝ էներգետիկայի նախարարությունը համապատասխան եզրակացություններն ուղարկել է Սպիտակ տուն և ԱՄՆ Կոնգրես։

Health 16:45 02/03/2023 World
The US Senate voted unanimously to pass a bill calling on the Biden administration to declassify the intelligence about the origin of COVID-19, Republican Josh Hawley, the Senator from Missouri, announced on Thursday, TASS reported.
"Tonight, the Senate unanimously passed my bill to declassify all the intelligence the government has on COVID origins. Let the people see the truth!" the senator wrote on Twitter.
Earlier, Republican congressmen requested documents that may shed some light on the coronavirus origin from the Department of Energy (DoE), the Department of State and the Federal Bureau of Investigation.
According to Politico, the request was submitted to the government agencies following a Wall Street Journal article published earlier this week. According to it, the DoE has concluded that the COVID pandemic most likely arose from a Chinese laboratory leak.