Քաղաքական 18:49 07/03/2023 Հայաստան
Ողբերգություն է, երբ քննարկվում է վարչապետի «ֆասթ ֆուդ» ուտելը, բայց ոչ Արցախի ճակատագիրը․ Իվետա Տոնոյան
«Մեր կյանքը բաժանվել է մինչև 2020թ․-ը և 2020թ․-ից այս կողմ։ Այն իրողությունը,որն ունեինք մինչև 2020թ․-ը այլևս որևէ մեկի համար նույնը չէ , փոխվել է արմատապես»,-  «Հայկական օրակարգ. կանայք պատմական այս դժվար փուլում» թեմայով քննարկմանն ասաց քաղաքական գորխիչ, ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը։
Նրա խոսքով՝ 2020թ․-ին տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո,որևէ մեկը չէր կարող ձեռքերը ծալած նստել։
«Նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիոն փաստաթղթի ստորագրումից հետո բոլորիս համար հասկանալի էր, որ սա հայրենիքը կորցնելու գործընթացի վերջը չէր և շատ ու շատ վտանգավոր իրադարձություններ կան առջևում։ Ինձ համար քաղաքականությունը վերաարժեվորելու, սեփական սխալները վերլուծելու մասով նման մի էտապ տեղի ունեցավ իմ կյանքում։ Վստահ եմ՝ քաղաքականության մեջ ասելիքը պետք է պայմանավորել էֆեկտիվությամբ ու արդյունավետությամբ»,-ասաց Տոնոյանը։
Տոնոյանը նշեց, որ բավականին շատ հանդիպումներ են ունենում հանրության հետ և նկատել է երկու տարբեր իրողություն՝ անտարբերություն և մտահոգություն։
«Մի կողմից ունենք հասարակություն, որը սարսափելի անտարբեր է մեր երկրում տեղի ունեցող, Արցախում տեղի ունեցող զարգացումների նկատմամբ և մյուս կողմից ունենք մտահոգ, քաղաքականապես գրագետ քաղաքացիներ, որոնք խորապես մտահոգված են երկրում տեղի ունեցող իրադարձություններով և ցանկանում են իրենց ջանքը ներդնել՝ այս իրավիճակից դուրս գալու համար»,- ասաց քաղաքական գործիչը։
Ըստ նրա՝ մարդիկ ավելի հակված են քննարկելու վարչապետի փողոցում «ֆասթ ֆուդ» ուտելը, քան  Լաչինի միջանցքի փակ լինելը։
«Սա մտահոգիչ է և ողբերգություն, երբ հանրային օրակարգում կարող են  լինել ֆոտոների քննարկումներ, բայց ոչ երբեք Արցախի ճակատագրի քննարկումը»։

Политика 19:23 07/03/2023 Армения
Ивета Тоноян: Трагедия – это, когда вместо судьбы Арцаха обсуждают питание премьер-министра «фастфудом»
«Наша жизнь разделилась на до 2020 года и после 2020 года. Отныне реалии до 2020 года не такие, изменились коренным образом», – заявила пресс-секретарь председателя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна – Ивета Тоноян на обсуждении на тему «Армянская повестка: женщины в этот тяжелый период».
По её словам, после событий 2020 года никто не мог сидеть, сложа руки.
«После подписания капитуляционного документа от 9 ноября 2020 года, все мы поняли, что это не конец потери Родины, а самые опасные события ещё предстоят», – отметила Тоноян.
Ивета Тоноян подчеркнула, что проводятся различные встречи с гражданами и они заметили две разные реальности: безразличие и озабоченность.
«С одной стороны, у нас общество, которое ужасно безразлично к происходящим в нашей стране и Арцахе развитиям. А, с другой стороны, есть грамотные, обеспокоенные граждане, которые глубоко обеспокоены событиями в стране, и желают приложить усилия для выхода из сложившейся ситуации», – пояснила она.
По её словам, люди привержены больше обсуждать питание премьер-министра «фастфудом», нежели блокаду Лачинского коридора.
«Это вызывает обеспокоенность, это трагедия, когда на общественную повестку вынесены обсуждения фотографий, а не обсуждение судьбы Арцаха», – резюмировала она.