Օրվա մամուլ 09:31 08/03/2023 Հայաստան
«Հրապարակ». Ինչ տվյալներ կան պաշտպանության ոլորտի վերաբերյալ կառավարության 2022թ. արդյունքների մասին հաշվետվությունում
«Խորհրդարան է ներկայացվել կառավարության (2021-2026 ԹԹ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին հաշվետվություն, որում հատկապես ուշագրավ տվյալներ կան պաշտպանության ոլորտի վերաբերյալ։ Այսպիսով՝ ըստ հաշվետվության՝ սեպտեմբերի 13-ի ագրեսիայի հետևանքով հայկական կողմն ունեցել է 225 զոհ, այդ թվում՝ զոհվել է քաղաքացիական 3 անձ, վիրավորվել է 293 զինծառայող և քաղաքացիական 7 անձ, գերեվարվել է 20 զինծառայող:
Մինչդեռ ընդամենը մեկ ամիս առաջ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում ամփոփելով ագրեսիայի արդյունքում իրականացվող քննությունը ՔԿ-ն հայտարարեց, որ «հայկական կողմից զոհվել է 224 անձ, անհայտ է 3 զինծառայողի գտնվելու վայրը»։
ՊՆ ներկայացրած հաշվետվության համաձայն՝ 2021 և 2022 թվականների ընթացքում Հայաստանի դեմ իրականացրած ագրեսիաների հետևանքով Ադրբեջանն օկուպացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի ավելի քան 150 քառակուսի կիլոմետր հատված»։

Пресса дня 13:51 08/03/2023 Армения
«Грапарак»: Согласно отчету Минобороны, Азербайджан оккупировал более 150 квадратных километров суверенной территории Армении
Газета «Грапарак» пишет, что в парламент был представлен отчет о ходе выполнения и результатах программы правительства (2021-2026гг.) в 2022 году, в котором есть примечательные данные о сфере обороны.
«Согласно отчету, в результате азербайджанской агрессии 13 сентября с армянской стороны было 225 жертв, в том числе погибли 3 гражданских лица, были ранены 293 военнослужащих и 7 гражданских лиц, взяты в плен 20 военнослужащих. Между тем, всего лишь месяц назад, обобщая результаты проведенного в Главном военном следственном управлении СК Армении расследования по факту агрессии, СК Армении заявил, что ″с армянской стороны погибли 224 человека, остается неизвестным местонахождение 3 военнослужащих ″.
Согласно представленному министерством обороны отчету, в результате совершенных в 2021 и 2022 годах агрессий против Армении Азербайджан оккупировал более 150 квадратных километров суверенной территории Республики Армения», - пишет газета.