Հասարակություն 17:20 08/03/2023 Աշխարհում
Կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ գրեթե 150 մարդ հավաքվել է Լուվրում՝  ի աջակցություն կանանց իրավունքների և ընդդեմ  կենսաթոշակային տարիքի բարձրացման։ Վեստի.ռու-ի հաղորդմամբ, հայտնում է Ֆրանսիայի արհմիության Աշխատանքի ընդհանուր համադաշնությունից։
«Այս չորեքշաբթի՝ մարտի 8-ին, Լուվրի արհմիության ընդհանուր ժողովից հետո 150 գործադուլավոր հավաքվել է դահլիճում, որտեղ կախված է Մոնա Լիզայի նկարը՝ իրենց համերաշխությունը հայտնելով իրենց իրավունքների համար ամբողջ աշխարհում պայքարող կանանց և դատապարտելով ֆրանսիական կենսաթոշակային օրենքի ազդեցությունն աշխատող կանանց վրա»,- հայտնում են արհմիությունից։
Ցուցարարները պահանջում են հավասարություն կանանց և տղամարդկանց միջև ըստ մասնագիտությունների և կոչ են անում վերացնել կենսաթոշակային բարեփոխումների օրինագիծը, որը կենսաթոշակային տարիքը կբարձրացնի մինչև 64 տարեկան։
Ֆրանսիայում մարտի 7-ին համազգային գործադուլ է տեղի ունեցել՝ ընդդեմ կենսաթոշակային տարիքը 62-ից 64-ի բարձրացնելու։ Ռենում, Նանտում և Լիոնում ցույցերի ժամանակ ոստիկանությունը արցունքաբեր գազ է կիրառել ցուցարարներին ցրելու համար։

Общество 18:14 08/03/2023 В мире
Около 150 участников манифестации в поддержку прав женщин и против пенсионной реформы во Франции собрались в зале Лувра в Париже, где висит картина Леонардо да Винчи «Мона Лиза». Об этом говорится в сообщении крупнейшего французского профсоюза «Всеобщая конфедерация труда», опубликованном в среду, пишет ТАСС.
«150 протестующих собрались в зале "Моны Лизы", чтобы подтвердить свою солидарность с борьбой женщин за свои права во всем мире и осудить пенсионную реформу во Франции, оказывающую [негативное] влияние на работающих женщин», – отмечается в заявлении.
В середине января премьер-министр страны Элизабет Борн представила проект реформы, согласно которому возраст выхода на пенсию должен быть увеличен с 62 до 64 лет к 2030 году. Проект также предполагает повышение размера минимальной пенсии до €1,2 тыс. и отмену целого ряда специальных пенсионных режимов в различных отраслях.
Женщины, профессиональная карьера которых прерывается в связи с уходом в декретный отпуск, получают меньшую по размеру пенсию: в среднем на четверть меньше, чем мужчины. В настоящее время у 52% француженок она составляет менее €1 тыс. в месяц. Чтобы иметь право на полную пенсию, женщины вынуждены сегодня платить пенсионные взносы гораздо дольше, чем мужчины, до достижения 67 лет.