Իրավունք 13:42 08/03/2023 Հայաստան
Արցախի ՄԻՊ-ը հրապարակել է ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի կողմից իրականացված ահաբեկչական գործողության մանրամասների վերաբերյալ արտահերթ զեկույց
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է զեկույց Ադրբեջանական զինված ուժերի դիվերսիոն խմբի կողմից 2023 թվականի մարտի 5-ին իրականացված ահաբեկչական գործողության մասին։
Զեկույցում ամփոփված են ահաբեկչական գործողության վերաբերյալ ԱՀ ՄԻՊ հաստատության կողմից հավաքագրված փաստերը, որոնք ստացվել են իրականացված փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում, իրավասու մարմիններից և բաց աղբյուրներից։
Ըստ հավաքագրված փաստերի նախօրոք պլանավորված ահաբեկչական գործողությունը տեղի է ունեցել մարտի 5-ին ժամը՝ 10:00-ի սահմաններում։
Ոստիկանական մեքենան Ստեփանակերտից շարժվել է 09:30-ի սահմաններում, մինչ այդ կայանված էր ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանության վարչական շենքի դիմաց։ Մեքենայի անձնակազմը բաղկացած էր 4 ոստիկաններից՝ փոխգնդապետ Արմեն Մայորի Բաբայան, մայոր Դավիթ Վալերիի Դանիելյան, լեյտենանտ Արարատ Թելմանի Գասպարյան և լեյտենանտ Դավիթ Աշոտի Հովսեփյան։
Հավաքագրված փաստերից հստակ երևում է, որ մեքենան շարժվում է Ստեփանակերտից, ուստի անհիմն և կեղծ են ադրբեջանական կողմի այն պնդումները, թե իբր մեքենայով հայկականան կողմը Հայաստանի Հանրապետությունից զենք-զինամթերք էր տեղափոխում Արցախ։ Ստեփանակերտից մեկնող արցախցի ոստիկանների մեքենայում եղել են միայն ծառայողական փաստաթղթեր ու նրանց տաբելային զենքը։
Մոտավորապես 30-40 րոպե երթևեկելուց հետո մեքենայի անձնակազմը նկատել է, որ ճանապարհի երթևեկելի հատվածում շարված են քարեր, որոնք խանգարում են երթևեկության: Մեքենան կանգ է առել։
Քարերի հետևից դուրս են եկել ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի թվով 5 անդամներ՝ զինվորական հագուստով, դիմակավորված, ինքնաձիգերով զինված և ինքնաձիգերի փողերը դեպի մեքենան ուղղած։
Մեքենայի վարորդը փորձել է հետ պտտել ավտոմեքենան, սակայն նույն պահին ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի նշյալ 5 անդամները՝ դիմացից, ինչպես նաև ճանապարհի աջ և ձախ հատվածում դարանակալած դիվերսիոն խմբի ևս 10 անդամներ սկսել են կրակահերթեր արձակել ավտոմեքենայի ուղղությամբ։ Կրակահերթերը շարունակվել են մոտ 10 րոպե։ Մեքենայի արտաքին զննությունը հստակ ցույց է տալիս, որ մեքենայի ուղղությամբ ադրեջանական դիվերսիոն խմբի կողմից արձակվել են հարյուրավոր գնդակներ։
Կրակը դադարելուց հետո ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի 3 անդամներ մոտեցել են մեքենային, ենթադրաբար զննել մեքենան, հսկողական կրակոցներ արձակել մեքենայի վարորդի և վարորդի մոտ նստած ուղևորի ուղղությամբ։ Սակայն, ըստ փրկված ոստիկանի վկայության, ադրբեջանցիները մեքենայի հետնամասի սրահի դուռը չեն բացել՝ ենթադրաբար չնկատելով, որ հետնամասի սրահում ևս ուղևորներ կան։
Այնուհետև ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի անդամները սկսել են հեռանալ հանցագործության վայրից դեպի ճանապարհին հանդիպակաց բարձունքում տեղակայված իրենց զինված հենակետեր։
Ադրբեջանցիների՝ հետ քաշվելու ընթացքում հայկական կողմից բացված պատասխան կրակի հետևանքով ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի անդամների շրջանում եղել են զոհեր և վիրավորներ։
Ահաբեկչական հարձակումից մոտ 30-40 րոպե հետո տեղ են ժամանել ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչները։ Նրանց միջամտությունից հետո կրակը դադարեցվել է։
Ռուսական կողմի միջամտությունից հետո ադրբեջանական կողմը շարունակել է հետ քաշվել՝ իր հետ տանելով ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի զոհված անդամներին և վիրավորներին։
Ռուսական խաղաղապահները Ա.Գասպարյանին և Դ․ Հովսեփյանին տեղում ցուցաբերել են առաջին բուժօգնություն և տեղափոխել հիվանդանոց:
Ադրբեջանական հարձակման հետևանքով փոխգնդապետ Արմեն Բաբայանը, մայոր Դավիթ Դանիելյանը տեղում զոհվել են, իսկ լեյտենանտ Արարատ Գասպարյանը մահացել է հիվանդանոց տեղափոխվելիս։ Լեյտենանտ Դավիթ Հովսեփյանը ստացել է կրծքավանդակի հրազենային վիրավորում և գտնվում է հանրապետական բժշկական կենտրոնում։ Նա վիրահատվել է, գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում՝ բժիշկների հսկողության տակ, նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Զեկույցը պատրաստվել է բաց և փակ տարբերակով` հայերեն և անգլերեն։ Այն ուղարկվել է միջազգային կազմակերպություններին և իրավապաշտպան կառույցներին։

Artsakh ombudsman releases report on ambush by Azerbaijani sabotage group
The Artsakh Republic's Human Rights Defender Gegham Stepanyan published a report on the terrorist act committed by the ambush group of the Azerbaijani armed forces on March 5, his office reported.
The report summarizes the facts collected during the fact-finding activities of the Artsakh ombudsman's staff, obtained from competent state bodies and open sources.
According to the collected facts, a pre-planned terrorist act took place on March 5, at about 10:00 a.m.
The Police car left Stepanakert at about 09:30 a.m. Before, it was parked in front of the administrative building of the Police of the Republic of Artsakh Ministry of Internal Affairs. The car crew consisted of 4 police officers: Lieutenant Colonel Armen Mayor Babayan, Major Davit Valery Danielyan, Lieutenant Ararat Telman Gasparyan, and Lieutenant Davit Ashot Hovsepyan.
The collected facts clearly show that the car moved from Stepanakert, therefore, Azerbaijan's statements regarding the transportation of weapons and ammunition from the Republic of Armenia to Artsakh are unfounded and fake. There were only official documents and ordnance weapons of police officers in the car.
After about 30-40 minutes of driving, the car crew noticed stones lined up on the road that hindered traffic. The car stopped.
Five members of the Azerbaijani ambush group came out from behind the stones, dressed in military clothes, wearing masks, armed with machine guns, and pointing the gun barrels at the car.
The driver of the car tried to turn the car back, but at the same moment, the indicated 5 members of the Azerbaijani ambush group in front, as well as 10 more members of the group, which ambushed on the right and left sections of the road, began to fire at the car. The shooting lasted about 10 minutes. An external examination of the car clearly shows that hundreds of bullets were fired in the direction of the car by the Azerbaijanis.
After the fire ceased, three members of the Azerbaijani ambush group approached the car, and allegedly inspected the car, firing control shots in the direction of the driver and the passenger sitting next to him. However, according to the surviving policeman, the Azerbaijanis did not open the rear door of the car, presumably not noticing that there were also passengers there.
Then the members of the Azerbaijani ambush group began to leave the crime scene for their armed bases located on an opposite hill.
During the withdrawal of the Azerbaijanis as a result of the return fire of the Artsakh Defence Army from a combat position near the scene, there were casualties and injuries among the members of the Azerbaijani ambush group.
About 30-40 minutes after the terrorist attack, representatives of the Russian peacekeeping forces arrived at the scene. After their intervention, the fire ceased. After the intervention of the Russian side, the Azerbaijani side continued to retreat, taking with them the dead and wounded members of the Azerbaijani group.
Russian peacekeepers provided first aid to A. Gasparyan and D. Hovsepyan and took them to the hospital.
As a result of the Azerbaijani attack, Lieutenant Colonel, Armen Babayan, and Major Davit Danielyan died on the spot, and Lieutenant Ararat Gasparyan died while being transported to the hospital. Lieutenant Davit Hovsepyan received a gunshot wound in the chest and is in the Republican Medical Center. He underwent surgery and is in the intensive care unit under the supervision of doctors, his life is not in danger.