Քաղաքական 11:22 09/03/2023 Արցախ
«Երեք ամիս Լաչինի միջանցքի՝ Ադրբեջանի կողմից փակ լինելու պայմաններում մենք իրադրության նոր սրում ունենք Լեռնային Ղարաբաղում»,-կառավարության այսօրվա նիստում հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց, որ նախորդ կիրակի ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումը դարանակալել և հարձակվել է ԼՂ մայրաքաղաք Ստեփանակերտից ՈւԱԶ մակնիշի մարդատար ավտոմեքենայով ծառայողական նպատակներով Հին Շեն և Մեծ Շեն գյուղեր մեկնող ոստիկանների վրա:
Ցավակցություն հայտնելով զոհվածխների հարազատներն՝ Փաշինյանը նշեց. «Ուզում եմ ընդգծել, որ երեք զոհվածներն էլ ծնվել են Լեռնային Ղարաբաղում: Այդ հանգամանքը կարևորություն է ստանում 2023 թվականի փետրվարի 18-ին Մյունխենի անվտանգության համաժողովում ադրբեջանի արած մի հայտարարության ֆոնին, իսկ Ադրբեջանի նախագահը Մյունխենում ընդունել էր, որ գոյություն ունի միջազգային պայմանավորվածություն՝ համաձայն որի, իրենք պետք է Լեռնային Ղարաբաղի հայության ներկայացուցիչների հետ քննարկեն վերջիններիս իրավունքների և անվտանգության հարցը: Ադրբեջանի նախագահ սակայն ընդգծել էր, թե այդ քննարկումներն իրենք պատրաստվում են ունենալ ԼՂ-ում ծնված և ապրած մարդկանց հետ»:
Նա նաև հիշեցրեց, որ մարտի 1-ին ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կենտրոնակայանում տեղի էր ուենցել ԼՂ-ի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը, որից 4 օր անց Արդբեջանը ձեռնարկել է սադրանքը, որը Փաշինյանը ահաբեկչական ակտ որակեց:
ՀՀ գործադիր մարմնի ղեկավարը շեշտեց, որ այդ ահաբեկչական ակտին զոհ գնացին ԼՂ-ում ծնված և մեծացած երեք,  երկու և մեկ երախա ունեցող երեք քաղաքացի:

Politics 14:22 09/03/2023 Armenia
With the Lachin Corridor blocked by Azerbaijan for almost three months now, a new escalation of the situation in Artsakh (Nagorno-Karabakh) has been recorded, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said on Thursday, referring to Sunday’s Azeri attack which left three Artsakh police officers dead.
“Last Sunday, a unit of the Azerbaijani armed forces ambushed the police officers who were traveling from the capital of Nagorno-Karabakh, Stepanakert, to the villages of Old Shen and Mets Shen in Nagorno-Karabakh in an UAZ passenger car. Three of the policemen were killed and one was injured,” he told a cabinet meeting.
“Offering my condolences to the relatives and comrades of the fallen police officers, I want to emphasize that all three of them were born in Nagorno-Karabakh.
“This factor gains special importance in the background of a statement made by the president of Azerbaijan at the Munich Security Conference on February 18, 2023. And the president of Azerbaijan admitted in Munich that there is an international agreement, according to which they should discuss with the representatives of the Armenians of Nagorno-Karabakh the issue of their rights and security. However, the president of Azerbaijan emphasized that they are going to hold these discussions with the people who were born and live in Nagorno-Karabakh,” the premier said.
Pashinyan recalled that the first meeting of the Artsakh and Azerbaijani officials was held at the headquarters of the Russian peacekeeping troops in Karabakh on March 1.
“Four days after the meeting, Azerbaijan undertook the mentioned provocation, which is difficult to call anything other than a terrorist act. Three citizens born in Nagorno-Karabakh, with families and three, two and one children in Nagorno-Karabakh fell victim to that terrorist act,” he said.
The Tavush for the Homeland movement will hold a march from the border village of Kirants to Yerevan to demand that Prime Minister Nikol...