Տնտեսություն 15:09 10/03/2023 Հայաստան
«Այս անգամ մենք Team ընկերությունների խմբով ենք հանդես գալիս Դիջիթեքին: Ունենք մի շարք նորարարական լուծումներ IT ոլորտում՝ առցանց մոլից սկսած մինչև էլեկտրական մեքենաների լիցքավորման կետերը»,-Դիջիթեք ցուցահանդեսի ընկերության տաղավարում հայտնեց Team ընկերությունների խմբի համահիմնադիր Հայկ Եսայանը:
Նրա խոսքով՝ Team ընկերությունների խմբում նորարարական լուծումները միշտ եղել են և կլինեն:
«Այս տարի մենք ուենք նաև Վճարահաշվարկային լուծում՝  «Team Pay»-ը, որը շատ շուտով արդեն հասանելի կլինի բոլորին»,-տեղեկացրեց Եսայանը:
Team ընկերությունների խմբի համահիմնադիրը նաև հայտնեց, որ ընկերությունների խումբը ներկայացնում է տարածաշրջանում եզակի 25 Գբ/Վ արագությամբ NGN ցանցը, Cosmo սակագնային փաթեթրը և ցուցահանդեսի մասնակիցները գերարագ ինտերնետը կարող են փորձարկել cloud gaming գոտում՝ խաղալով ամենավերջին սերնդի խաղերն ամպային տեխնոլոգիաների միջոցով:
«Այսինքը՝ որակյալ ծառայություններ ենք տալիս և մեր բաժանորդները կարողանում են առցանց gaming-ի ժամանակ խնդիրներ չունենալ»,-ասաց Եսայանը և բացատրեց, որ այն ցույց է տալիս կապի որակը, քանի որ վերջինիս մի փոքր խափանումը խաղացողների համար խնդիրների է բերում:
Ըստ Եսայանի՝ ընկերության այս տարվա նոր լուծումն է «Team Energy»-ն:
«Այսինքն մենք մուտք ենք գործում էլեկտարկան մեքենաների  լիցքավորիչների շուկա»,-հայտնեց Հայկ Եսայանը և տեղեկացնելով, որ  մարտկոցների լիցքավորման կեկտերը շատ շուտով կլինեն շուկայում և հնարարվորություն կտան իդնտիֆիկացնել մեքենան՝ պարզաբանեց. «Այսինքը, երբ մեքենան միացնում ես լիցքավորման՝ անհրաժեշտություն չկա application-ով միացնելու և իդենտիֆիկացիա անցնելու, մեքենան ավտոմատ իդենտիֆիկացվում է և միանում լիցաքվորիչը: Սրանք նորարարկան լուծումներ են, որնք հավաքվում են  Team Telecim Armenia-ի նոր NGN ցանցի վրա»:
Նա նաև հայտնեց, որ շուտով այլ ընկերությունների էլ հնարավորություն կտրվի ընկերության ցանցից օտվելու և իրենց լուծումներն առաջարկելու ընկերության բաժանորդներին՝ նորարարկան ծառայություններ մատուցելու համար:
Տեղեկացնելով, որ էլեկտարական լիցքավորիչներն այս պահին միայն Հայաստանի ներքին շուկայի համար են՝ Հայկ Եսայանն ասաց. «Այս տարի 20 արագ լիցքավորիչներ կտեղադրվեն հանրապետության տարբեր քաղաքներում, որպեսզի ցանկացած մեքենա կարողանա կարճ ժամանակահատվածում՝ 40 րոպեում լիցքավորել մարտկոցը, կլինեն նաև 50-ից ավել սովորական՝ 220 վոլտ-ի լիցքավորիչներ տարբեր բնակավայրերում»:
«Մենք հենց այսօր ստանում ենք 5G հնարավորությամբ հաճախականություն: Այսօր Հանրային ծառայությունների հանձնաժողովում կլինի նիստը: Շուրջ 1 տարի կառուցման աշխատանքներից հետո մինչև 2 տարին լրանալը, արդեն 5G հնարավորություն կունենաք Երևանում և մի քանի մարզկենտրոններում»,-հայտարարեց  Եսայանը և, տեղեկեցնելով, որ այսօր 700 մեգահերց հաճախականության տիրույթում առաջին տենդերն է տեղի ունենում, որին միայն Team ընկերությունն է դիմել, հավելեց. «Չեմ  կարող ասել, թե ինչու մյուս օպերատորները չեն դիմել, բայց մենք առաջինը կլինենք, որ կստանանք այդ հաճախականությունը և միտված ենք այն օգտագործել 5G ծառայության հասանելիության համար»
Նրա խոսքով «Team Energy»-ն շուկայում լուծելու է էկոխնդիրներ:
«Մենք առաջիններից ենք, որ այս տարի 4.8 Մգ/Վ հզորությամբ արևային վահանակ ենք կառուցում, ուզում ենք ունենալ մաքուր էներգիա և մեր ընկերության ձեռք բերած մեքենաների 50 %-ից ավելին էլեկտրական են: Արդեն 2 տարի է այդ քաղաքականությունն ենք վարում և քանի որ բավականին մեծ էլեկտրաէներգիա ենք սպառում, ուզում ենք ունենալ մաքուր էներգիա, քաղաք և երկիր»,-հայտարարեց Team ընկերությունների խմբի համահիմնադիր Հայկ Եսայանը:

Общество 18:04 10/03/2023 Армения
Айк Есаян: Группа компаний Team первой в Армении получит частоту для обеспечения доступности сети 5G
«На этот раз мы представлены на самой крупной в регионе технологической выставке DigiTec группой компаний Team. У нас ряд инновационных решений в IT-сфере, начиная от онлайн-молла и заканчивая станциями зарядки для электромобилей», – сказал на выставочном  павильоне Team соучредитель группы компаний Айк Есаян.
По его словам, в группе компаний Team инновационные решения всегда были и будут.
«В этом году мы представляем инновационное платежное решение – «Team Pay», которое очень скоро будет доступно всем», – сообщил Есаян.
Он также рассказал, что Team Telecom Armenia – предоставляющая самый широкий спектр услуг компания группы Team – на выставке представляет уникальную в регионе сеть NGN (Next Generation Network) со скоростью 25 Гб/с, тарифный пакет Cosmo, а посетители выставки смогут протестировать высокоскоростной интернет в зоне cloud gaming, играя в игры последнего поколения через облачные сервисы.
«Другими словами, мы предоставляем качественные услуги, и наши абоненты не сталкиваются с проблемами во время онлайн-игр», – сказал Есаян и пояснил, что это говорит о качестве связи, ведь небольшой сбой последней создает проблемы для игроков.
Айк Есаян выделил и отметил важность проекта Team Energy компании Team Systems, в соответствии с которым по всей территории Армении строится сеть станций зарядки для электромобилей, поощряя распространение и использование электрокаров.
«Другими словами, мы выходим на рынок зарядных устройств для электромобилей», – сказал Айк Есаян, сообщив, что совсем скоро на рынке появятся станции для зарядки аккумуляторов.
«При подключении автомобиля к зарядке отпадет необходимость подключаться к приложению и проходить идентификацию, автомобиль идентифицируется автоматически и зарядное устройство подключается. Это инновационные решения на основе сети NGN Team Telecom Armenia», – пояснил он.
Он также сообщил, что вскоре и другим компаниям будет предоставлена возможность использовать сеть компании и предлагать свои решения для предоставления инновационных услуг.
По его словам, в этом году в разных городах Армении будет установлено 20 быстрых зарядных устройств, которые могут зарядить аккумулятор электромобиля за 40 минут. Они предназначены пока только для внутреннего рынка Армении. Как он отметил, также в разных населенных пунктах будут установлены более чем 50 зарядных станций с розеткой 220 Вольт, но они будут заряжать автомобили чуть медленнее.
«Прямо сегодня состоится первый тендер на получение частоты 700 МГц с возможностью поддерживать сеть 5G. Заседание состоится в КРОУ, и мы единственные подали заявку на участие», – сказал он.
«Примерно через 1-2 года у нас будет возможность обеспечения сети 5G в Ереване и нескольких областных центрах. Мы будем первыми, кто получит эту частоту, и намерены использовать ее для обеспечения доступности сети 5G», – указал Есаян.