Հասարակություն 16:04 13/03/2023 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Պառավաթումբ համայնքում վարելահողերի հիմնական մասը մշակվում է: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է Պառավաթումբի համայնքապետ Սասուն Սարգսյանը՝ հավելելով, որ գյուղում հիմնականում զարգացած է հողի մշակությունը:
Նրա խոսքով, համայնքում, սակայն, գյուտեխնիկա չունեն, ինչը լուրջ խնդիր է առաջացրել գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու համար:
«Բազմիցս դիմել ենք պատկան մարմիններին խնդրին լուծում տալու համար, բայց դեռ պատասխան չենք ստացել: Բնակիչները մեծ ցանկություն ունեն մշակելու իրենց հողատարածքները, որպեսզի հողամասերը չվերածվեն թփուտի կամ անտառի, սակայն տեխնիկայի իսպառ բացակայության հետևանքով զրկված են այդ հնարավորությունից»,-մանրամասնել է համայնքի ղեկավարը՝ հայտնելով, որ գյուղամերձ 48 հեկտար հողատարածքում աշնանացան է իրականացվել:
Նա նշել է, որ  գարնանացանի ընթացքում էլ բանջարաբոստանային մշակաբույսերի ցանքս կիրականացնեն: Պառավաթումբում նաև խաղողի փոքր այգի է հիմնվել: Ոռոգման նպատակով ժամանակին գյուղում կառուցվել է 2000 տոննա տարողությամբ ջրամբար, որից ջուրն ինքնահոս տեղ է հասնում, սակայն, Ս. Սարգսյանի հաղորդմամբ, համայնքի բյուջեն թույլ չի տալիս ապահովել պահպանման ծախսերն ու վերանորոգել այն: Անդրադառնալով անասնապահությանը՝ Ս. Սարգսյանը հայտնել է, որ որոշակի անասնագլխաքանակ են ձեռք բերել տոհմակայանից:
«Փորձում ենք գյուղատնտեսության այդ ճյուղով էլ զբաղվել»,-ընդգծել է համայնքապետը:
Խոսելով Պառավաթումբի զարգացման նախադրյալներից՝ Ս. Սարգսյանն անհրաժեշտություն է համարել զարգացման ծրագրերի իրագործումը գյուղատնտեսության ոլորտում, որպեսզի գյուղացին զբաղմունք ունենա և շարունակի շենացնել իր ծննդավայրը:

Право 17:00 13/03/2023 НКР
В общине Параватумб Мартунинского района Республики Арцах считают необходимым развитие сельского хозяйства
В общине Параватумб Мартунинского района Республики Арцах большая часть пахотных земель обрабатывается. Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщил глава общины Параватумб Сасун Саргсян, добавив, что в селе в основном развито земледелие.
Однако, по его словам, в общине нет сельскохозяйственной техники, что создает серьезную проблему для ведения сельского хозяйства.
«Мы неоднократно обращались в соответствующие органы для решения проблемы, но ответа пока не получили. У жителей есть большое желание возделывать свои земли, чтобы участки не превратились в кустарник или лес, но из-за полного отсутствия техники они лишены такой возможности», — уточнил глава общины, сообщив, что осенний сев проведен на 48 га земли возле села.
По словам нашего собеседника, овощные культуры будут сеять в весенний период. В Параватуме также был заложен небольшой виноградник. С целью орошения в селе построено водохранилище вместимостью 2000 тонн. По словам Саргсяна, бюджет общины не позволяет покрывать расходы на содержание и ремонт. Говоря о животноводстве, С. Саргсян сообщил, что они приобрели определенное количество скота на племенной станции.
«Мы стараемся заниматься и этой отраслью сельского хозяйства», — подчеркнул глава общины.
Говоря о предпосылках развития Параватумба, С. Саргсян считал необходимым реализовать программы развития в области сельского хозяйства, чтобы крестьянин имел работу и продолжал развивать свою родину.