Հասարակություն 16:04 13/03/2023 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Պառավաթումբ համայնքում վարելահողերի հիմնական մասը մշակվում է: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է Պառավաթումբի համայնքապետ Սասուն Սարգսյանը՝ հավելելով, որ գյուղում հիմնականում զարգացած է հողի մշակությունը:
Նրա խոսքով, համայնքում, սակայն, գյուտեխնիկա չունեն, ինչը լուրջ խնդիր է առաջացրել գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու համար:
«Բազմիցս դիմել ենք պատկան մարմիններին խնդրին լուծում տալու համար, բայց դեռ պատասխան չենք ստացել: Բնակիչները մեծ ցանկություն ունեն մշակելու իրենց հողատարածքները, որպեսզի հողամասերը չվերածվեն թփուտի կամ անտառի, սակայն տեխնիկայի իսպառ բացակայության հետևանքով զրկված են այդ հնարավորությունից»,-մանրամասնել է համայնքի ղեկավարը՝ հայտնելով, որ գյուղամերձ 48 հեկտար հողատարածքում աշնանացան է իրականացվել:
Նա նշել է, որ  գարնանացանի ընթացքում էլ բանջարաբոստանային մշակաբույսերի ցանքս կիրականացնեն: Պառավաթումբում նաև խաղողի փոքր այգի է հիմնվել: Ոռոգման նպատակով ժամանակին գյուղում կառուցվել է 2000 տոննա տարողությամբ ջրամբար, որից ջուրն ինքնահոս տեղ է հասնում, սակայն, Ս. Սարգսյանի հաղորդմամբ, համայնքի բյուջեն թույլ չի տալիս ապահովել պահպանման ծախսերն ու վերանորոգել այն: Անդրադառնալով անասնապահությանը՝ Ս. Սարգսյանը հայտնել է, որ որոշակի անասնագլխաքանակ են ձեռք բերել տոհմակայանից:
«Փորձում ենք գյուղատնտեսության այդ ճյուղով էլ զբաղվել»,-ընդգծել է համայնքապետը:
Խոսելով Պառավաթումբի զարգացման նախադրյալներից՝ Ս. Սարգսյանն անհրաժեշտություն է համարել զարգացման ծրագրերի իրագործումը գյուղատնտեսության ոլորտում, որպեսզի գյուղացին զբաղմունք ունենա և շարունակի շենացնել իր ծննդավայրը:

Economy 16:35 13/03/2023 NKR
In the Paravatumb community of the Martuni region in the Artsakh Republic (Nagorno-Karabakh), most of the arable land is cultivated, the head of the community, Sasun Sargsyan, told Artsakhpress on Monday, adding that the cultivation of land is mainly developed in the village.
However, they do not have agricultural machinery in the community, which has caused a serious problem for farming.
"We have appealed to the relevant bodies to solve the problem, but we have not received an answer yet," Sargsyan said.
"Residents have a great desire to cultivate their lands, but due to the complete lack of equipment, they are deprived of that opportunity," the community head elaborated, noting that autumn sowing was carried out on 48 hectares of land near the village.
A small vineyard has also been established in Paravatumb. For the purpose of irrigation, a reservoir with a capacity of 2,000 tons has been built in the village. According to Sargsyan, the budget of the community does not allow to cover maintenance costs and repair it. Referring to animal husbandry, Sargsyan informed that they acquired a certain number of livestock.
Speaking about the prerequisites for the development of Paravatumb, Sargsyan considered it necessary to implement development programs in the field of agriculture.