Հասարակություն 14:29 13/03/2023 Տարածաշրջան
Երկրաշարժից հետո Թուրքիայի միակ հայկական գյուղում մնացել են միայն տղամարդիկ, տները լրջորեն վնասվել են
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, Թուրքիայում վերջերս տեղի ունեցած երկրաշարժերի հետևանքով տուժել է նաև այդ երկրի միակ հայկական գյուղ Վաքըֆլըն: Լուրջ նյութական վնասների պատճառով բնակչությունը տեղահանվել է:
Վաքըֆլըի գյուղապետ Պերչ Քարթունը, նշելով մարդկային կորուստներ չունենալու մասին, տեղեկացրել է, որ գյուղը լուրջ նյութական վնասներ է կրել: Գյուղում 40 բնակելի տներից 30-ը լրջորեն վնասվել են:
«Տարեցներին և երեխաներին ուղարկել ենք Ստամբուլ, իսկ գյուղում մնացած մարդիկ ապաստանում են վրաններում»,- Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ, ասել է նա:
Քարթունը, անդրադառնալով գյուղին հասցված այլ վնասներին, նշել է. «Չնայած այն բանին, որ գարուն է եկել, աշխատանքները գյուղում դադարեցված են»: Գյուղապետի խոսքով իրենք դարձել են անգործունակ. «Այգի գնում ենք, լաց ենք լինում, տուն ենք գալիս, էլի լաց ենք լինում»:
Քարթունը հույս է հայտնել, որ ավերված Հաթայ նահանգը հնարավորինս շուտ կվերականգնվի և իրենք էլ հարազատների հետ հնարավորինս շուտ կվերամիավորվեն իրենց պատմական հողերում:
Հիշեցնենք որ, փետրվարի 6-ին Թուրքիայի Քահրամանմարաշ (պատմ․ Մարաշ) նահանգի Փազարջըք (7.7 մագնիտուդ) և Էլբիսթան (7․6 մագնիտուդ) շրջաններում տեղի էր ունեցել ուժգին երկրաշարժ, որը զգացվել էր նաև հարակից նահանգներում։ Թուրքիայի աղետների և արտակարգ իրավիճակների կառավարման վարչության (AFAD) ղեկավար Յունուս Սեզերի հաղորդմամբ՝ վերջին տվյալների համաձայն զոհերի թիվը կազմում է 48.448 մարդ:

Общество 17:39 13/03/2023 Регион
После землетрясения в единственном армянском селе Турции остались одни мужчины, дома серьезно пострадали
В результате февральских землетрясений в Турции пострадало и единственное в этой стране армянское село – Вакиф. Из-за серьезного материального ущерба население было эвакуировано.
Напомним, два разрушительных землетрясения магнитудой 7,7 и 7,6 произошли 6 февраля на юго-востоке Турции. Подземные толчки, за которыми последовали тысячи афтершоков, ощущались в 11 провинциях республики и соседних странах, из которых больше всего пострадала Сирия. Число жертв землетрясений в Турции достигло 48 тыс..
Глава села Вакиф – Перч Картун, отметив, что человеческих потерь удалось избежать, сообщил, что селу нанесен серьезный материальный ущерб. Серьезно повреждены 30 из 40 жилых домов села.
«Мы отправили пожилых и детей в Стамбул, а оставшиеся в селе люди остаются в палатках», – сказал он, его слова приводит ermenihaber.
Говоря о нанесенном селе ущербе, Картун указал: «Несмотря на то, что пришла весна, работы в селе приостановлены».
Картун выразил надежду, что разрушенная провинция Хатай будет восстановлена как можно скорее, и они как можно скорее воссоединятся со своими родственниками на своих исторических землях.