Տնտեսություն 15:23 15/03/2023 Հայաստան
Տնտեսագետ. Հայաստանից Թուրքիա է արտահանվել շուրջ 63 մլն դոլարի ապրանք, որի 98%-ը ոսկու ձուլակտորներ են եղել
«Այսօրվա ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նիստը խայտառակությունն էր. գործող իշխանության պատգամավորը թույլ չէր տալիս ընդդիմադիր պատգամավորին հարց տալ: Դատապարտելի է նման պահվածը:
Ի դեպ 2022 թվականին Հայաստանից Թուրքիա է արտահանվել շուրջ 63 մլն դոլարի ապրանք, որի 98%-ը ոսկու ձուլակտորներ են եղել: Նախորդ տարիներին արտահանումը կազմել էր 1-1.5մլն դոլար:
Իսկ ի՞նչն է մտահոգիչը ըստ իս. մտահոգիչն այն է, որ Հայաստանում ձուլակտորներ չեն արտադրվում, մեր երկրից վերարտահանվում են ռուսական ձուլակտորները, որոնք գտնվում են արևմտյան պատժամիջոցների տակ:
Անցած շաբաթ ԱՄՆ-ի արդարադատության, առևտրի և ֆինանսների նախարարությունները հայտարարություն տարածեցին, որում նշվում էր, որ հայկական, թուրքական ընկերությունները օգնում են Ռուսաստանին պատժամիջոցներից խուսափելու հարցում, որի պատճառով նրանք նույնպես կարող են ընկնել պատժամիջոցների տակ»։

Economy 15:57 15/03/2023 Armenia
Economist Suren Parsyan has described today’s meeting of the Armenian parliament’s Standing Committee on Economic Affairs as a “disgrace”.
“A ruling faction MP did not allow his opposition colleague to ask a question. Such behavior is inadmissible,” he wrote on Facebook.
“Incidentally, Armenia exported around $63 million worth of goods to Turkey in 2022, 98% of which were gold bars. Exports in previous years amounted to about $1-$1.5 million.
“I believe this is a cause for concern because no gold bars are produced in Armenia and Russian bars are re-exported through the country amid Western sanctions.
“Last week, the U.S. Departments of Justice, Commerce and Treasury issued a statement saying that Armenian and Turkish companies are helping Russia to bypass sanctions, which could put them under sanctions as well,” the economist said.