Քաղաքական 16:10 15/03/2023 Հայաստան
Արցախցիներն ամենօրյա գոյությամբ պայքարում են մեր երկու պետությունների ապագայի և անվտանգության համար։ Այսօր տեղի ունեցած ասուլիսում ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանն՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի՝ նախօրեին տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ հնչած հայտարարություններին։
«Երեկ Փաշինյանն ակնարկեց՝ Արցախի պետք է պատասխանի, թե ինչ ճակատագիր է ուզում իր համար։ Արցախը դրան պատասխանել է, ընդ որում վերջին երեք ամիսը պատասխանում է նաև հերոսական զրկանքներով՝ գտնվելով բլոկադայում պայքարում է և իր, և Հայաստանի անվտանգության համար։ Արցախն իր խոսքն ասել է, պարզապես կառավարիչները լսել չեն ուզում»,- նշեց պատգամավորը։
Մամիջանյանի խոսքով՝ Փաշինյանը արդեն մի քանի անգամ ասել է, որ «ձեռքերը լվանում» է  Արցախից։
Լրագրողները պատգամավորին խնդրեցին հիշեցնել, թե ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր պաշտոնավարման ընթացքում ե՞րբ է հայտարարել, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Հայկ Մամիջանյանը նշեց, որ նախագահ Սարգսյանը մի քանի անգամ՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛միջազգային մի քանի ամբիոններում ասել է, որ Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում։
«Որպես դրա հաստատում Ձեզ այլ օրինակ կբերեմ. Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի նախագահները Փաշինյանին ասել են՝ Ադրբեջանի նախագահը համակերպվել է, որ Արցախը երբեք չի լինելու Արդբեջանի կազմում: Եթե դուք նայեք ոչ միայն նախագահ Սարգսյանի հայտարարություններին, այլ նաև բանակցային հետագծին ու տրամաբանությանը, ապա ակնհայտ երևում է, որ ՀՀ բանակցային կարմիր գիծը եղել է հենց դա»,- հայտարարեց նա։

Политика 16:29 15/03/2023 Армения
Арцахцы каждый день борются за будущее и безопасность наших двух государств. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил руководитель фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян, обратившись к заявлениям премьер-министра РА Никола Пашиняна на вчерашней пресс-конференции.
«Вчера Пашинян намекнул, что в Арцахе должны ответить, какую судьбу хотят для себя. Но в Арцахе уже давно ответили на это, причем – на протяжении трех последних месяцев ответил также героическими лишениями, находясь в блокаде ведут борьбу и за свою безопасность, и за безопасность Армении. В Арцахе уже сказали своё слово, просто власти Армении не хотят слушать», – пояснил депутат.
По словам А. Мамиджаняна, Н. Пашинян уже несколько раз заявил, что «умыл руки» от Арцаха.
Журналисты попросили депутата напомнить, когда третий президент РА Серж Саргсян в период пребывания в должности говорил о том, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана, Айк Мамиджанян отметил, что президент Саргсян в период пребывания в должности несколько раз как с трибун Армении, так и международных трибун заявлял, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана.
«В подтверждение этого приведу еще один пример: президенты России, Беларуси и Казахстана сказали Пашиняну, что президент Азербайджана смирился с тем, что Арцах никогда не будет частью Азербайджана. Если вы посмотрите не только на заявления президента Саргсяна, но и на траекторию и логику переговоров, то очевидно, что красная линия переговоров с Арменией заключалась именно в этом», – заявил он.