Հասարակություն 13:52 16/03/2023 Հայաստան
Արցախյան երրորդ պատերազմից անցել է երկուսուկես տարի, սակայն «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում դեռ զոհված տղաների համար փոսեր են փորվում։ Մարտի 18-ին «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում կհուղարկավորվի 44-օրյա պատերազմի հերոս Գոռ Վահրամի Համբարձումյանը։
«ԴՆԹ նույնականացման հետազոտությամբ հաստատվել է, որ Գոռի մասունքներն են։ Հստակ համոզվելու համար երկրորդ անգամ պահանջեցինք հետազոտություն։ Կրկին համընկավ»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասում է Գոռի եղբայրը՝ Արսենը։
Գոռը զոհվել է 31 տարեկանում, ունի մեկ որդի։
Գոռն առանց որևէ մեկին տեղյակ պահելու կամավոր է գրվել,  2020 թ. հոկտեմբերի 4-ին Շենգավիթի զինկոմիսարիատից գնացել է Արցախ։
«Վերջին զանգը եղել է հոկտեմբերի 14-ին։ Կնոջ հետ է խոսել, ասել է՝ ամեն ինչ լավ է, նորմալ։ Կինն ասել է՝ Գոռ, չես տեսնում ինչ է կատարվում այդտեղ։ Պատասխանել է՝ ես իմ կամանդիրին ու տղերքին մենակ չեմ թողնի։ Այնուհետև ոչ մի լուր։ Անհանգիստ օրեր, ամիսներ։ Այնուհետև  ԴՆԹ նույնականացման երկու հետազոտություններ, երկու դեպքում էլ հաստատում»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմում է Գոռի եղբոր կինը՝ Նելլին։ Սակայն Գոռի մայրը չի հավատացել, որ իր որդու մասունքներն են, թույլ չի տվել հուղարկավորել։
«Իր հետ համբերատար սպասեցինք մինչ օրս։ Ոչ մի տեղեկություն չունեցանք այդ ընթացքում, հասկացավ... ։ Համաձայնեց, հուղարկավորել մասունքները, սակայն մայրը մինչև իր կյանքի վերջ կսպասի իր որդուն»,- ասում է Նելլին։
Գոռի եղբայրը՝ Արսենը, պատմում է, որ նա սնունդ է բաժանել, սակայն հրամանատարին մշտապես բողոքել է, որ ինքն այստեղ եկել է կռվելու համար, ոչ թե սնունդ բաժանելու։ Հրամանատարն էլ ասել է՝ սնունդ բաժանելը պատասխանատու գործ է, վստահում է իրեն։
«Իրենք Ջրականի տարածքում են եղել։ Հրամանատարը հանձնարարություն է ստացել։ Նրան մարդիկ են անհրաժեշտ եղել։ Գոռն ասել է, որ ինքն էլ կգա։
Անցել են առաջին բլուրը։ Նրանց հետևից պետք է օգնական ուժեր գնային, սակայն որևէ մեկը չի գնացել։ Պատրաստվել են երկրորդ սարը բարձրանալ, սակայն սարի հետևից թշնամին հարձակվել է։ Նրանք կռվել են վարձկանների դեմ։
Ընկերը պատմել է, որ Գոռը վիրավորվել է սկզբում մատների շրջանում։ Մոտն անհրաժեշտ ամեն ինչ ունեցել է, վիրակապել է։
Ինչքան կարողացել են, շարունակել են դիմադրությունը։ Օգնություն չստանալով՝ տղերքը զոհվել են, միայն երկու հոգի են վիրավորվել։ Իրենք լավ չեն հիշում՝ ինչ է կատարվել։ Ասում են՝ երբ այդ անձրևը թափվեց, ամեն մեկս մի կողմ ենք փախել կամ էլ «վալնան» է շպրտել մի կողմ»,- ասում է Արսենը։
Որոնողական աշխատանքների արդյունքում 2020 թ. դեկտեմբերին մարմինները դուրս են բերել այդ տարածքից։
«Նորմալ աշխատանք ուներ, հիփոթեքով տուն էր ձեռք բերել։ Դեռ չէր էլ ավարտել վերանորոգումը։ Որդու մեկ տարեկանի օրը տեղափոխվեցին նոր տուն։ Որոշ ժամանակ հետո գնաց պատերազմ»,- պատմում է Արսենը։
Ասում է՝ եղբայրը կարող էր չգնար, բայց ընտրեց հայրենիքի պաշտպանությունը։
«Եղբայրս զոհվել է հերոսաբար, կռվել է մինչև վերջ, մինչև վերջ իր խոսքի տերն է եղել՝ չի թողել կամանդիրին ու տղաներին։

Общество 15:58 16/03/2023 Армения
С третьей Арцахской войны прошло два с половиной года, однако в воинском пантеоне «Ераблур» до сих пор продолжают появляться новые ямы. 18 марта в воинском пантеоне «Ераблур» состоится церемония похорон героя 44-дневной войны в Арцахе Гора Ваграмовича Амбарцумяна.
«Идентификация личности по ДНК подтвердила, что найдены останки Гора. Для точного подтверждения мы во второй раз потребовали провести исследование. Снова всё совпало», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am брат Гора – Арсен.
Гор погиб в возрасте 31 года, у него есть сын.
Гор, не сообщив никому, записался добровольцем, и 4 октября 2020 года из военного комиссариата Шенгавита отправился в Арцах.
«В последний раз он звонил 14 октября. Говорил с супругой, сказал, что всё хорошо, нормально. Жена же сказала ему, мол, разве ты не видишь, что там происходит. Он ответил, что не оставит одних своего командира и других парней. Больше вестей от него не было. Были беспокойные дни, месяцы. Затем проведены две идентификации по ДНК, и в обоих случаях подтверждена его личность», – сказала корреспонденту Panorama.am супруга брата Гора – Нелли. Однако мать Гора не поверила, что это останки её сына, и не разрешила провести похороны.
«Вместе с ней мы терпеливо ждали до сих пор. Никаких новостей не поступило за это время, она поняла… Согласилась на захоронение останков, но мама будет ждать своего сына до конца жизни», – говорит Нелли.
Брат Гора – Арсен – рассказывает, что он раздавал продукты питания военнослужащим, однако жаловался всегда командиру, что он прибыл в Арцах, чтобы воевать, а не раздавать еду. Командир же ответил, что это ответственное дело, которое доверили именно ему.
«Они находились на территории Джракана. Командиру дали поручение. Ему нужна была подмога. Гор же сказал, что пойдет с ним.
Затем они перешли один холм. За ними должна была отправиться подмога, но никто так и не пришел. Затем они собирались подняться на вторую гору, но уже за горой их поджидал враг. Они воевали против наемников.
Друг рассказывал, что Гор получил ранение сначала в области рук, у него было с собой всё необходимое, он перевязал рану.
Продолжали сопротивление, как могли. Не получив помощи, ребята погибли, только двое парней получили ранения. Они плохо помнят, что произошло. Возможно, их отбросило “волной” от взрыва», – говорит Арсен.
В результате поисковых работ в декабре 2020 года их тела были вывезены с этой территории.
«У него была нормальная работа, они приобрели дом в ипотеку. Пока не успели доделать ремонт.
И в день рождения сына они переехали в новый дом. А спустя некоторое время он отправился на войну», – рассказывает Арсен.
Он говорит, что брат мог и не отправляться на войну, но выбрал защиту Родины.
«Мой брат погиб героически, воевал до конца, до конца был хозяином своего слова, не оставил командира и парней одних.