«Հրապարակ». Արթուր Դավթյանը կնշանակվի՞ Արցախի գլխավոր դատախազի պաշտոնում
«Արցախի գլխավոր դատախազի պաշտոնը թափուր մնալուց հետո տևական ժամանակ է՝ տարբեր թեկնածուների անուններ են շրջանառվում, այդ թվում՝ խոսվում էր, որ գլխավոր դատախազի պաշտոնում հնարավոր է նշանակվի Հայաստանի նախկին գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։
Երեկ տեղեկացանք, որ Դավթյանը մի քանի օր է՝ Արցախում է, սակայն ԱՀ նախագահականից կտրականապես հերքեցին Դավթյանի՝ գլխավոր դատախազ նշանակվելու մասին լուրերը։
Ավելի վաղ գրել էինք, որ հնարավոր է նախկին գլխավոր դատախազ, ներկայում պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանի տեղակալներից մեկին նախագահն առաջադրի դատախազի պաշտոնում։ Չի բացառվում՝ Կարեն Գաբրիելյանին, ով դատախազության հնաբնակներից է, սակայն պատերազմից հետո՝ 2021-ի մարտի 15-ին է նշանակվել գլխավոր դատախազի տեղակալ։ Առաջիկա օրերին նախագահը խորհրդարանին պետք է ներկայացնի թեկնածուին»։

Политика 12:31 17/03/2023 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что после того, как должность генерального прокурора в Арцахе осталась вакантной, уже длительное время муссируется имена различных кандидатов на этот пост. Есть также разговоры, что на эту должность может быть назначен бывший генеральный прокурор Армении Артур Давтян.
«Вчера мы узнали о том, что Артур Давтян уже несколько дней в Арцахе, однако в аппарате президента Республики Арцах опровергли сведения о назначении Давтяна генеральным прокурором.
Ранее мы писали, что президент может выдвинуть на должность генерального прокурора одного из заместителей бывшего генпрокурора, ныне госминистра Гургена Нерсисяна. Не исключается, что на Карене Габриеляне: он является одним из старожилов прокуратуры и был назначен заместителем генерального прокурора после войны, 15 марта 2021 года», - пишет газета.