Հասարակություն 17:55 17/03/2023 Տարածաշրջան
Պետդուման, երկրորդ ընթերցմամբ քննարկելիս, մինչև մարտի 21-ը հետաձգեց օրինագծի քննարկումը, որը նախատեսում է Ռուսաստանում Հայաստանի քաղաքացիների վարորդական վկայականների ճանաչումը ձեռնարկատիրական և աշխատանքային գործունեության իրականացման ժամանակ։ Այդ մասին գրում է «DUMA TV»-ն։
«Փաստաթուղթը նախատեսում է Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում Հայաստանի քաղաքացիների ազգային վարորդական վկայականների ճանաչում տրանսպորտային միջոցներ վարելու հետ կապված ձեռնարկատիրական և աշխատանքային գործունեություն իրականացնելիս»,-ասվում է կառավարության ներկայացրած օրինագծի տեղեկագրի մեջ։
Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինն առաջարկել է հրավիրել ԱԳՆ և ՆԳՆ ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու օրինագիծը, ինչպես նաև այդ հարցի քննարկմանը նախապատրաստվեն Հայաստանի գործընկերների հետ շփվող ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի ներկայացուցիչները։
«Հարցը քննարկել Հայաստանի խորհրդարանի հետ մեր հաղորդակցության շրջանակներում։ Ոչինչ չի լինի, եթե վերանայումը հետաձգենք մինչև հաջորդ շաբաթ՝ 21-ը, ի՞նչ եք կարծում։ Ավելին, ավելի ճիշտ կլինի, եթե հարցը քննարկենք մեր գործընկերների՝ Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավորների հետ»,-ասել է Պետդումայի նախագահը։
Գերատեսչությունների հետ քննարկումներից հետո Վյաչեսլավ Վոլոդինն առաջարկեց շարունակել քննարկումը։ Նա հավելել է, որ սա լուրջ քայլ է, որն ընդգծում է երկրների հարաբերությունների մակարդակը։
«Ինչպիսի՞ն է Հայաստանի վարչապետի դիրքորոշումն այս հարցում: Սրանք լուրջ որոշումներ են, մենք բացում ենք շուկան, բարելավում ենք ինքնադրսևորման հնարավորությունները ՀՀ քաղաքացիների համար, ովքեր այս օրենքի ընդունումից հետո կկարողանան աշխատել Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում՝ օգտագործելով իրենց ազգային վարորդական իրավունքները,-ասել է նա:

Политика 15:32 17/03/2023 В мире
Госдума при обсуждении во втором чтении отложила до 21 марта рассмотрение законопроекта, предусматривающего признание в России водительских удостоверений граждан Армении при осуществлении предпринимательской и трудовой деятельности. Об этом пишет «ДУМА ТВ».
Документ предусматривает признание на территории РФ национальных водительских удостоверений граждан Армении при осуществлении предпринимательской и трудовой деятельности, связанной с управлением транспортными средствами, говорится в пояснительной записке к законопроекту, внесенному правительством.
Председатель Госдумы Вячеслав Володин предложил пригласить для рассмотрения законопроекта представителей МИД, МВД, а также подготовиться для обсуждения этого вопроса представителям Комитета по делам СНГ, который взаимодействует с коллегами из Армении.
«Обсудить этот вопрос в рамках наших коммуникаций с парламентом Армении. Ничего не произойдет, если мы отложим рассмотрение до следующей недели, на 21 число, как вы считаете? Тем более это будет еще правильным, если мы обсудим вопрос с нашими коллегами - депутатами парламента Армении», – сказал спикер ГД.
После обсуждения с ведомствами Вячеслав Володин предложил продолжить обсуждение. Он добавил, что это серьезный шаг, который подчеркивает уровень отношений между странами.
«Какая позиция председателя правительства Армении? Это серьезные решения, мы открываем рынок, улучшаем возможности самореализации для граждан Армении, которые смогут после принятия этого закона, используя свои национальные права, работать на территории РФ», – сказал он.