Քաղաքական 10:00 20/03/2023 Տարածաշրջան
Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսին Սաուդյան Արաբիայից այդ երկիր պաշտոնական այց կատարելու հրավեր է ստացել։ Այս մասին գրում է BBC-ն՝ հիշեցնելով, որ մոտ մեկ շաբաթ է, ինչ երկրները համաձայնել են վերականգնել խաթարված դիվանագիտական հարաբերությունները։
«Ասում են՝ հրավերի նամակը եղել է Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալմանի կողմից, սակայն Սաուդյան Արաբիան դեռ չի հաստատել տեղեկատվությունը»,-գրում է աղբյուրը։
Մերձավոր Արևելքի նորագույն պատմության մեջ  գերիշխում էր այս երկու պետությունների թշնամությունը։ Չինաստանի միջնորդությամբ այդ երկու երկրները հայտարարեցին դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման մասին, ինչը կարող է փոխել տարածաշրջանի աշխարհքաղաքականությունը։
Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյա Մոհամմադ Ջամշիդին թվիթերյան իր էջում https://twitter.com/MhmmdJamshidi/status/1637450956118818816  գրել է Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Էր Ռիադ այցելելու հրավերի մասին՝ ասելով, որ պարոն Ռաիսին ողջունել է այն և «ընդգծել է Իրանի պատրաստակամությունը՝ ընդլայնելու համագործակցությունը»:

Iran says Saudi Arabia has invited Iranian President Ebrahim Raisi for an official visit - just over a week since the countries agreed to restore diplomatic relations, BBC News reports.
The invitation is said to have come in a letter from King Salman, but has not yet been confirmed by the Saudis.
The Middle East's recent history has been dominated by hostility between the two nations.
China brokered the thaw, which could reshape the region's geopolitics.
A senior Iranian official, Mohammad Jamshidi, tweeted about the invitation to visit the Saudi capital, Riyadh, saying Mr Raisi had welcomed it and "stressed Iran's readiness to expand co-operation".
Separately, Iran's Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian told reporters that the two countries had agreed to hold a meeting at foreign minister level, and that three possible locations had been proposed.