Քաղաքական 14:32 20/03/2023 Հայաստան
Տիգրան Աբրահամյան. Զարմանալիորեն օպերատիվ արձագանքեց ոչ թե գեներալ Գասպարյանը, այլ քննիչ հանձնաժողովի նախագահը
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Հարությունյանը գրում է.
«Օնիկ Գասպարյանի վերաբերյալ առավոտյան գրածս գրառմանը զարմանալիորեն օպերատիվ արձագանքեց ոչ թե գեներալ Գասպարյանը, այլ քննիչ հանձնաժողովի նախագահը` անուղղակի պաշտպանության տակ վերցնելով վերջինիս:
Այն, որ այս իշխանությունը քննիչ հանձնաժողովի միջոցով բացառապես քաղաքական, քարոզչական նպատակներ է հետապնդում` տխրահռչակ հանձնաժողովը վերածելով կոնկրետ անձանց թիրախավորելու հիմնարկի, բոլորը գիտեն:
Զարմանալի է իշխանությունը ներկայացնող այն դեմքերի ինքնավստահ տոնն ու պահվածքը, ովքեր պատասխանատու են 44-օրյա պատերազմի ու դրան հետևած ժամանակահատվածում Հայաստանի ու Արցախի հսկայական տարածքային ու մարդկային կորուստների, երկրի անվտանգության համակարգը «պռախադնոյ դվոռի» վերածելու մեջ, սակայն շարունակում են դաշտը լցնել անիմաստ դատարկաբանություններով:
Այս իշխանության նպատակը ոչ թե երկրի պաշտպանությունն է, այլ հերթական կորուստները առավելագույնս «սվաղելը», իսկ բանակում տեղի ունեցած/ունեցող «փոփոխությունները» իրենց դրսևորումը ստանում են ծառայության ընթացքում մարտական խնդիրներ լուծելիս:
Ոչ մարտական պայմաններում, միայն մեկ միջադեպի ժամանակ, 15 զոհ տվող և զինծառայողներին թղթե դոմիկներում պահողներն եկել են կոչեր ու հորդորներ են հնչեցնում:
Ձեր ներկայությունն Արցախին ու Հայաստանին միայն ողբերգություն, զիջում և անդառնալի կորուստներ է բերել, իսկ երկիրը հրել եք դեպի անդունդ, հիմա էլ թե բա` քննիչ հանձնաժողով, քննարկում»։

«На запись, сделанную утром относительно бывшего начальника Главного штаба ВС РА Оника Гаспаряна, удивительным образом, оперативно отреагировал не сам генерал Гаспарян, а председатель следственной комиссии НС, косвенно взяв под защиту последнего.
То, что эта власть посредством следственной комиссии преследует исключительно политические, пропагандистские цели, превращая печально известную комиссию в учреждение по избранию конкретных лиц в качестве мишени, известно всем.
Удивляет самоуверенный тон и поведение представляющих власть лиц, ответственных за колсаальные территориальные и человеческие потери Армении и Арцаха в период 44-дневной войны и в последовавший за этим период, превращение системы безопасности страны в «проходной двор», которые продолжают заполнять поле бессмысленным пустословием.
Целью этих властей является не защита страны, а максимальный обход темы очередных потерь. А происходившие/происходящие в армии «изменения» получают свое проявление при выполнении боевых задач во время службы.
В небоевых условиях, только во время одного инцидента, погибли 15 военнослужащих, а разместившие военных в бумажных домиках еще смеют выступать с призывами.
Ваше присутствие в Арцахе и Армении принесло только трагедию, уступки и невосполнимые потери, а страну вы толкнули в пропасть, теперь же, дескать, следственная комиссия, обсуждение».