Քաղաքական 09:15 22/03/2023 Աշխարհում
Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիշիդան Ուկրաինա կատարած այցի ընթացքում խոստացել է 470 միլիոն դոլար (62 միլիարդ իեն) անհատույց օգնություն հատկացնել էներգետիկայի և այլ կարիքների համար, ինչպես նաեւ 30 միլիոն դոլար ՝ ոչ մահաբեր սարքավորումների համար։ Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի»-ին՝ հղում անելով «Կիոդո» գործակալությանը:
«Ճապոնիան առանց ընդմիջումների հնարավորինս կաջակցի», - ասել է վարչապետը։
Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիշիդան երեքշաբթի այցելել է Ուկրաինա, որտեղ հանդիպել է Վլադիմիր Զելենսկու հետ։ Կիշիդան մինչ այժմ G7-ի միակ ղեկավարն էր, ով դեռ անձամբ չէր հանդիպել Զելենսկու հետ: Ուկրաինայից հետո Կիշիդան վերադարձել է Լեհաստան, որտեղ չորեքշաբթի օրը հանդիպելու է Լեհաստանի ղեկավարության հետ։

Politics 11:00 22/03/2023 World
The government of Japan has made a decision to allocate $470 million for non-repayable aid to Ukraine, Japanese Prime Minister Fumio Kishida told reporters on Wednesday after a visit to Kiev, TASS reported.
"We will donate Ukraine $470 million as non-repayable aid for power generation and other sectors," the Nikkei newspaper quoted the minister as sayng.
Earlier, Kishida announced that his country would allocate $30 million for supplies of non-lethal weapons to the Kiev government.
The Japanese prime minister travelled to Kiev on Tuesday, becoming the last G7 leader to visit Ukraine.
This year, Japan holds the rotating presidency in the Group of Seven and will host the organization’s summit in May. Kishida invited Ukrainian President Vladimir Zelensky to participate in the summit via a video linkup.