Օրվա մամուլ 08:35 22/03/2023 Հայաստան
«Չնայած մամուլում շարունակ գրվում է, որ ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն Արցախի դատախազ է նշանակվելու, սակայն մենք օրեր առաջ գրեցինք, որ դա Արցախի նախագահականում բացառում են։ Ուրեմն ինչո՞ւ է այդ լուրը շարունակում շրջանառվել։
Բանն այն է, որ երբ Արայիկ Հարությունյանը հանդիպել է Նիկոլ Փաշինյանին, որ ստանա նրա «դաբրոն»՝ Ներսիսյանին պետնախարարի պաշտոնում նշանակելու համար, հպանցիկ տեղեկացրել է, որ Ներսիսյանի փոխարեն էլ հնարավոր է Արթուր Դավթյանին նշանակի։ Փաշինյանն  այդ պահին կարծիք չի հայտնել, իսկ երբ Դավթյանը մեկնել է Արցախ, Փաշինյանը կապվել է Արայիկ Հարությունյանի հետ և կտրուկ դեմ արտահայտվել այդ նշանակմանը։
Հիմա Արայիկ Հարությունյանը Մոսկվայի արձագանքին է սպասում՝ այս հարցի հետ կապված։ Թե ինչու է Փաշինյանը դեմ Դավթյանի թեկնածությանը՝ հաշվի առնելով, որ նա հնազանդորեն ծառայել է իրեն, ըստ լավատեղյակների՝ նա կարծում է, որ մի անգամ Սերժ Սարգսյանին դավաճանածն իրեն էլ կդավաճանի։ Մեր աղբյուրները պնդում են, որ ԱՀ գլխավոր դատախազի ամենահավանական թեկնածուն ներկայիս պաշտոնակատարն է՝ Կարեն Գաբրիելյանը՝ Գուրգեն Ներսիսյանի տեղակալը»։

Пресса дня 12:01 22/03/2023 Армения
Газета «Грапарак» пишет: «Хотя СМИ постоянно пишут о том, что бывший генпрокурор Армении Артур Давтян будет назначен генеральным прокурором Арцаха, однако несколько дней назад мы сообщили, что в аппарате президента Арцаха это исключают. Почему продолжает циркулировать эта информация?
Дело в том, что когда Араик Арутюнян встретился с Николом Пашиняном, чтобы получить «добро» на назначение Нерсисяна государственным министром, он сообщил мимолетом, что возможно вместо Нерсисяна назначит Артура Давтяна. Пашинян в это время не выразил своего мнения, а когда Давтян поехал в Арцах, Пашинян связался с Араиком Арутюняном и категорически высказался против его назначения.
Сейчас Араик Арутюнян ждет ответа Москвы по этому вопросу. Почему Пашинян выступает против кандидатуры Давтяна, учитывая тот факт, что он покорно служил ему? Как говорят хорошо информированные источники, он считает, что предавший один раз Сержа Саргсяна, может предать и его. Наши источники сообщают, что самый вероятный кандидат на пост генпрокурора Арцаха нынешний исполняющий обязанности прокурора Карен Габриелян – заместитель Гургена Нерсисяна», - пишет газета.