Քաղաքական 12:20 22/03/2023 Հայաստան
Ադրբեջանցիները տեղյակ են եղել, որ ռուս զինծառայողները դեպքի վայր են մոտենում, սակայն նրանց ուղղությամբ կրակ արձակել. Աբրահամյան
«Եղանակային վատ պայմանների հետևանքով մոլորված հայ զինծառայողը վերադարձել է առաջնագծի` մեր վերահսկողության հատված, սակայն դեռ մի շարք հարցերի պատասխան չկա:
Ուշագրավ է դեպքի վայր մեկնած ռուս զինծառայողների և նրանց ուղղությամբ ադրբեջանցիների արձակած կրակահերթերի հանգամանքը, որի հետևանքով 2 ռուս զինծառայող վիրավորվել է:
Որքան գիտեմ ադրբեջանցիները տեղյակ են եղել, որ ռուս զինծառայողները դեպքի վայր են մոտենում, սակայն դա նրանց չի խանգարել ռուս զինվորականների ուղղությամբ կրակ արձակել:
Նման դեպքերում կարևոր է հասկանալ, թե գործառութային իմաստով ինչ խնդիրներ են լուծում ռուս զինծառայողներն ու ԵՄ քաղաքացիական դիտորդները:
Եթե ռուս զինծառայողների գործողություններն ընդհանուր առմամբ պարզ են` դրանք կարգավորվում են 44-օրյա պատերազմին հաջորդած ռուս-հայկական պայմանավորվածություններով, ապա դեռ հստակ չի, թե նման դեպքերում ինչպե՞ս են արձագանքելու ԵՄ դիտորդները` դրանք հետագայում տեղ են գտնելու ընթացիկ փակ զեկույցներու՞մ, թե՞ դրանք բերելու են ընթացիկ արձագանքի»:
Հիշեցնենք՝ նախօրեին ՊՆ-ից հայտնել էին, որ մարտի 21-ին՝ ժամը 12:20-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող Մ. Գ.-ն, մարտական հենակետ մեքենայով սնունդ տեղափոխելիս,  վատ տեսանելիության և մառախուղի պայմաններում նախնական տվյալներով մոլորվել է տեղանքում ու մեքենայով հայտնվել  ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում. «Անմիջապես մեկնարկել են որոնողափրկարարական աշխատանքներ, քայլեր են ձեռնարկվում զինծառայողի՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում հայտնվելը հաստատելու և նրան վերադարձնելու ուղղությամբ»։
Այսօր ՊՆ-ից հայտնեցին.
«Մարտի 22-ին ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող Մ. Գ.-ն, ով մարտի 21-ին մարտական հենակետ մեքենայով սնունդ տեղափոխելիս մոլորվել էր տեղանքում, որոնողափրկարարական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է:

Тигран Абрамян: Азербайджанцы были в курсе, что к месту происшествия приближаются российские военные, но открыли огонь
«Заблудившийся из-за плохих погодных условий армянский военнослужащий вернулся на находящийся под нашим контролем участок передовой, однако несколько вопросов все еще остаются без ответа.
Примечательно обстоятельство отправившихся на место происшествия российских военнослужащих и открытого азербайджанцами в их направлении огня, в результате чего двое российских военнослужащих получили ранения.
Насколько я знаю, азербайджанцы были в курсе того, что российские военнослужащие приближаются к месту происшествия, однако это не помешало им открыть огонь в направлении российских военнослужащих.
В подобных случаях важно понять, какие задачи в функциональном смысле выполняют российские военнослужащие и гражданские наблюдатели ЕС.
Если действия российских военнослужащих в целом понятны, они регулируются последовавшими за 44-дневной войной российско-армянскими договоренностями, то пока неясно, как будут реагировать наблюдатели ЕС в подобных случаях, найдут ли место эти инциденты в дальнейших текущих конфиденциальных докладах, или приведут к текущей реакции?»
Напомним, накануне пресс-служба министерства обороны Армении передала: «21 марта, около 12:20, по предварительным данным, при перевозке на машине продуктов на боевую позицию, в условиях плохой видимости и тумана, военнослужащий ВС РА М. Г. заблудился на местности и оказался на подконтрольной Азербайджану территории.
Были предприняты поисково-спасательные работы, шаги для подтверждения нахождения военнослужащего на подконтрольной Азербайджану территории и его возвращения».
Сегодня пресс-служба армянского оборонного ведомства сообщила:
«22-ого марта в результате поисково-спасательных работ обнаружен военнослужащий ВС РА М. Г., который заблудился на местности 21-ого марта при перевозке на машине продовольствия на опорный пункт.