Քաղաքական 11:34 22/03/2023 Հայաստան
«Նկատի առնելով Սահմանադրության 164-րդ հոդվածի, «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքի 4-րդ հոդվածի, «Հանրային ծառայությունների մասին» օրենքի 31-րդ հոդվածի կարգավորումները «Հայաստան» խմբակցությունն անհրաժեշտ է գտել ներկայացնել այս որոշման նախագիծը»,-խորհրդարանում հայտնեց պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը՝ ներկայացնելով Սահմանադրական դատարանի դատավոր Սեդա Սաֆարյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին որոշման նախագիծը:
Նա հյատնեց, որ նշված իրավակարգավորումների համաձայն ՍԴ դատավորը իրավունք չունի զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ և նման գործունեություն է համարվում անհատ ձեռնարկատեր լինելը:
Պատգամավորը նշեց, որ Սաֆարյանը, 2022 թվականի սեպտեմբերի 15-ին ընտրվելով ՍԴ դատավոր և լինելով անհատ ձենարկատեր, պահպանել է իր այդ կարգավիճակը մինչև 2023 թվականի հունվարի 27-ը:
Նա հայտնեց, որ դիմումի մշակման և որոշման նախագիծ ներկայացնելու համար հիմք են հանդիսացել փաստաբաններ Արսեն Բաբայանի և Սոս Հակոբյանի մասնագիտական վերլուծությունները և մամուլում ու այլ հրապարակումները:
Ըստ Արծվիկ Մինասյանի՝ Սեդա Սաֆարյանը 2022 թվականի սեպտեմբերի 15-ին ԱԺ-ի որոշմամբ ընտրվել է ՍԴ-ի դատավոր և պաշտոնը ստանձնելու երդումը տվել է դեկտեմբերի 16-ին, թեև ՍԴ-ի մասին օրենքի 5-րդ հոդվածի կարգավորումների համաձայն, նրա պաշտոնի ստանձնման օրը դեկտեմբերի 10-ին է և ըստ իրավաբանական անձանց ռեգիստրում տեղադրված տեղեկատվության 2023 թվականի հունվարի 27-ին է դիմել և դադարեցրել անհատ ձեռներեցի գործունեությունը:
Ընդդիմադիր պատգամավորը, նկատելով, թե ԱԺ-ն լիազորություն չունի այդ խախտման համար դադարացնել ՍԴ դատավորի գործունեությունը, ասաց, որ այդ պատճառով էլ որոշման նախագիծ է ներկայացվում հարցով բարձրագույն դատարան դիմելու համար:

Седа Сафарян не выполнила требование закона – Арцвик Минасян
На заседании Национального Собрания Армении 22 марта секретарь парламентской фракции оппозиционного блока «Армения» Арцвик Минасян представил проекта решения НС об обращении в Конституционный суд по вопросу прекращения полномочий судьи КС Седы Сафарян.
«Принимая во внимание регулировки статьи 164 Конституции, статьи 4 закона РА «О конституционном суде», статьи 31 закона «О публичной службе», фракция «Армения» посчитала необходимым представить данный проект решения», – сказал Минасян.
Он сообщил, что согласно указанным регулировкам, судья КС не имеет права заниматься предпринимательской деятельностью, а такой деятельностью считается и частное предпринимательство.
Депутат отметил, что Сафарян, будучи избранной судьей КС 15 сентября 2022 года и являясь частным предпринимателем, сохраняла этот свой статус до 27 января 2023 года.
По словам депутата, основанием для представления данного проекта послужили профессиональный анализ юристов Арсена Бабаяна и Соса Акопяна, публикации в прессе.
По словам Арцвика Минасяна, Седа Сафарян решением Национального Собрания была избрана судьей КС 15 сентября 2022 года, присягу принесла 16 декабря, хотя согласно регулировками статьи 5 закона о КС, день ее вступления в должность – 10 декабря, а по сведениям, размещенным в реестре юридических лиц, она только 27 января 2023 года подала заявление и прекратила деятельность индивидуального предпринимателя.
Оппозиционный депутат, отметив, что Национальное Собрание не имеет полномочий приостанавливать деятельность судьи КС за это нарушение, указал, что по этой причине представляется проект решения для обращения в КС.