Մշակույթ 09:20 27/03/2023 Հայաստան
Երևանի Կ. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի խաղացանկը համալրել է Ա. Ն․ Օստրովսկու «Բալզամինովի ամուսնությունը» պիեսը, որին հեղինակը տվել է «Տեսարաններ մոսկովյան կյանքից» ժանրային բնութագիրը։ Ռուսական դրամատիկական թատրոնի մամուլի ծառայությունից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ ներկայացման բեմադրիչը  թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ներսիսյանն է:
Պիեսի առանցքում խելքից, գեղեցկությունից ու տաղանդից զուրկ զվարճալի մարդուկն է, որը փորձում է դասավորել իր կյանքը, երազում է, կամակորություններ և հիմարություններ է անում և...  Եվ անսպասելիորեն շահած է դուրս գալիս ստղծված իրավիճակից:
Հեղինակային վերամբարձ, միաժամանակ անասելի թեթև տեքստում սուր հեգնանք կա, ժանրային զվարճալի պատկերներում՝ անողոք սարկազմ:
Ներկայացման դերակատարներն են Լալիտա Բուկիան, Անտոն Աղաջանյանը, Ելենա Վարդանյանը, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Վերոնիկա Սարոյանը, Յուլյա Ժդանովան, Անաիդա Գաբրիելյանը, Լև Նալբանդյանը, Ելենա Եսայանը, Թեհմինե Խաչատրյանը։
Ներկայացման բեմանկարիչը` Արթուր Հարությունյանն է, զգեստների նկարիչը` Մերի Սարգսյանը, պարերը`Նունե Կիրակոսյանի, երաժշտական ձևավորումը՝ Կարեն Ներսիսյանի:
Ներկայացումը նախատեսված է 16+ անձանց համար: Առաջնախաղերը կայացել են մարտի 25-ին, 26-ին, ինչպես նաև կլինի ապրիլի 20-ին, 29-ին:

Культура 16:47 27/03/2023 Армения
Ереванский русский драматический театр им. К.С. Станиславского представляет спектакль «Женитьба Бальзаминова» по пьесе А.Н. Островского. Жанр: картины московской жизни. Как Panorama.am сообщили в пресс-службе театра, режиссер-постановщик спектакля – Карен Нерсисян.
Смешной маленький человечек, лишенный ума, красоты и таланта устраивает свою жизнь – мечтает, капризничает, творит глупости - и... неожиданно остаётся в выигрыше!
За виртуозной лёгкостью витиеватого авторского текста – острая ирония, за безудержной веселостью жанровых картинок – безжалостный сарказм.
В ролях: Лалита Букиа, Антон Агаджанян, Елена Варданян, заслуженная артистка РА Вероника Сароян, Юлия Жданова, Анаида Габриелян, Лев Налбандян, Елена Есаян, Темине Хачатрян.
Сценография – Артур Арутюнян, художник по костюмам – Мэри Саргсян, муз. Оформление – Карен Нерсисян, балетмейстер – Нуне Киракосян.
Возрастное ограничение – 16+. Премьера спектакля состоялась 25 и 26 марта. Спектаклю можно будет посмотреть также 20 и 29 апреля.